Секреция на жлъчка
Непрекъснатото образуване и секрецията на жлъчка се осъществява от чернодробните клетки (хепатоцити). Жлъчката се складира в жлъчния мехур, а при наличието на химус се излива в дванадесетопръстника. Различават се два вида жлъчка – чернодробна и мехурна.
Количество и състав на жлъчката
За 24 часа, отделеното количество жлъчка се равнява на 800 до 1000 милилитра. Относителната маса на чернодробната жлъчка е 1010-1012 и има рН 8,2. Мехурната жлъчка е с относителна маса 1026-1032 и е с рН 7. Характерно за жлъчката е, че не съдържа храносмилателни ензими. Основните елементи на жлъчката са жлъчните соли, на които се дължи храносмилателната й функция. Те представляват натриеви соли на таурохолевата и гликохолевата киселина, които са съединения на холевата киселина с таурин и гликол. Характерният цвят на жлъчката се придава от жлъчните пигменти. Основен пигмент е билирубинът, който се получава от разграждането на хемоглобина.
В жлъчката се намира холестерол в свободно състояние. След секрецията на жлъчката една част от холестерола се резорбира обратно в тънкото черво, като чрез v. portae постъпва отново в черния дроб. Друга част от него се хидролизира под действието на чревната бактериална флора и преминава под формата на копростерол във фекалиите. Холестеролът се естерифицира и от свободните мастни киселини, което улеснява резорбцията на масти.
Жлъчката е биологичен детергент, който емулгира и разтваря липидите. Тя действа върху фосфолипидите и белтъците, изграждащи клетъчните мембрани на микроорганизмите, като по този начин подобрява имунната защита на организма. Чрез жлъчката във външната среда се отстраняват веществата, които не могат да бъдат ексктерирани с урината, защото са неразтворими или свързани с белтък.
Механизъм на секреция и регулация на жлъчната секреция
Секрецията на жлъчка протича в два етапа:
- по време на първият етап се образува първоначален секрет, който е резултат от метаболитната функция на хепатоцитите. В този първоначален секрет се съдържат жлъчни соли, холестерол и други органични съставки. Този секрет попада в жлъчните каналчета, минава по жлъчната каналчеста система и попада в общия жлъчен канал.
- по време на вторият етап обемът и йонният състав на жлъчката се увеличават. Това става чрез допълнителна секреция на вода, Na+, HCO3- от клетките на жлъчните каналчета, наречени холангиоцити.
Холецитокининът стимулира секрецията на жлъчни соли от хепатоцитите, а секретинът стимулира секрецията на електролити и вода от холангиоцитите (клетките на жлъчните каналчета).
Жлъчният мехур започва да се изпразва едновременно с началото на храносмилането в горната част на стомашно-чревния тракт. Този процес се стимулира когато химусът е богат на мазнини. Мехурът се изпразва в резултат на ритмични контракции на мускулната му стена. За да се изпразни ефективно, е необходимо отпускане на сфинктера на Оди. Най-мощният стимул за изпразване на жлъчния мехур е холецистокининът. Ацетилхолинът, отделен от крайните окончания на n. vagus, също предизвиква слабо съкращение.
Оптимална секреция на жлъчка е от ключово значение за емулгирането на мазнините и за усвояването на хранителните вещества.
Подраздели на Секреция на жлъчка
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120 SW1707
ПРОМОБИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ПАРИЧКА 50 мл
БИОХЕРБА ПРЕСЕЧКА / БЛАГОСЛОВЕН ТРЪН капсули 250 мг * 100
КУРКУМА НА ПРАХ 50 г ЗДРАВНИЦА
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ОТ ЛУЛИЧКА 50 мл
ОСТРОВИТ БЯЛ ТРЪН ВЕГЕ капсули * 90
АДЕМТА 400 мг стомашно-устойчиви таблетки 400 мг * 20
РОВАХОЛ капсули * 30
КУРКУМА капсули * 60 SANCT BERNHARD
КУРКУМА НА ПРАХ 300 г ЗДРАВНИЦА
ЗОЯ БИО КУРКУМА на прах 150 г
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ОТ СИНЯ ЖЛЪЧКА / ЦИКОРИЯ 50 мл
Библиография
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/digestion/liver/bile.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Bile
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4091928/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на храносмилателната система
- Значение на секреторната активност в храносмилателната система
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Прегъната жлъчка
- 20 продукта, които могат да понижат нивото на холестерола
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Методи за лечение на анорексия
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
- Разграждане на белтъци
- Хранене при холецистектомия (отстранена жлъчка)
- Регулация на слюноотделянето
Коментари към Секреция на жлъчка