Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на репродуктивната система Функция на женска репродуктивна система Хормонална функция на плацентата

Хормонална функция на плацентата

от 13 сеп 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Редактор: д-р Галина Станева
Хормонална функция на плацентата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Структура на плацентата

› Плацентарно кръвообращение

› Стероидни хормони на плацентата

› Човешки хорионгонадотропин

› Човешки плацентарен лактоген

› Релаксин

› Невропептиди, произвеждани от плацентата

› Плацентарен протеин 13 (галектин-13)

Плацентата е временна структура, която се развива вътре в матката по време на бременност. В повечето случаи тя е прикрепена към горната или страничната част на маточната стена. Плацентата изпълнява много важни функции, като представлява незаменима част от нормалното развитие на плода. Тя осигурява кислород и хранителни вещества за бебето и премахва излишните метаболити, циркулиращи в кръвта му. Както голяма част от структурите в човешкото тяло, плацентата също произвежда хормони, които имат съществено значение за нормалното протичане на бременността. Хормоните са вещества с различна струкрура, които играят ролята на „пощальони” в организма, тоест носят послания между клетките. Те оказват влияние върху физиологичните процеси протичащи в органите.

плацента

Изображение: ib.bioninja.com.au

Структура на плацентата

Плацентата има кръгловата форма и маса около 600 грама. При нормално протичаща бременност и доносен плод, съотношението на теглото на плацентата и теглото на плода е 1:6. Това съотношение се променя при някои патологични състояния като сифилис, диабет (съотношението е 1:3), а при други като хипертония и бъбречни заболявания с променя на 1:9. Дебелината на плацентата е 3-4 см, а диаметърът и е 15-18 см. Формата на плацентата зависи от формата на плацентарното място или с други думи мястото към, което плацентата е прикрепена към маточната кухина. Плацентата е прикрепена към предната или задната маточна стена има кръгловата форма, а тази прикрепена към кантовете или към зоната на тубарните ъгли формата е различна и е съставена от два три лоба.

Основната структурна единица на плацентата са хориалните въси. Те са изградени от съединително тъканно краче, през което преминават кръвоносните съдове. Тази основа на въсата първоначално е изградена от два слоя. 1. По-дълбоко разположен слой от добре ограничени една от друга клетки, наречен лангхансов слой. 2. Повърхностен слой без ясни граници между клетките, наречен синцитиум. От повърхностния слой започва процесът на образуване на хориалните въси. Образува се chorion frondosum. Той осъществява навлизането в десидуата (по време на бременността ендометриумът, най-вътрешният слой на матката, се превръща в десидуа), прикрепването на оплодената яйцеклетка и отварянето на майчините съдове. Първият лангхансов слой изчезва след като се образуват изцяло хориалните въси. По тази причина във втората половина на бременността хориалните въси са покрити само със синцитиум. Плацентата придобива пълно развитие през четвъртия месец от бременността.

Плацентата е орган на плода, който осигурява обмяната между майка и плод, осигурява развитието на плода и поддържането на бременността. Плацентата се развива от структури на концептуса (оплоденото яйце), които влизат в контакт с майчиния ендометриум. Основните зони на плацентата са хориална пластинка, насочена към ембриона, система от лакуни образуващи интервилозното пространство и вилозно дърво, насочено към ендометриума. Развитието на плацентата преминава през няколко стадия: преимплантационен, прелакунарен, лакунарен и вилозен.

  1. Предимплантационен стадий – на 4-5 ден след оплождането плодното яйце попада в маточната кухина. На 6-7 ден бластоциста се освобождава от zona pellucida и придобива възможност за имплантация. В този педиод започва развитието на плацентата. Бластоцистът е заобиколен от един слой едноядрени клетки, наречен трофобласт. От него произлизат по-голяма част от плацентарните структури. От върешната клетъчна маса на бластоциста произлиза ембриона, пъпната връв и плацентарния мезенхим.
  2. Прелакунарен стадий – той започва от момента на адхезия на бластоциста. Трофобластът прикрепен към маточния епител започва да се диференцира във вътрешен и външен слой. Външният слой се нарича синцитиотрофобласт. Той представлява структура от слети едноядрени клетки. Синцитиотрофобластът осигурява дълбоката имплантация на концептуса в еднометриума. Вътрешния слой на трофобаласт се нарича цитотрофобласт и е представен от гомели кубовидни клетки. Синцитиотрофобласта се образува от делене на клетките на цитотрофобласта.
  3. Лакунарен стадий – той започва между 9-11 ден. В синцитиотрофобласта се образуват пространства, изпълнени с течност наречени лакуни. Те са предшественици на бъдещите интравилозни пространства. Клетъчните повлекла образуват трабекули между лакуните, които са основата за развиващите венозни стебла. С началото на лакунарния период започва действието на майчината цикулация в плацентата. Смята се, че на 12-ти ден след зачеването окончателната имплантация е завършена. Развитието на плацентата продължава с влизане в контакт с майчиното кръвобращение на синцитиотрофобласта, а след това и на цитотрофобласта
  4. Вилозен стадий – към 13-14 ден се образуват първичните въси, които съдържат цитотрофобластна сърцевина и синтициална повърхност. Вторичните въси съдържат мезенхимна сърцевина. Въсите, които съдържат кръвоносни съдове се определят като третични въси. Това разделяне на въсите се отнася най-вече за ранно формиране на вилозното стебло.

