Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на репродуктивната система Функция на женска репродуктивна система Женски полови хормони Прогестерон

Прогестерон

от 13 юли 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Прогестерон - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Стероидният хормон прогестерон е ключов фактор в комплексното регулиране на нормалната репродуктивна функция на жената. Основните физиологични функции на прогестерона са следните:

  • в матката и яйчниците – стимулира овулацията, улеснява имплантацията на оплодената яйцеклетка и поддържа ранната бременност
  • в млечната жлеза – стимулира лобуло-алвеоларното развитие с цел подготовка на жлезата за млечна секреция
  • в мозъка – участва в сексуалното поведение
  • в костите – предотвратява загубата на костна тъкан

Синтез на прогестерон

Прогестеронът се произвежда от гранулозно-лутеиновите клетки на жълтото тяло по време на лутеалната фаза на менструалния цикъл и от синцитиотрофобластът на плацентата по време на бременността. Освен от тези места, прогестерон се произвежда от zona fasciculatа и zona reticularis на надбъбречната жлеза в количество по-малко от 1 мг/ден. След секреция на хормона от тези тъкани той се пренася в кръвта от транскортин (кортикостероид-свързващ глобулин) и албумин. Около 2% от прогестерона остава в несвързано състояние. Полуживотът му е приблизително 5 минути в кръвта. прогестеронТой се разгражда в черния дроб до прегнадиол. Концентрацията на плазмения прогестерон обикновено е по-малка от 5 nmol/l по време на фоликулярната фаза на менструалния цикъл. По време на лутеалната фаза нивото му се повишава до 40-50 nmol / l, поради образуването на жълто тяло в овулиращия яйчник след пукането на фоликула.

Отделянето на прогестерон от corpus luteum се влияе от редица други хормони. На първо място от ЛХ, след това от фоликулостимулиращ хормон (ФСХ) и простасландини. ФСХ е способен да инхибира синтезата на прогестерон чрез действието си върху гранулозните клетки. Естрадиолът регулира действието на прогестерона чрез увеличаване на броя на рецепторите.

 

синтез на прогестерон

Изображение: shecares.com

Рецептори за прогестерон

Прогестеронът регулира множество различни биологични процеси в голямо разнообразие от тъкани посредством свързване с прогестеронови рецептори. Физиологичните ефекти на прогестерона са медиирани от взаимодействието на хормона с две изоформи на прогестероновия рецептор – PR-A и PR-B. И двата протеина се образуват от експресията на един и същ ген и са членове на суперсемейството на ядрените рецептори. Прогестеронов рецептор В се различава структурно от прогестеронов рецептор А, тъй като съдържа допълнителен участък от 46 аминокиселини. Дейността на PR-A може да потисне функцията на PR-B.

рецептори за прогестерон

Изображение: Рептори за прогестерон Maha Al-Asmakh, M.Sc.; „Reproductive functions of progesterone"

Функции на прогестерона

Прогестеронът има много функции. Те включват насърчаване на цялостното здраве на репродуктивния тракт, успокояващ ефект върху мозъка, подпомагане на сърдечно-съдовото здраве, модулиране на активността на сърдечно-съдовата система, подпомага функциите на черния дроб и бъбреците. Функциите на прогестерона са следните:

  • В млечната жлеза прогестеронът намалява чувствителността на гърдите и инхибира образуването на кисти. Той подготвя гърдите за бъдещата лактация по време на бременността, като стимулира развитието на лобуло-алвеоларната система.
  • В яйчниците по време на бременност високите нива на прогестерон инхибират овулацията. При бременностнебремени жени прогестеронът води до задебеляване на ендометриума с цел подготовка за имплантиране на оплодената яйцеклетка.
  • Влагалище – по време на лутеалната фаза на меструалния цикъл, освобождаването на прогестерон води до отделяне на гъст цервикален секрет, който е непроницаем за сперматозоидите. Този секрет предпазва матката от възходяща инфекция по време на евентуална имплантация на оплодената яйцеклетка.
  • Матка – прогестеронът повишава възприемчивостта на ендометриума за имплантиране на ембриони. След имплантацията прогестеронът поддържа бременността, като инхибира маточните контракции, които могат да доведат до спонтанен аборт.
  • Мозък – рецептори за прогестерон се откриват и в мозъчните клетки. При свързването на хормона с рецептора се наблюдават успокояващи антитревожни ефекти. Някои научни изследвания предполагат и подобряване на паметта. Прогестеронът предпазва мозъка от увреждане и насърчава въстановяването му след патологични процеси посредством стимулиране на растежа на миелиновата обвивка на невроните.
  • Кости – основната функция на прогестерона в костите е поддържане на костната маса. Той активира костната тъкан и в частност остеобластите, чиято основна функция е увеличаване на костния синтез.
  • Сърдечно-съдовата система – прогестеронът понижава кръвното налягане и инхибира коронарната хиперактивност. 
  • Имунна система – прогестеронът модулира възпалението, имунитета и автоимунитета чрез директни действия в клетките на имунната система.
  • Бъбреци – прогестеронът участва в поддържането на телесната хомеостаза. Той участва в непряко в гломерулната филтрация в бъбреците.

Промени в нивата на прогестерона

Хормонът прогестерон е ключов фактор за поддържане на здравето на целия организъм. Етапът от репродуктивния живот, в който се намира жената, е определящ и за нивата на прогестерон. Стойностите му се променят по следния начин:

  • по време на пубертета производството на полови хормони се увеличава. Преди първата менструация (менархе) нивата на прогестерона не са високи, а след нея производството му се повишава.
  • по време на менструалния цикъл нивата на прогестерон бележат връх през лутеалната фаза, която започва след овулацията.

