Пубертет при момчета
Пубертетът преставлява поредица от сложни физиологични и психологични процеси, които осъществяват прехода от детския към възрастния организъм, и в крайна сметка водят до репродуктивна способност. От физиологична гледна точка тези промени се дължат на следните хормони: гонадолиберин, лутеинизиращ хормон (ЛХ), фоликулостимулиращ хормон (ФСХ), тестостерон и други андрогени.
От раждането до навлизането в пубертета, отделянето на ФСХ (фоликулостимулиращ хормон) и ЛХ (лутеинизиращия хормон) при момчетата не е достатъчно, за да стимулира секрецията на тестостерон. Това забавяне в развитието на репродуктивната система позволява да се осъществи адекватно психическо и физическо развитие на организма, които са необходими за осъществяване на половите функции.
Пубертетът при момчетата започва между 9-12 годишна възраст с увеличаване на секрецията на гонадолиберин, продължава обикновено 2-4 години и включва сложни ендокринни, телесни и поведенчески промени в организма. По време на пубертета Лайдиговите клетки започват да секретират тестостерон, а в семенните каналчета започва за пръв път образуването на сперматозоиди (сперматогенеза). В началото на пубертета пулсациите в секрецията на гонадолиберин се установяват само през нощта, причинявайки краткотрайни нощни увеличения на ЛХ и на тестостерона. Постепенно продължителността на периодите на секреция на гонадолиберин се увеличава и тестостероновата секреция се засилва. Това води до промени в мъжката репродуктивна система и развитие на вторични полови белези. Ниското ниво на гонадолиберин преди пубертета е резултат от инхибиране на освобождаването му от нервни и хуморални фактори. Преди настъпването на пубертета при момчета хипоталамусът е особено чувствителен на инхибиторното действие на тестостерона, тоест много малки количества тестостерон са в състояние да потиснат секрецията на гонадолиберин. През пубертета хипоталамусът става по-слабо чувствителен към тестостерона.
По време на пубертета при момчетата настъпват промени от физическо, психическо и социално естество. Ръстът значително се увеличава и се развиват вторичните полови белези. Един от първите признаци за навлизането в пубертета е уголемяването на тестисите и изтъняване и потъмняване на скротума. Кожата на скротума става по-еластична и се набръчква. Нараства и половия член. Настъпва постепенна промяна в гласа - мутация на гласа. Гласът придобива "мъжки" дълбок тон. Появява се окосмяване на бузите и над горната устна, под мишниците, пубисната област, краката, гръдния кош, дори и по гърба.
По време на пубертета при момчетата се наблюдават мокри сънища. Тогава момчетата се събуждат сутрин с влажни и омокрени пижама и чаршафи. Мокрите сънища са известни още като нощни емисии и се дължат на еякулация по време на сън, а не на уриниране. Мокрите сънища са нормално явление и не са доказателство за сексуални сънища.
По време на пубертета, момчетата получават ерекция спонтанно, без тактилна стимулация (докосване) на пениса си и без да се налагат сексуалните мисли. Неочакваната ерекция може да бъде доста неудобна, особено ако се случи на публично място. Необходимо е родителите да обяснят на момчето си, че това е нормална реакция на един развиващ се организъм.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
КНИГА ЗА ВСЯКО МОМЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
МАГНАЛАБС ЕАКОЛОНГ капсули * 30
СИ БИ ДИ КАНАБИС ДИЛЕЙ СПРЕЙ 15 мл
Библиография
https://www.researchgate.net/publication/224005721_The_physiology_and_timing_of_male_puberty
http://www.gfmer.ch/Endo/Lectures_10/Puberty_%20Physiology.htm
http://www.pamf.org/teen/health/puberty/physicalchanges.html
http://health.howstuffworks.com/sexual-health/male-reproductive-system/male-puberty6.htm
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология на човека"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiologу"
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Функция на мъжка репродуктивна система
- Проблеми с еякулацията
- Колко време трае сексуалният акт – какво казва науката
- Полов акт при мъжа
- Билки и добавки срещу еректилна дисфункция
- Диференциране на пола
- Пубертет при момичета
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Бременните с момче са по-предразположени към усложнения
- Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
- Как ранният пубертет може да повлияе на психичното здраве на децата
Коментари към Пубертет при момчета