Зрялата плацента съдържа няколко вида въси: мезенхимни, незрели междинни, стволови, зрели междинни и терминални въси.плацента

Изображение: OpenStax College, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

 

На родената вече плацента се рзличават две повърхности:

  1. Фетална повърхност, която е обърната към плода (към кухината на маниотичния сак). Тази повърхност е покрита от амнион. През нея плацентата навлиза в пъпната връв. По нея личат големите плацентарни кръвоносни съдове вени и преминаващите над тях артерии. Към периферията кръвносните съдове изтъняват и на 7-8 мм от плацентарния ръб не се виждат.
  2. Майчина повърхност – тя е покрита от десидуа. От нея изхождат стеблата на хориалните въси. В интравилозните пространства тече само майчина кръв. Кръвният поток на плода преминава само в съдовете на плацентарните въси. При нормално състояние никъде в плацентата няма участък, през който феталната кръв да преминава в майчиното кръвообращение. Майчината повърхност на плацентата е разделена на 15-20 кръгловати сегмента, наречени котиледони. Те са отделени един от друг с вертикални прегради, които са съставени от десидуа. Всеки котиледон има самостоятелно кръвообращение. По време на ражденето някои котиледони могат да се откъснат от плацентата и да останат прикрепени към вътрешнта повърхност на матката. Това усложнение се означава като задържане на плацентарни части.

Плацентарно кръвообращение

Кръвният поток в плацентата или в частност в интервилозните пространства, е от ключово значение за оптималното развитие на плода и съответно за осъществяване на функциите на плацентата. Той зависи от няколко фактора -  кръвното налягане на майката и сърдечната и дейност,  от хориалните въси, които пулсират синхронно с пулса на плода, от маточните контракции. Майчината и феталната циркулация формират плацентарното кръвообращение. От страна на плода участват пъпните и плацентарните съдове. По тях неоксигенирана фетална кръв достига до плацентата чрез двете пъпни артерии след което при навлизане в плацентата се разклоняват в хориалната и пластинка. От капилярната мрежа на въсите произлизат венозни съдове, които се вливат в пъпната вена и тя отнася оксигенирана кръв към плода. Майчината циркулация е представена от спиралните артерии. През плацентата преминават 500-700 мл/кръв на минута.

Функциите на плацентата осигуряват нормалното развитие на плода и протичането на бременността. Те включват транспортно-обменна, имунна и ендокринна (хормонална) функция. Плацентата е много пропусклива за различни химични съединения, които в крайна сметка преминават в кръвотока на плода.

Плацентата е временен ендокринен орган. Тя произвежда стероидни хормони, растежни фактори, хормони подобни на тези отделяни от хипоталамо-хипофизната система. Хормоните, произвеждани от плацентата са:

  • естрогени;
  • прогестини;
  • човешки хорионгонадотропин;
  • човешки плацентарен лактоген;
  • релаксин;
  • невропептиди;
  • плацентарен протеин 13.

Стероидни хормони на плацентата

Плацентата произвежда два типа стероидни хормони – естрогени и прогестерон. Прогестеронът се оприличава като „пазителят на бременността“. Той осигурява нормалното и протичане като поддържа лигавицата на матката, както и плацентарните структури. Освен това предпазва от маточни съкращения, които могат да доведат до усложнения свързани с плода, като спонтанен аборт.

Синтезата на естрогени от плацентата се осъществява благодарение на комплексно взаимодействие между нея и плода. Естрогените започват да се секретират по време на цялата бременност, като нивата им достигат най-високи стойности в края на бременността. Те стимулират развитието на дяловете и каналчетата на млечната жлеза, което предшества лактацията. Техният ефект е противоложен на този на прогестерона, като предизвикват маточни съкращения водещи до изхвърляне на плода.

