Прогестерон
Стероидният хормон прогестерон е ключов фактор в комплексното регулиране на нормалната репродуктивна функция на жената. Основните физиологични функции на прогестерона са следните:
- в матката и яйчниците – стимулира овулацията, улеснява имплантацията на оплодената яйцеклетка и поддържа ранната бременност
- в млечната жлеза – стимулира лобуло-алвеоларното развитие с цел подготовка на жлезата за млечна секреция
- в мозъка – участва в сексуалното поведение
- в костите – предотвратява загубата на костна тъкан
Синтез на прогестерон
Прогестеронът се произвежда от гранулозно-лутеиновите клетки на жълтото тяло по време на лутеалната фаза на менструалния цикъл и от синцитиотрофобластът на плацентата по време на бременността. Освен от тези места, прогестерон се произвежда от zona fasciculatа и zona reticularis на надбъбречната жлеза в количество по-малко от 1 мг/ден. След секреция на хормона от тези тъкани той се пренася в кръвта от транскортин (кортикостероид-свързващ глобулин) и албумин. Около 2% от прогестерона остава в несвързано състояние. Полуживотът му е приблизително 5 минути в кръвта. Той се разгражда в черния дроб до прегнадиол. Концентрацията на плазмения прогестерон обикновено е по-малка от 5 nmol/l по време на фоликулярната фаза на менструалния цикъл. По време на лутеалната фаза нивото му се повишава до 40-50 nmol / l, поради образуването на жълто тяло в овулиращия яйчник след пукането на фоликула.
Отделянето на прогестерон от corpus luteum се влияе от редица други хормони. На първо място от ЛХ, след това от фоликулостимулиращ хормон (ФСХ) и простасландини. ФСХ е способен да инхибира синтезата на прогестерон чрез действието си върху гранулозните клетки. Естрадиолът регулира действието на прогестерона чрез увеличаване на броя на рецепторите.
Изображение: shecares.com
Рецептори за прогестерон
Прогестеронът регулира множество различни биологични процеси в голямо разнообразие от тъкани посредством свързване с прогестеронови рецептори. Физиологичните ефекти на прогестерона са медиирани от взаимодействието на хормона с две изоформи на прогестероновия рецептор – PR-A и PR-B. И двата протеина се образуват от експресията на един и същ ген и са членове на суперсемейството на ядрените рецептори. Прогестеронов рецептор В се различава структурно от прогестеронов рецептор А, тъй като съдържа допълнителен участък от 46 аминокиселини. Дейността на PR-A може да потисне функцията на PR-B.
Изображение: Рептори за прогестерон Maha Al-Asmakh, M.Sc.; „Reproductive functions of progesterone"
Функции на прогестерона
Прогестеронът има много функции. Те включват насърчаване на цялостното здраве на репродуктивния тракт, успокояващ ефект върху мозъка, подпомагане на сърдечно-съдовото здраве, модулиране на активността на сърдечно-съдовата система, подпомага функциите на черния дроб и бъбреците. Функциите на прогестерона са следните:
- В млечната жлеза прогестеронът намалява чувствителността на гърдите и инхибира образуването на кисти. Той подготвя гърдите за бъдещата лактация по време на бременността, като стимулира развитието на лобуло-алвеоларната система.
- В яйчниците по време на бременност високите нива на прогестерон инхибират овулацията. При небремени жени прогестеронът води до задебеляване на ендометриума с цел подготовка за имплантиране на оплодената яйцеклетка.
- Влагалище – по време на лутеалната фаза на меструалния цикъл, освобождаването на прогестерон води до отделяне на гъст цервикален секрет, който е непроницаем за сперматозоидите. Този секрет предпазва матката от възходяща инфекция по време на евентуална имплантация на оплодената яйцеклетка.
- Матка – прогестеронът повишава възприемчивостта на ендометриума за имплантиране на ембриони. След имплантацията прогестеронът поддържа бременността, като инхибира маточните контракции, които могат да доведат до спонтанен аборт.
- Мозък – рецептори за прогестерон се откриват и в мозъчните клетки. При свързването на хормона с рецептора се наблюдават успокояващи антитревожни ефекти. Някои научни изследвания предполагат и подобряване на паметта. Прогестеронът предпазва мозъка от увреждане и насърчава въстановяването му след патологични процеси посредством стимулиране на растежа на миелиновата обвивка на невроните.
- Кости – основната функция на прогестерона в костите е поддържане на костната маса. Той активира костната тъкан и в частност остеобластите, чиято основна функция е увеличаване на костния синтез.
