Пубертет при момичета
Пубертетът е период, в който момичето осъществява своето физическо, психично и полово развитие. Той започва на около 10-годишна възраст и продължава до около 18-годишна възраст. Пубертетът при момичетата е свързан с преминаване от нециклична, относително слаба ендокринна функция на гонадите в състояние на циклична ендокринна и репродуктивна функция. Характеризира се още с:
- появата на менструален цикъл (menarche);
- развитие на млечните жлези (thelarche);
- засилване на адреналната андрогенна секреция (adrenarche).
Нивата на ЛХ (лутеинизиращия хормон) и на ФСХ (фоликулостимулиращия хормон) са ниски преди пубертета, поради високата чувствителност на механизма на инхибиране на секрецията им чрез отрицателна обратна връзка. В началото на пубертета се увеличава секрецията на гонадотропин освобождаващи хормони и на гонадотропните хормони, първоначално през нощта, а по-късно и през цялото денонощие. Секрецията има пулсативен характер. Поради отпадане на задържащите влияния върху освобождаващите хормони започва началото на пубертета. Веднъж установен пулсативният характер на секрецията остава през целия репродуктивен живот и през менопаузата.
В началото на пубертета рязкото увеличаване на нивото на ЛХ, който предизвиква овулацията, не се извършва редовно и затова менструалните цикли не са редовни. Дори в първите години в периода на пубертета много от циклите са ановулаторни. От началния брой фоликули 99,98% никога не освобождават зряла яйцеклетка и претърпяват атрезия в различна фаза на своето развитие.
Изображение: menstrupedia.com
Секрецията на естрогени води до развитие на вторичните полови белези. Естрогените увеличават отлагането на масти в областта на млечните жлези, ханша и бедрата. Увеличението на млечните гърди по време на пубертета е резултат преди всичко от натрупването на масти, а не от функционалното развитие на жлезата. Наблюдава се увеличение на ръста, окосмяване под мишниците и над симфизата и поява на либидо, които са резултат от секрецията на надбъбречните андрогени. Увеличението на естрогените затваря епифизните плочи и задържа растежа, подобно на ефекта на тестостерона при мъжете.
Изображение: menstrupedia.com
В пубертета при момичетата се различават пет фази.
- По време на предпубертетнатафаза няма развитие на вторичните полови белези, но се открива известна активност на хипоталамо-хипофизарно-яйчниковата система.
- През твърде ранната пубертетна фаза се отбелязват промени в нивата на хипофизарните и полови хормони, но ясни вторични полови белези все още липсват.
- По време на раннатапубертетна фаза се наблюдават първите прояви на развитие на млечните жлези, на аксиларно и пубисно окосмяване, нарастване на нивото на хипофизарните гонадотропни хормони.
- При среднатапубертетна фаза е налице значително прогресиране при растежа, натрупва се мастна тъкан от фемининен тип, развиват се вътрешните полови органи, зреят яйчниковите фоликули и се появява менструалното кървене.
- В късната пубертетна фаза се достига максимално физическо и полово съзряване, доизгражда се неврохуморалната регулация на менструалния цикъл, постепенно овулаторният процес укрепва и се достига до репродуктивна способност.
Заглавно изображение: babble.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
КНИГА ЗА ВСЯКО МОМЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
КОМПЛЕТИЯ ПРЕНАТАЛ МУЛТИ ВИТАМИН таблетки * 240 NATURE'S WAY
ПРОМОБиблиография
http://jpkc.hactcm.edu.cn/2012yxslx/file/Textbook%20of%20Medical%20Physiology.pdf
https://www.girlology.com/puberty-timeline-girls
https://menstrupedia.com/articles/puberty/physical-changes-girls
https://teens.webmd.com/girls/facts-about-puberty-girls#1
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология на човека"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Функция на женска репродуктивна система
- Пубертет при момчета
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- Диференциране на пола
- История на презервативите
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- 10 начина, по които еволюционното развитие ще промени хората
- Теории и примери за детското развитие – част 1
- Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
- Времева линия, касаеща развитието на женските презервативи
- Времева линия, описваща важни факти, свързани с витамините
Коментари към Пубертет при момичета