роля на плацентата в хормоналната регулация на бременността

Изображение: Роля на плацентата в хормоналната регулация на бременността ib.bioninja.com.au

Човешки хорионгонадотропин

бременностЧовешкият хорионгонадотрипин (чХГН) е хормон, който се произвежда от клетките на плацентата. Той може да бъде открит в майчината кръв или в урината. Този хормон стои в основата на много от тестове за бременност. Нивата му се покачват около 7 дни след зачеването като достигат своя връх около 11 седмица на бременността. Човешкият хорионгонадотропин е гликопротеин, изграден от две субединици – алфа и бета, свързани нековалентно. Алфа-субедицината съдържа 92 аминокиселини и е идентична с тази на лутеинизиращия хормон (ЛХ), фоликулостимулиращия хормон (ФСХ) и тиреостимулиращия хормон (ТСХ). Бета-субединицата е изградена от 145 аминокиселини. Функцията на човешкия хорионгонадотропин е да поддържа жълтото тяло и по този начин да осигури прогестерон през първият триместър на бременността. След това нивата му значително падат, защотото плацентата започва да произвежда стероидни хормони (естрогени и прогестини). В мъжкия фетус чХГТ стимулира секрецията на тестостерон от феталния тестис и води до промени в репродуктивната му система.

Изображение: pixabay.com

Човешки плацентарен лактоген

човешки плацентарен лактогенЧовешкият плацентарен лактоген също се секретира от клетките на плацентата. Той е мощен гликопротеин, който се отделя по време на цялата бременност. Нарича се още човешки плацентарен соматотропин. Структурата му е подобна на тази на растежния хормон, секретиран от хипофизата. Състои се от 191 аминокиселини, свързани с две дисулфидни връзки. Основните физиологични действия на човешкия плацентарен лактоген се изразяват в промяна на метаболизма на майчния организъм с цел доставка на хранителни вещества към плода. Ефектите му свързани с метаболизма на майката се изразяват в понижаване на разграждането на глюкоза от майчиният организъм, което спомага за изхранването на плода. Човешкият плацентарен соматотропин стимулира липолизата в клетките на майката, което води до отделяне на свободни мастни киселини, представляващи гориво за майчините клетки, и образуване на кетонови тела, които преминават през плацентарната бариера и се използват от плода. Ефектите на този хормон отчасти наподобяват тези на растежния хормон. Човешкият плацентарен лактоген има анаболен ефект относно протеините. Изследвания са доказали, че този хормон имитира действието на пролаткина и се смята, че има значение за развитието на лактация.

Изображение: Jmol development team / Lindsay Schultz (GPL or Attribution), via Wikimedia Commons

Релаксин

Релаксинът е хормон, който се произвежда от плацентата и от лигавицата на матката. Нивата на хормона са най-високи през първият триместър на бременнотта. Смята се, че той насърчава имплантацията на ембриона и развитието на плацентата. В началото на бременността възпрепятства маточните контракции, с цел предпазване от спонатанен аборт и други усложнения. Релаксинът благоприятства адаптацията на сърдечно-съдовата и отделителната система на майката към нуждата от кислород и хранителни вещества на плода. Към края на бременността хормонът предизвиква отпускане на шийката на матката и влагалището, като по този начин улеснява раждането. Смята се, че релаксинът стимулира отделянето на човешки хорионгонадотропин от плацентата.

Невропептиди, произвеждани от плацентата

плацентаПлацентата е орган, който е лишен от инервация, но въпреки това произвежда невропептиди. Те са подобни на тези намерени в хипоталамо-хипофизната система и в храносмилателния тракт. Към тях спадат тиреостимулиращ хормон, кортикотропин освобождаващ хормон и други. По време на бременност плацентата и феталните мембрани произвеждат големи количества кортикотропин освобождаващ хормон. Неговите нива се увеличават поради повишената генна експресия. Смята се, че този хормон взаимодейства с естрогени, фетални и надбъбречни стероиди и простагландини, задейства автокринен цикъл, който може да доведе до раждане.

