Диференциране на пола
При човекът полът се определя от генетичното наследство. Гените дадени от родителите определят дали потомството ще бъде от мъжки или женски пол. Гените, определящи пола се намират в половите хромозоми. Диференцирането на пола зависи от комбинацията на половите хромозоми – голяма Х-хромозома и малка У-хромозома. Генетичният мъж има Х- и У-хромозоми, а генетичната жена има две Х-хромозоми. Яйцеклетките имат само Х-хромозоми. Половината от сперматозоидите съдържат Х-хромозома, а другата половина У-хромозома.
Генетичният пол се определя при оплождането и зависи от комбинацията полови хромозоми. Наличието или отсъствието на У-хромозома предопределя диференцирането на гонадите. При ембрион с две Х-хромозоми, кората на недиференцираната гонадна тъкан се развиват яйчници, а медулата прогресира. При ембрион с ХУ хромозоми медулата се диференцира в тестиси, а кортексът регресира.
Диференцирането на пола започва през 7-ма седмица на интраутеринния живот под влиянието на тестикуларния детерминиращ фактор SRY – единичен ген в У-хромозомата. Той стимулира диференцирането на първичните гонади в тестиси. У генетичната жена поради липса на У-хромозома и съответно на тестикуларен детерминиращ фактор, първичната гонада не формира тестис и индиферентната гонадна тъкан се развива в яйчници през осмата седмица на бременността.
Мъжката полова система се развива под действието на тестостерона и на Мюлеровия инхибиращ хормон, секретирани от тестисите. При отсъствие на тестостерон се развива женски тип репродуктивна система. Между 10 и 12 седмица на интраутеринното развитие, външните гениталии са вече анатомично оформени. Мъжките и женските външни полови органи се развиват от една и съща недиференцирана ембриологична тъкан. Репродуктивният тракт у мъжа и жената, обаче се развива от различни каналчести системи – Волфовия канал и Мюлеровия канал. При генетичния мъж от Волфовия канал се развива мъжкия репродуктивен тракт, а Мюлеровия канал дегенерира. При генетичната жена Мюлеровите канали се развиват в женски репродуктивен тракт, а Волфовите – дегенерират.
Развитието на репродуктивния тракт в мъжки или женски се определя от наличието на два фактора, образувани в тестиса на фетуса – тестостерон и Мюлеров инхибиращ фактор. Хорионгонадотропният хормон, който се отделя от плацентата, стимулира секрецията на тестостерон и Мюлеров инхибиращ фактор от тестикуларните клетки. При липса на тези фактори Волфовите канали регресират, а Мюлеровите се диференцират в женски репродуктивен тракт – маточни тръби и матка, а външните гениталии – клитор и лабии.
Фетусите и от двата пола са подложени на високи дози майчини женски полови хормони. Ако те имаха значение за диференцирането на пола, то всички фетуси щяха да бъдат от женски пол. Това е белег, че яйчниците не са необходими за диференцирането на ембрионалната репродуктивна тъкан.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
САНСИН БЕБЕШКИ ШАМПОАН ЗА МОМЧЕ 500 мл
САНСИН БЕБЕШКИ ДУШ ГЕЛ ЗА МОМЧЕ 500 мл
ДОБРО МОМЧЕ И УМЕРЕНО НЕЖНО - ГАЛИН НИКИФОРОВ - СИЕЛА
БЕЙБИ КАП ГЕЛ ЗА ИНТИМНА ХИГИЕНА НА МОМЧЕТА ОТ 2-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ 150 мл
ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
ТАЕН ДНЕВНИК ЗА МОМЧЕТА - ХЕРМЕС
Библиография
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология на човека"
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
http://www.gfmer.ch/Books/Reproductive_health/Human_sexual_differentiation.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Калкулатор на пола на бебето
- Как да свалим температурата при бебе
- Естествени продукти и методи против подсичането при бебета
- Семенник
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Пубертет при момчета
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Пубертет при момичета
- Използвайте 8 натурални средства срещу млечница при бебето
- Упражнения за бебета и деца от 0 до 2 години
Коментари към Диференциране на пола