Други уточнени видове захарен диабет МКБ E13
Захарният диабет представлява ендокринно обменно заболяване, което се характеризира с дефицит на инсулин, който води до нарушения в цялостната обмяна на организма включваща въглехидрати, белтъци и мазнини. Това е най-честото ендокринно заболяване. Среща се във всички възрастови групи.
Познати са два основни типа захарен диабет. Единият е тип 1 инсулинзависим, а другият е тип 2 инсулинезависим захарен диабет. Освен посочените съществуват и други уточнени видове захарен диабет.
Епидемиология
Честотата на захарния диабет в детска възраст е 9:100 000 деца в България. По-голяма е честотата в северна България. По-често заболяването се проявява през есента и зимата. Еднакво боледуват двата пола с пик на заболяването през пубертета.
Захарният дибает се разделя на няколко форми в зависимост от начина на унаследяване, размера на инсулиновата секреция, лечението и протичането на заболяването.
Причини и патогенеза
Причините за възникване на диабета са генетично предразположение и някои фактори на околната среда като вирусни инфекции (рубеола, паротит, варицела), захранване с краве мляко през първите три месеца от живота, бързо израстване на височина, физически и психически стрес, хранителни продукти богати на нитрати.
Патогенезата на заболяването се изразява в това, че под влиянието на различни фактори се отключва автоимунен процес, който уврежда бета клетки в панкреаса и нарушава инсулиновия метаболизъм. Редом с настъпилия инсулинов дефицит се наблюдава повишена секреция на контраинсуларните хормони растежен, кортизол, глюкагон, катехоламини. Инсулиновият дефицит довежда до повишено на нивото на глюкоза в кръвта вследствие на което настъпва хипергликемия, която води до повишено отделяне на урина, поради промяна в осмотичния градиент. Това води до често уриниране, жажда, изпиване на голям количество течности, дехидратация.
Симптоми
Основните клинични симптоми при захарния диабет включват:
- често уриниране
- непрекъсната жажда
- загуба на тегло
- повишен апетит
Други симптоми, които се наблюдават при захарен диабет, са:
- нарушения на зрението
- чести инфекции
- трудно заздравяване на рани
- умора
- намалена физическа активност и други
Диагноза
Диагнозата други уточнени видове захарен диабет се поставя чрез изследване на стойностите на кръвната захар.
Диагнозата захарен диабет се приема в случаите, когато има ниво на плазмена глюкоза на гладно над ≥ 7,0 ммол/л, плазмената глюкоза ≥ 11,1 ммол/л два часа след орален прием на 75 грама глюкоза, симптомите на хипергликемия и ежедневни плазмена глюкоза ≥ 11,1 ммол/л, гликиран хемоглобин (Hb A1C) ≥ 6,5%.
Хората със стойности на глюкоза на гладно 6.1-6.9 ммол/л се счита, че имат нарушена глюкоза на гладно. Пациенти два часа след перорално натоварване с 75 грама глюкоза с нива на кръвната захар от 7,8 ммол/л, но не повече от 11,1 ммол/л се смята, че имат нарушен глюкозен толеранс.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с
- безвкусен диабет
- тубулопатии
- отравяне със салицилати
- лактатна ацидоза
- енцефалит
Лечение
Лечението на диабета е комплексно. Включва инсулинолечение, прием на перорални антидиабетични средства и диетолечение. Особен момент в лечението на захарния диабет е физическата активност и самоконтрола. Хипогликемията при лека степен може да се коригира чрез приемане през устата храна или подсладени течности. При по-тежки степени на хипогликемия с помрачено съзнание в домашни условия се инжектира глюкагон и след това детето трябва непременно да се хоспитализира.
Още информация може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
» Диабет
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други уточнени видове захарен диабет МКБ E13
ВсичкиЛечение на Други уточнени видове захарен диабет МКБ E13
ВсичкиИзследвания и тестове при Други уточнени видове захарен диабет МКБ E13
- C-пептид
- Измерване на артериално кръвно налягане
- Изследване за протеин /албумин/ в урината
- Изследване на кръвни групи
- Изследване на щитовидната жлеза
- Кръвна захар
Коментари към Други уточнени видове захарен диабет МКБ E13