- Сърдечно-съдовата система – прогестеронът понижава кръвното налягане и инхибира коронарната хиперактивност.
- Имунна система – прогестеронът модулира възпалението, имунитета и автоимунитета чрез директни действия в клетките на имунната система.
- Бъбреци – прогестеронът участва в поддържането на телесната хомеостаза. Той участва в непряко в гломерулната филтрация в бъбреците.
Промени в нивата на прогестерона
Хормонът прогестерон е ключов фактор за поддържане на здравето на целия организъм. Етапът от репродуктивния живот, в който се намира жената, е определящ и за нивата на прогестерон. Стойностите му се променят по следния начин:
- по време на пубертета производството на полови хормони се увеличава. Преди първата менструация (менархе) нивата на прогестерона не са високи, а след нея производството му се повишава.
- по време на менструалния цикъл нивата на прогестерон бележат връх през лутеалната фаза, която започва след овулацията.
Изображение: shecares.com
- по време на бременност и особено в началото на бременността нивата на прогестрон са доста високи, защото точно този хормон е отговорен за запазване на бременността. Прогестеронът участва и в промените, които настъпват в майчиния организъм по време на бременността. Синтетичните му форми във вид на вагинални глобули често се използват за предотвратяване на заплашващ аборт.
- В периода на климактериума нивата на всички полови хормони варират, като причиняват нередовна овулация и менструация. Година след окончателната менопауза обикновено не се наблюдава нито овулация, нито менструация. По тази причина в постменомаузата често се наблюдава дефицит на прогестерон.
Прекомерно високите стойности на прогестерон в тялото могат да доведат до различни симптоми, които включват повишена чувствителност на гърдите, вагинална сухота и сърбеж, необичайно зацапване между циклите, сънливост, главоболие и депресия, болки в ставите, мускулни болки.
Ниските нива на прогестерон може да доведат до появата на кистозни формации в млечната жлеза или до развитието на така наречената фиброкистична болест. Ниските нива на прогестерон и високите естрогени могат да доведат по поява на синдром на поликистозните яйчници. Ниските нива на прогестерон по време на менструалния цикъл могат да доведат до неправилно задебеляване на ендометриума и невъзможност за имплантиране на ембрион.
Прогестеронът е от ключово значение за поддържане на здравето на организма на жената.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОВЕА ПРОГЕСТЕРОН КРЕМ 59 мл
ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
БИЛКОВА СМЕС №21 200 г ЗДРАВНИЦА
ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
Библиография
Maha Al-Asmakh, M.Sc.; „Reproductive functions of progesterone“
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7039319
http://jpkc.hactcm.edu.cn/2012yxslx/file/Textbook%20of%20Medical%20Physiology.pdf
https://academic.oup.com/edrv/article/18/4/502/2530774/Physiological-Action-of-Progesterone-in-Target
https://www.shecares.com/hormones/progesterone/fluctuations
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология на човека"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Функция на женска репродуктивна система
- Женски полови хормони
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Билки при удебелена лигавица на матката
- Циклични промени в ендометриума
- д-р Луиза Антимова Коцева
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Полов акт при жената
- Алтернативно лечение на миома
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Изследване на прогестерон
Коментари към Прогестерон
Deina
Здравей! Искам да попитам, направих си кръвен тест за Прогестерон който ми показа 18.4 ng/ml МЦ е на 25 дни, правим опити за бебе, но резултат никакъв. В Гинекологичен кабинет ми казаха че Прогестерона се е повишил което е добър признак, той се повишава при наличието на бременност. Възможно ли е Доктора да е объркал. Правих 2 теста и са Отрицателни
Здравейте! Бременност е една от причините за повишаване на нивата на прогестерон, но не може да се използва като дефинитивен тест за потвърждение. Има значително по-точни кръвни тестове за потвърждаване на бременност, като например изследване на хорионгонадотропин (ЧХГ). За този тест е необходимо да са минали 7-10 дена от предполагаемите данни за зачеване, тоест не е необходимо да се изчаква закъснението на цикъла.
Добре е да се консултирате и с лекаря си.
Здравей! Искам да попитам, направих си кръвен тест за Прогестерон който ми показа 18.4 ng/ml МЦ е на 25 дни, правим опити за бебе, но резултат никакъв. В Гинекологичен кабинет ми казаха че Прогестерона се е повишил което е добър признак, той се повишава при наличието на бременност. Възможно ли е Доктора да е объркал. Правих 2 теста и са Отрицателни