промени в нивата на прогестерона

Изображение: shecares.com

  • по време на бременност и особено в началото на бременността нивата на прогестрон са доста високи, защото точно този хормон е отговорен за запазване на бременността. Прогестеронът участва и в промените, които настъпват в майчиния организъм по време на бременността. Синтетичните му форми във вид на вагинални глобули често се използват за предотвратяване на заплашващ аборт.
  • В периода на климактериума нивата на всички полови хормони варират, като причиняват нередовна овулация и менструация. Година след окончателната менопауза обикновено не се наблюдава нито овулация, нито менструация. По тази причина в постменомаузата често се наблюдава дефицит на прогестерон.

Прекомерно високите стойности на прогестерон в тялото могат да доведат до различни симптоми, които включват повишена чувствителност на гърдите, вагинална сухота и сърбеж, необичайно зацапване между циклите, сънливост, главоболие и депресия, болки в ставите, мускулни болки.

Ниските нива на прогестерон може да доведат до появата на кистозни формации в млечната жлеза или до развитието на така наречената фиброкистична болест. Ниските нива на прогестерон и високите естрогени могат да доведат по поява на синдром на поликистозните яйчници. Ниските нива на прогестерон по време на менструалния цикъл могат да доведат до неправилно задебеляване на ендометриума и невъзможност за имплантиране на ембрион.

Прогестеронът е от ключово значение за поддържане на здравето на организма на жената.

Още по темата:
  • Женски полови хормони Женски полови хормони
  • Циклични промени в ендометриума Циклични промени в ендометриума
  • Полов акт при жената Полов акт при жената
  • Промени в организма на майката по време на бременността Промени в организма на майката по време на бременността
4.0/5 12 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОВЕА ПРОГЕСТЕРОН КРЕМ 59 мл
53.50лв.

БИОВЕА ПРОГЕСТЕРОН КРЕМ 59 мл

ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
22.70лв.

ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ

БИЛКОВА СМЕС №21 200 г ЗДРАВНИЦА
9.80лв.

БИЛКОВА СМЕС №21 200 г ЗДРАВНИЦА

АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
2.30лв.

АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
2.40лв.

ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК

Библиография

Maha Al-Asmakh, M.Sc.; „Reproductive functions of progesterone“

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7039319

http://jpkc.hactcm.edu.cn/2012yxslx/file/Textbook%20of%20Medical%20Physiology.pdf

https://academic.oup.com/edrv/article/18/4/502/2530774/Physiological-Action-of-Progesterone-in-Target

https://www.shecares.com/hormones/progesterone/fluctuations

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

доц. Янков; "Физиология на човека"

Коментари към Прогестерон

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 July 2023 в 12:01

    Deina

    Здравей! Искам да попитам, направих си кръвен тест за Прогестерон който ми показа 18.4 ng/ml МЦ е на 25 дни, правим опити за бебе, но резултат никакъв. В Гинекологичен кабинет ми казаха че Прогестерона се е повишил което е добър признак, той се повишава при наличието на бременност. Възможно ли е Доктора да е объркал. Правих 2 теста и са Отрицателни

    Здравейте! Бременност е една от причините за повишаване на нивата на прогестерон, но не може да се използва като дефинитивен тест за потвърждение. Има значително по-точни кръвни тестове за потвърждаване на бременност, като например изследване на хорионгонадотропин (ЧХГ). За този тест е необходимо да са минали 7-10 дена от предполагаемите данни за зачеване, тоест не е необходимо да се изчаква закъснението на цикъла.

    Добре е да се консултирате и с лекаря си.

  2. Deina 
    на 10 July 2023 в 14:08

    Здравей! Искам да попитам, направих си кръвен тест за Прогестерон който ми показа 18.4 ng/ml МЦ е на 25 дни, правим опити за бебе, но резултат никакъв. В Гинекологичен кабинет ми казаха че Прогестерона се е повишил което е добър признак, той се повишава при наличието на бременност. Възможно ли е Доктора да е объркал. Правих 2 теста и са Отрицателни

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на репродуктивната система
  • Функция на женска репродуктивна система
  • Женски полови хормони
  • Циклични промени в ендометриума
  • Полов акт при жената
  • Интимно здраве на жената - какво знаем?
  • Билки при удебелена лигавица на матката
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • д-р Мима Димитрова Димитрова
  • Как се лекува хиперплазия на матката?
  • Полски джоджен, Див джоджен, Бласкун, Блатна мента
  • д-р Луиза Антимова Коцева
  • Турта, Тагерис, Тагетес
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Гинофлор и Фемостон за жена на 49, в предменопауза

преди 1029 дни, 10 часа и 19 мин.

Какво обичате да си готвите вкъщи, когато жена ви я няма?

преди 2073 дни, 12 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 4 часа и 19 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 4 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как се лекува хиперплазия на матката? Как се лекува хиперплазия на матката?

Как се лекува хиперплазия на матката?

от 17 окт 2024г. Прочети повече
N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

N70.9 Салпингит и оофорит, неуточнени

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Биопсия на ендометриум Биопсия на ендометриум

Биопсия на ендометриум

от 06 юни 2022г. Прочети повече
Вродени пороци в развитието на женските полови органи Вродени пороци в развитието на женските полови органи

Вродени пороци в развитието на женските полови органи

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival