Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Пикочно-полова система Женска полова система Яйчник

Яйчник (ovarium)

от 06 окт 2015г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Яйчник (ovarium) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Яйчникът представлява чифтен, женски полов орган, в който се образуват и узряват яйцеклетките, а също така е орган с ендокринна функция - отговорен е за производството и секрецията на женските полови хормони. Яйчниците са разположени от двете страни на матката, върху страничната стена на малкия таз в специална ямка - fossa ovarica, която се загражда от външните и вътрешните хълбочни съдове и е постлана с коремница. Големината и формата им се променят с възрастта и зависят от функционалното им състояние. Средните размери при полово зрели жени са: тегло 6-14 гр., дължина 3-4 см, ширина 1,5-2 см, дебелина 1-1,5 см. Двата яйчника се различават в известна степен по големина и тегло, като десния яйчник е с малко по-големи размери.

В периода на полова зрелост яйчникът има елипсовидна форма и е приплеснат странично, като на него се различават две повърхности: facies medialis, обърната към кухината на малкия таз, и facies lateralis, залягаща към яйчниковата ямка. Двете повърхнини се срещат в два ръба: заден ръб - свободен, а предния е прикрепен за широката маточна връзка посредством опорака на яйчника. По предния ръб се открива участък - hilium ovarii, през който навлизат яйчниковите съдове и нерви. На яйчника се различават и два полюса. Единият е насочен надолу към тялото на матката, а другия е насочен нагоре към страничния край на маточната тръба. Дългата ос на яйчника е ориентирана почти отвесно. В някои случаи това положение се променя под влияние на фактори като големината на самия орган, дължината и разтегливостта на прикрепващия го апарат, състоянието на матката, напълнеността на червата. Положението на яйчника се изменя в зависимост от положението на тялото, което се има предвид при извършване на хирургични интервенции в тази област.

Задържането на яйчника в посоченото по-горе положение се обезпечава от специален прикрепващ апарат, към който се отнасят следните анатомични образувания:

  • опорак на яйчника - mesoovarium, се формира от дубликатура на коремницата (перитонеум), изхождаща от задния лист на широката маточна връзка;
  • поддържаща връзка на яйчника - lig. suspensorium ovarii, представлява гънка на перитонеума, изхождаща от мястото на разклоняване на общите хълбочни съдове и завършваща в тубарния край на яйчника, в която се разполагат яйчниковата артерия и вена - a. et v. ovarica;
  • собствена връзка на яйчника - lig. ovarii proprium, свързва долния край на яйчника с матката.

Яйчникът е покрит от един слой кубични клетки - герминативен епител. От него по време на вътреутробното развитие се образуват фоликулните клетки на първичните яйчникови фоликули. Под повърхностно разположения епител се намира обвивката на яйчника - туника албугинея (tunica albuginea), формирана от плътно подредени колагенни влакна. Вътрешността на яйчника се изгражда от строма от съединителна тъкан - stroma ovarii, в която, освен съединителнотъканни клетки, се откриват и интерстициални ендокринни клетки. Периферната част на стромата е по-плътна и съдържа специфични образувания на яйчника - яйчникови фоликули. Тази част се обозначава като кора на яйчника или паренхимна зона. Във вътрешността на яйчника, сред съединителнотъканната строма се намират кръвоносни и лимфни съдове - този участък се нарича сърцевина или съдова зона.

Яйчниковите фоликули се образуват през вътреутробният период на развитие, като при раждането в двата яйчника се съдържат общо около 400 хил. първични фоликула. От тези фоликули само малък брой се развиват и достигат пълна зрялост (приблизително един на хиляда). В периода на полова зрялост на жената, който продължава средно 30 год. - от началото на менструацията през пубертета до менопаузата, узряват нормално 13 фоликула годишно или общо около 400 за целия период. Останалите фоликули търпят обратно развитие, като този процес е най-интензивен през детската възраст, но продължава и в по-късните възрастови периоди.

Напречен срез на яйчник, устройство

Първичните фоликули представляват сферични телца с диаметър около 30-40 микрометра. В центъра на всяко от тях се разполага една яйцеклетка - ovocytus. Тя е заобиколена от един ред кубични или цилиндрични клетки, наречени фоликуларни клетки, които лежат върху базална мембрана. Вторичните фоликули са изградени от една яйцеклетка с увеличени размери, добре представена zona pellucida (блестяща зона) и няколко реда сателитни фоликуларни клетки.

В яйчника на полово зряла жена се могат да се наблюдават фоликули в различни стадии на узряване - зреещи фоликули или Граафови фоликули. На всеки 28 дни (при менструален цикъл от 28 дни) един от тези фоликули достига пълна зрялост и от него се освобождава една зряла яйцеклетка, която може да бъде оплодена.