Изображение: imgarcade.com

Плацентарен протеин 13 (галектин-13)

плацентаПлацентарният протеин 13 е член на галектиновата суперфамилия. Той е хомодимер състоящ се от две субединици, свързани чрез две дисулфидни връзки. Нивата му се увеличават по време на бременността, особено през третото тримесечие. Ролята на този протеин не е напълно изяснена. Предполага се, че той участва в изграждане на имунотолерантност, като изглежда, че инициира апоптоза на имунни клетки. Галектин-13 подобрява секрецията на IL-1 и IL-6. Регулацията на секрецията му все още не е изследвана.

Изображение: hypnobirthing-online.com

Плацентата е забележителен орган, който осигурява нормалното протичане на бременността. Тя произвежда хормони, които са свързани с регулацията на процесите, осигуряващи износването на плода. От нея са изолирани много вещества, някои от които са с неизяснена функция.

Заглавно изображение: Magnus Manske, Public domain, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Физиология на ендокринната система Физиология на ендокринната система
  • Функция и хормони на надбъбречните жлези Функция и хормони на надбъбречните жлези
  • Функция и хормони на надбъбречната кора Функция и хормони на надбъбречната кора
  • Функция и хормони на щитовидната жлеза Функция и хормони на щитовидната жлеза
5.0/5 11 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЕНИС КЛАСИКА УКРЕПВАЩ ЛОСИОН С ПЛАЦЕНТА ампули * 6
14.80лв.

ДЕНИС КЛАСИКА УКРЕПВАЩ ЛОСИОН С ПЛАЦЕНТА ампули * 6

МАСКА ЗА КОСА МИОСОТИС С ПЛАЦЕНТА И КОСТЕН МОЗЪК 500 мл.
16.90лв.

МАСКА ЗА КОСА МИОСОТИС С ПЛАЦЕНТА И КОСТЕН МОЗЪК 500 мл.

АМПУЛИ ПЛАКО ЗА КОСА С ПЛАЦЕНТА * 12
20.30лв.

АМПУЛИ ПЛАКО ЗА КОСА С ПЛАЦЕНТА * 12

БЛЕК АМПУЛИ ЗА КОСА ПРОТИВ КОСОПАД С ПАНТЕНОЛ И ПЛАЦЕНТА * 12
27.60лв.

БЛЕК АМПУЛИ ЗА КОСА ПРОТИВ КОСОПАД С ПАНТЕНОЛ И ПЛАЦЕНТА * 12

ВИКТОРИЯ БЮТИ АМПУЛИ ПРОТИВ КОСОПАД С ПЛАЦЕНТА И ВИТАМИНИ 10 мл * 5
12.80лв.

ВИКТОРИЯ БЮТИ АМПУЛИ ПРОТИВ КОСОПАД С ПЛАЦЕНТА И ВИТАМИНИ 10 мл * 5

ДЕНИС КЛАСИКА КРЕМ-МАСКА ПРОТИВ КОСОПАД 400 мл
11.70лв.

ДЕНИС КЛАСИКА КРЕМ-МАСКА ПРОТИВ КОСОПАД 400 мл

Библиография

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/placenta-previa/home/ovc-20319623

http://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones

http://www.yourhormones.info/glands/placenta/

http://www.hormones.gr/821/article/endocrine-paracrine-and-autocrine-placental%E2%80%A6.html

https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/Human_Chorionic_Gonadotropin

http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/61718

http://www.yourhormones.info/hormones/relaxin/

Daniеle Evain-Brion and Andre Malassinе; „THE HUMAN PLACENTA: AN ATYPICAL ENDOCRINE ORGAN“.

Ангел Димитров, "Акушерство", издателство АРСО

проф. Ал. Хаджиев, д.м.н, проф. И. Карагьозов, д.м.н, "Акушерство"

Коментари към Хормонална функция на плацентата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хормонална функция на плацентата
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 22:18
    Коментирайте "Хормонална функция на плацентата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на репродуктивната система
  • Функция на женска репродуктивна система
  • Бременност
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Хидралазин
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Лечение на хемороиди при бременност
  • Ползи и рискове от консумацията на фурми по време на бременност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1291 дни, 13 часа и 4 мин.

Бременност и рентген - има ли проблем?

преди 1631 дни, 10 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 3 часа и 15 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 5 часа и 58 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 6 часа и 3 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 6 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
O41.0 Олигохидрамнион O41.0 Олигохидрамнион

O41.0 Олигохидрамнион

от 15 апр 2025г. Прочети повече
Бременност Бременност

Бременност

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Фалшиво положителен тест за бременност Фалшиво положителен тест за бременност

Фалшиво положителен тест за бременност

от 21 окт 2023г. Прочети повече
Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival