Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Вагинална сухота

Вагинална сухота

от 29 юли 2011г., обновено на 05 март 2021г.
Автор: д-р Станислава Симеонова-Димитрова
Вагинална сухота - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Вагинална сухота: нарушения в процеса на естествено овлажняване на влагалището. Това е често срещан проблем, който много жени изпитват в определен момент от живота си. Той може да възникне във всяка възраст, но най-често започва след менопаузата.

Нормално вагиналната секреция има за цел да овлажнява и почиства влагалището, като едновременно с това помага за предотвратяването и борбата с инфекции.

Обикновено хормонът естроген поддържа стените на влагалището влажни, плътни и еластични. Спадът в нивата му (в резултат на раждане, кърмене, химиотерапия, хирургично отстраняване на яйчниците, прием на определени медикаменти) се проявява с изтъняване на вагиналната лигавица, при което тя става по-суха и по-малко еластична. Тези промени водят към вагинална атрофия.

Симптоми при вагинална сухота

Признаците, които може да се проявят при влагалищната сухота включват:

  • усещане за сърбеж;
  • парене;
  • намалено сексуално желание;
  • болезнен полов контакт;
  • леко кървене след полов акт;
  • повтарящи се инфекции на пикочните пътища.

Вагиналната сухота повлиява негативно и сексуалния живот, тъй като намалените нива на естроген водят до стягане на вагиналния отвор и стесняване на влагалището. С тези промени се свързва и болката по време на полов акт (диспареуния).

Хормоналните промени са най-честата причина, но не са единствената. Други причини за вагинална сухота включват определени медицински състояния или хигиенни практики.

Вагиналната сухота може да се дължи на:

  • Бременност, раждане и послеродов период - кърмене.
  • Психични и поведенчески разстройства - стрес, безпокойство.
  • Болести на пикочо-половата система – перименопауза, менопауза, аменорея, пролапс на женските полови органи, олигоменорея, аномално маточно и вагинално кръвотечение.
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата - старост.
  • Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергична реакция (към измивни продукти).
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност – лъчетерапия, страничен ефект от прием на медикаменти (противозачатъчни, антидепресанти).
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, хипопитуитаризъм.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjogren's syndrome).
  • Други – оофоректомия (операция за отстраняване на единия или двата яйчника).

Кога да потърсите лекар?

При всяко усещане за парене, сърбеж или дискомфорт в областта на влагалището е най-добре да се свържете с вашия гинеколог. Вагиналната сухота рядко е признак на сериозно медицинско състояние. Но потърсете помощ, ако дискомфортът продължава повече от няколко дни или ако изпитвате дискомфорт по време на полов акт.

След извършен преглед и при необходимост от допълнителни изследвания, лекарят ще назначи подходяща терапия за отстраняване на проблема. Ако не се лекува, сухотата на влагалището може да причини разранявания по лигавицата на влагалището.

Лечение

Има много лубриканти, които могат да се прилагат във вагиналната област, за да се намали сухотата и дискомфорта. Тези лубриканти и овлажняващи кремове също могат да променят pH на влагалището, намалявайки вероятността от инфекция на пикочните пътища.

Най-добре е да се избира лубрикант, специално предназначен за вагинално приложение. Той трябва да е на водна основа. Не трябва да съдържа парфюми, билкови екстракти или изкуствени оцветители, тъй като може да причини дразнене.

Най-честото лечение на вагинална сухота поради ниски нива на естроген е локалната естрогенна терапия. Тя замества част от хормона, който организмът не произвежда. Това помага за облекчаване на симптомите. Лекарят ще препоръча употребата на естроген под формата на крем, пръстен или хапчета.

Естрогенен пръстен

Изображение: CC0 Public Domain

Кремовете и пръстените отделят естроген директно в тъканите. Хапчетата е по-вероятно да бъдат предписани, когато имате и други симптоми свързани с менопаузата, като горещи вълни.

Предотвратяване на вагинална сухота

Като предпазна мярка от възникване на сухота във влагалището може да се избягва използването на дразнещи интимни продукти, вагинални душове и презервативи, които съдържат nonoxynol-9 или N-9. Важно е да се знае, че промените във вагината, свързани с възрастта или репродуктивността, не могат да бъдат предотвратени.

 

Изображение: freepik.com

3.3/5 16 оценки

Заболявания при симптом Вагинална сухота

  • Аменорея, неуточнена
  • Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
  • Галакторея, несвързана с раждане
  • Други уточнени видове захарен диабет
  • Други уточнени състояния, свързани с женските полови органи и менструалния цикъл
  • Захарен диабет
Всички

Библиография

https://www.webmd.com/women/guide/vaginal-dryness-causes-moisturizing-treatments#1
https://www.healthline.com/health/vaginal-dryness
https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-dryness/
https://www.mayoclinic.org/symptoms/vaginal-dryness/basics/definition/sym-20151520
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321615

Коментари към Вагинална сухота

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вагинална сухота
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 20:52
    Коментирайте "Вагинална сухота"

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах