Регулация на жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето
Регулацията на жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето е от ключово значение за отделянето на оптимално количество жлъчка и следователно за нормалното протичане на храносмилането. Регулацията се дели на нервна и хуморална. Към нервната спадат вагалните рефлекси, които могат да предизвикат двукратно увеличаване на секрецията. Въпреки това, основна роля в жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето има хуморалната регулация.
Усилващи жлъчкоотделянето вещества са секретина, албумозите, жлъчните соли и пептоните, които от своя страна осъществяват хуморалната регулация. До 80% може да бъде увеличена жлъчната секреция посредством секретинът, предимно чрез стимулиране на жлъчните каналчета за отделяне на NaCO3, както при панкреаса.
Жлъчните соли в жлъчката се поддържат в разтворено състояние благодарение на натриевият хидрогенкарбонат. Хепатокрининът, отделящ се от дуоденалната лигавица под влиянието на наличните мастни киселини и на солната киселина, предизвиква образуването на рядка, течна и бедна на соли жлъчка. Като choleretica се означават хуморалните фактори, които стимулират жлъчкообразуването.
До известна степен, жлъчната секреция е правопропорционална на концентрацията на жлъчни соли в кръвта и на чернодробния кръвен ток. В регулацията на жлъчкообразуването основна роля изпълнява жлъчният мехур, от който се освобождава така нарената мехурна жлъчка. Жлъчният мехур извършва ритмични съкращения с честота 2-6.min-1, а налягането в него е средно 2,0-2,9 kPa (равняващи се на 20-30 см воден стълб). Вместимостта на жлъчния мехур е 35-65 ml.
Регулацията на жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето бива осигурявана рефлексно от n.vagus, което от своя страна води до отпускане на сфинктера на Оди и до усилване на движенията на жлъчния мехур. Обратните ефекти се постигат чрез симпатиковите нерви, а именно - свиване на сфинктера и отпускане на жлъчния мехур. По този начин те благоприятстват складирането на жлъчка в мехура.
Холецистокинин-панкреозиминът усилва съкращенията на жлъчния мехур и допринася за изпразването му. Опитно е установено, че той се отделя и под влияние на яйчния жълтък, когато попадне в дванадесетопръстника.
Общо факторите, засилващи жлъчната секреция по пътя на съкращенията на жлъчния мехур, каквито са киселините, албумозите, пептоните и други, се означават като cholekynetica.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕКСТРАКТ ОТ ГЛУХАРЧЕ 300 мл ДР. ГЕОРГИЕВ
ХЕРБАЛКАН ГЛУХАРЧЕ тинктура 50 мл
Библиография
http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/digestion/liver/bile.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Bile
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4091928/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на храносмилателната система
- Значение на секреторната активност в храносмилателната система
- Секреция на жлъчка
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Домашни средства за лечение при възпаление на жлъчния мехур
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Прегъната жлъчка
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ, ГГТП)
- Алтернативно лечение на забавена чревна перисталтика
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
Коментари към Регулация на жлъчкообразуването и жлъчкоотделянето