Функция на лутеинизиращ и фоликулостимулиращ хормон при мъжа
Функцията на семенника или на мъжката полова жлеза е подложена на прецизна регулация, която се осъществява от лутеинизиращият (ЛХ) и фоликулостимулиращият (ФСХ) хормон. Те се секретират от аденохипофизата и са гликопротеини. За пълноценната функция на мъжката полова жлеза е необходим и гонадотропин-освобождаващ хормон (гонадолиберин). Той се отделя от хипоталамуса и контролира секрецията на горе изброените хипофизни хормони.
Регулация от ЛХ и ФСХ
ЛХ осъществява своето действие посредством мембранни рецептори на Лайдиговите (интерстициалните) клетки в тестиса. Свързването с рецептора води до активиране на аденилатциклазата и засилване на тестостероновата секреция. Функцията на ФСХ е малко по-различна. Този хормон се свързва със Сертолиевите клетки, като по този начин участва в регулацията на сперматогенезата. В допълнение ФСХ оказва влияние и върху интерстициалните клетки като увеличава броя на рецепторите им за ЛХ. Секрецията на тестостерон зависи и от двата хормона ЛХ и ФСХ. Те действат заедно върхи клетките на тестисите и прецизно регулират количеството отделен тестостерон.
Секрецията на ЛХ и ФСХ също е подложена на регулация от хипоталамусния гонадолиберин. Той в по-голяма степен регулира секрецията на ЛХ и в по-малка на ФСХ. Отделянето му от хипоталамуса се характеризира с денонощни колебания (секретира се на пулсации), което води до колебания и в секрецията на хормоните, които контролира.
Регулацията на нивата на тестостерона от горе посочените хормони се осъществява чрез отрицателна обратна връзка. Той по кръвен път достига до хипоталамуса и потиска отделянето на гонадолиберин. Смята се, че действа директно върху невроните. Тестостеронът действа по механизма на отрицателна обратна връзка и върху аденохипофизата като понижава секрецията на ЛХ. От Сертолиевите клетки се секретира един хормон наречен инхибин 2, който действа върху аденохипофизата и потиска секрецията на ФСХ.
Благодарение на прецизната мрежа за регулация между хипоталамуса, хипофизата и тестисите се регулират нивата на тестостерон и се поддържа репродуктивната функция на мъжкия организъм.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОТЕЧ ТРИБУСТЕР таблетки * 60
ЯМАМОТО НУТРИШЪН АНАБОЛИК БУУСТ таблетки * 60
АМИКС ЕКДИ СТЕРОНИ капсули * 90
АНАНТРА ЕКСТЕНДЕД ЗА МЪЖЕ таблетки * 28
АМИКС МИОСТЕРОН капсули * 90
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР МИРАФОРТЕ ФОРМУЛА ЗА МЪЖЕ капсули * 120 01940
Безплатна доставка за България!Библиография
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
доц. Янков; "Физиология на човека"
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/hypopit/lhfsh.html
https://www.boundless.com/biology/textbooks/boundless-biology-textbook/the-endocrine-system-37/regulation-of-body-processes-212/hormonal-regulation-of-the-reproductive-system-798-12034/
http://www.biology-pages.info/S/SexHormones.html
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на репродуктивната система
- Функция на мъжка репродуктивна система
- Мъжки полови хормони
- Лесни начини и техники за уголемяване на мъжкото достойнство
- Изследване на тестостерон
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Как да увеличим нивото на тестостерон по естествен път?
- Щитовидни хормони
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Изследване на прогестерон
- Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
- Функция и хормони на паращитовидните жлези
- Семенник
Коментари към Функция на лутеинизиращ и фоликулостимулиращ хормон при мъжа