Зреенето на един фоликул се характеризира с пролиферация (разрастване и делене) на фоликуларните клетки, уголемяване на яйцеклетката и формиране на собствена съединителнотъканна капсула - theca folliculi. В резултат на тези процеси около яйцеклетката се образува дебел пласт от кубични или полиедрични фоликуларни клетки, между които се появяват малки неправилни пространства, които се сливат и образуват фоликуларна кухина, изпълнена със серозна течност. Вследствие на това яйцеклетката се оказва избутана на една страна и заедно с купчина фоликуларни клетки образува зародишево хълмче. Във вътрешността на това хълмче яйцеклетката се увеличава значително, като достига в диаметър до 100-150 микрометра. Тя е обхваната от светъл слой - zona pellucida (блестящ слой), и обкръжена от радиално ориентирани фоликуларни клетки - corona radiata (лъчист венец).

По времето на зреене на фоликула, около него се формира съединителнотъканна капсула, която се разграничава в два слоя:

1. Външен слой - theca externa, e изграден от плътно разположени колагенни влакна и малко съединително тъканни клетки.

2. Вътрешен слой - theca interna, се състои от епителоидни ендокринни клетки, които едновременно с гранулозните клетки образуват естрогенни хормони. Във вътрешността на тази обвивка се разполага мрежа от фенестрирани капиляри, в която се отделят хормоните на Граафовия фоликул. Клетките от гранулозния слой - membrana granulosa, продуцират естроген, а непосредствено преди овулацията и прогестерон.

Овулацията (ovulatio) представлява момента, в който настъпва разкъсване на зрелия фоликул и отделяне на яйцеклетката от яйчника. Малко преди да настъпи овулацията диаметърът на зрелия Граафов фоликул достигат 10-12 мм. Той заема цялата дебелина на яйчниковата кора и изпъква значително извън повърхността на яйчника. На изпъкналата част се открива прозиращо място - stigma folliculare, където tunica albuginea силно изтънява.

При разпукване на зрелия фоликул в зоната на стигмата фоликуларната течност се излива навън заедно с яйцеклетката, обхваната от zona pellucida и corona radiata. От изложеното по-горе се вижда, че отделянето на зряла яйцеклетка се осъществява единствено посредством нарушение на целостта на яйчниковата повърхност, тъй като той не разполага с изходен канал.

Оплождането на освободената при овулация яйцеклетка се осъществява в маточната тръба, където тя попада заедно с фоликуларната течност. Счита се, че тя може да бъде оплодена в рамките на по-малко от 24 часа след отделянето й. При настъпване на оплождане яйцеклетката достига до маточната кухина за 3 дни и се имплантира в ендометрума (маточна лигавица) 6 дни след овулация. В случай на неосъществено оплождане тя дегенерира.

На мястото на разкъсалия се Граафов фоликул се развива т.нар. жълто тяло - corpus luteum. В началото, след разкъсването на фоликула се образува кръвоизлив и на този етап се говори за corpus haemorrhagicum, който по-късно се разнася. Клетките от гранулирания слой (stratum granulosum) на фоликулараната стена увеличават размерите си и в тяхната в цитоплазмата им се натрупват мастни капчици и жълтеникав пигмент (липохром), като по този начин се формират гранулозо-лутеинови клетки (luteocyti). Във вътрешността на жълтото тяло прораства съединителна тъкан, богата на капиляри, които влизат в контакт с лутеиновите клетки. Тези клетки синтезират и секретират прогестерон.

В случаите, когато яйцеклетката не бъде оплодена, жълтото тяло се развива до края на първата седмица след настъпване на овулацията и се означава като менструално жълто тяло - corpus luteum menstruationis. Това образувание претърпява обратно развитие с дегенерация на клетъчните елементи и развитие на съединителна тъкан, като се формира струпване на ръбцова тъкан, известна като corpus albicans (бяло тяло).

При настъпване на оплождане на яйцеклетката и нейното имплантация в маточната лигавица, жълтото тяло продължава да нараства, като достига 2-3 см в диаметър и присъства почти през целия период на бременността. В този случай се говори за жълто тяло на бременността - corpus luteum graviditatis. След раждането то инволира, като оставя ясно отличим белег по повърхността на яйчника. По своята същност жълтото тяло представлява жлеза с вътрешна секреция, произвеждаща женският полов хормон прогестерон, чиято основна функция е да предотврати десквамацията (излющване) на ендометриума и осигурява задържането и развитието на плода в матката.

Атретичните фоликули са тези, които претърпяват деструктивни промени, преди да достигнат етапа на напълно узряване. Този процес може да настъпи в различен стадий на развитие. В крайния етап на инволюцията на тези фоликули, на тяхно място остава струпване на интерстициални клетки, образуващи фоликуларни хормони (естрогени). Тези клетки при жената са в малко количество и имат значения за развитието на вторични полови белези в началото на пубертета.

Кръвоснабдяването на яйчника се извършва от два основни артериални съда - a. ovarica и a. uterina. Венозната кръв се оттича посредством разположеното в яйчниковия хилус сплетение - plexus pampiniformis, във v. ovarica, както и към маточната и тубарните вени.

Лимфната течност се дренира по лимфни съдове, съпровождащи яйчниковите съдове и се оттича към лимфни възли в лумбалната област, намиращи се около аортата.

Яйчника се инервира от клончета на нервно сплетение, обхващащо a. ovarica - plexus ovaricus, което се състои от следвъзлови симпатикови влакна, водещи началото си от ганглии на plexus aorticus abdominalis.

Още по темата:
  • Външни полови органи Външни полови органи
  • Маточна тръба Маточна тръба
3.8/5 17 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КРИЛА ЗА ЖЕНИ капсули * 60
65.00лв.

КРИЛА ЗА ЖЕНИ капсули * 60

ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ

ПРОФЕРТИЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 28 + таблетки * 28
163.60лв.

ПРОФЕРТИЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 28 + таблетки * 28

Безплатна доставка за България!
МИО-ИНОЗИТОЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH
72.50лв.

МИО-ИНОЗИТОЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 120 FAIRHAVEN HEALTH

ФОРМУЛА PCOS SENSE прах 129 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
118.10лв.

ФОРМУЛА PCOS SENSE прах 129 г НАТУРАЛ ФАКТОРС

КРИПИНЕО таблетки 3 мг / 0,03 мг * 21
15.02лв.

КРИПИНЕО таблетки 3 мг / 0,03 мг * 21

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30 БЕСТА МЕД
24.89лв.

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30 БЕСТА МЕД

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30
24.89лв.

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30

ЦИКЛОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

ЦИКЛОНОРМ таблетки * 120 ТОШКОВ

ФЕМОСТОН КОНТИ таблетки 1/5 мг * 28 МАЙЛАН
13.12лв.

ФЕМОСТОН КОНТИ таблетки 1/5 мг * 28 МАЙЛАН

МАГНАЛАБС КИСТОП капсули * 30
36.30лв.

МАГНАЛАБС КИСТОП капсули * 30

КАЛИВИТА ВИТАЛ УОМАН таблетки * 60
76.30лв.

КАЛИВИТА ВИТАЛ УОМАН таблетки * 60

Коментари към Яйчник (ovarium)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Яйчник (ovarium)
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 05:52
    Коментирайте "Яйчник (ovarium)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Пикочно-полова система
  • Женска полова система
  • Пубертет при момичета
  • Циклични промени в яйчниците
  • Женски полови хормони
  • Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства
  • д-р Иванка Маркова Баева
  • Домашно лечение при възпаление на яйчниците
  • Възпаление на яйчниците – симптоми и лечение
  • Външни полови органи
  • д-р Евдокия Колева Николова
  • д-р Петя Иванова Пеева
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 2516 дни, 17 часа и 37 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 2535 дни, 19 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 1 дни, 8 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 1 дни, 9 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 1 дни, 9 часа и 15 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 1 дни, 9 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства

Киста на яйчника - лечение с билки и естествени средства

от 13 авг 2024г. Прочети повече
N70 Салпингит и оофорит N70 Салпингит и оофорит

N70 Салпингит и оофорит

от 07 авг 2024г. Прочети повече
Оофоректомия Оофоректомия

Оофоректомия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
CA 125 туморен маркер CA 125 туморен маркер

CA 125 туморен маркер

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛУТЕИН капсули 20 мг * 60

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B5) капсули 500 мг * 100

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС РЕДУЦИРАН ГЛУТАТИОН капсули 500 мг * 60

ВИТАМИН B КОМПЛЕКС HI POTENCY капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АРГИНИН + ЦИТРУЛИН СЪСТЕЙН таблетки * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОКСИЦИКЛИН АКТАВИС капсули 100 мг * 6 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:27:30

ФЛОКСАЛ 3 мг/г маз за очи

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:23:04

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:42

УРОБИОТИК ФОРТЕ саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:18

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Retkit Retkit от 12 май 2025г. в 16:51:10
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival