Жлъчен мехур (vesica biliaris (fellea))
Жлъчният мехур представлява кух фибромускулен орган с крушовидна форма. Разполага се по долната повърхност на десния чернодробен дял в специфично хлътване на тази повърхност - fossa vesicae felleae. Той играе ролята на резервоар за жлъчка, която се образува в черния дроб и по система от чернодробни жлъчни канали достига до мехура. При физиологични условия вместимостта на жлъчния мехур е от порядъка на 35-50 мл.
Основната функция на жлъчката е да подпомага смилането и резорбцията на мазнините в приетата храна. При попадане в стомашно-чревния тракт на храни, които съдържат мазнини се стимулира секрецията на холецистокинин от лигавични клетки на дванадесетопръстника и йеюнума. В отговор на стимулацията на холецистокинин, жлъчния мехур се съкращава ритмично и освобождава неговото съдържание в общия жлъчен канал, чрез който попада в дванадесетопръстника. Жлъчката или жлъчния сок емулгира мазнините в частично смляна храна, като по този начин подпомага тяхното усвояване. Жлъчният сок е съставен предимно от вода и жлъчни соли, но също така включва в състава си и жлъчни пигемнти - билирубин и биливердин, които са крайни продукт от метаболизма на хемоглобина на разрушените еритроцити.
Жлъчката, която се секретира от черния дроб и попада в жлъчния мехур има различен състав от тази, която се отделя от жлъчния мехур при стимул. По време на съхранението й в жлъчния мехур тя се концентрира чрез отстраняване на вода и електролити. Този процес се осъществява чрез резорбция на натриеви йони посредством активен транспорт през епитела на жлъчния мехур. Създаденото по този начин осмотично налягане, води до преминаване на вода и други електролити, които също се реабсорбират.
На жлъчния мехур се различават три части:
- дъно - fundus vesicae felleae;
- тяло - corpus vesicae felleae,
- шийка - collum vesicae felleae.
Дъното на жлъчния мехур представлява неговият сляпо завършващ край, който се подава под предния чернодробен ръб и влиза в контакт с предната коремна стена малко под хрущяла на девето дясно ребро. Дъното преминава в тяло, което е насочено нагоре, назад и леко в ляво. То завършва със стеснение, наречено шийка на жлъчния мехур, която от своя страна прехожда в жлъчния канал - ductus cysticus.
Жлъчният мехур е покрит частично от серозна ципа - коремница (перитонеум). С нея е постлана единствено свободната му повърхност и от нея се формира външната обвивка на мехурната стена - tunica serosa. Чрез тази повърхност се осъществява контакт с част от напречното дебело черво и дванадесетопръстника в областта на горната му извивка. Горната повърхност, с която жлъчният мехур заляга във fossa vesicae felleae, е покрита със съединителна тъкан, прикрепяща го здраво с черния дроб.
Останалите слоеве на мехурната стената са:
- мускулен слой - tunica muscularis vesicae felleae, е изграден от гладкомускулни влакна, който имат различно направление. Те биват циркулярни, коси и надлъжни. Най-голяма дебелина има мускулния слой в областта на шийката, след която прехожда в този на жлъчния канал.
- лигавица - tunica mucosa, формира във вътрешността на органа множество гънки - plicae tunicae mucosae vesicae felleae, които заграждат специфични многоъгълни поленца. Лигавицата е изградена от еднослоен цилиндричен епител с микровилозна върхова част и от собствена пластинка - lamina propria, състояща се от съединителна тъкан и кръвоносни съдове. В близост до шийката лигавицата съдържа жлези - glandulae mucosae, произвеждащи слуз.
Екстрахепаталните жлъчни пътища включват система от три жлъчни канала:
- общ чернодробен канал - ductus hepaticus communis;
- мехурен канал - ductus cysticus;
- общ жлъчен канал - ductus choledochus.
Общият чернодробен канал излиза от черния дроб и преминава между двата листа на хепатодуоденалната връзка - lig. hepatoduodenale. Той има дължина от порядъка на 4-5 см. Мехурният канал има дължина около 3 см и представлява непосредствено продължение на шийката на жлъчния мехур, което се насочва в низходяща посока, навлиза между листовете на lig. hepatoduodenale и се обединява с общия чернодробен канал. Лигавицата на мехурния канал образува спирално вървящи гънки, които се обозначават като plica spiralis. От сливането на общия чернодробен и мехурния канали се образува общият жлъчен канал, чиято дължината е средно 7-8 см, но може да достигне и до 12 см.
В началната си част ductus choledochus се локализира между двата листа на хепатодуоденалната връзка, в близост до нейния свободен ръб, като лежи отдясно на общата чернодробна артерия - a. hepatica communis, и порталната вена - v. portae. След това той преминава зад горната част на дуоденума, вмъква се между низходящата част на дуоденума и пред задстомашната жлеза. По надолу се слива с големия канал на панкреаса и образува с него ampulla hepatopancreatica, която завършва на върха на папила Vateri (papilla duodeni major).
Стените на големите жлъчни канали са изградени от: лигавица, постлана от еднореден цилиндричен епител, като в нея се откриват чашковидни клетки и слузни жлези, от слабо развит мускулен слой и от външен фиброзен слой.
Крайната част на общия жлъчен канал притежава добре изразена циркулярна мускулатура, представляваща сфинктера на този канал - m. sphincter ductus choledochi. Този мускул преминава в добре представено струпване от циркулярни мускулни влакна около ампулата - m. sphincter Oddi.
Жлъчният мехур се кръвоснабдява от a. cystica, а жлъчните канали от клончета на a. hepatica communis.
Лимфните съдове на жлъчния мехур и жлъчните канали се оттичат предимно в чернодробните лимфни възли, локализирани в областта на porta hepatis.
Инервацията на жлъчeн мехур и екстрахепаталните жлъчни канали се осъществява от симпатикови, парасимпатикови и сетивни нервни влакна, изхождащи от plexus celiacus.
Заболявания на Жлъчен мехур
- Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза
- Злокачествено новообразувание на жлъчния мехур
- Карцином in situ на черен дроб, жлъчен мехур и жлъчни пътища
- Новообразувание с неопределен или неизвестен характер на устната кухина и храносмилателните органи
- Черен дроб, жлъчен мехур и жлъчни пътища
- Камъни на жлъчните пътища с холангит
- Хидропс на жлъчния мехур
- Камъни на жлъчните пътища с холецистит
- Перфорация на жлъчния мехур
- Камъни на жлъчните пътища без холангит или холецистит
- Фистула на жлъчния мехур
- Други видове холелитиаза
- Холестероза на жлъчния мехур
- Холецистит
- Други уточнени болести на жлъчния мехур
- Остър холецистит
- Болест на жлъчния мехур, неуточнена
- Хроничен холецистит
- Увреждане на жлъчния мехур и на жлъчните пътища при болести, класифицирани другаде
- Жлъчнокаменна болест [холелитиаза]
- Други видове холецистит
- Камъни на жлъчния мехур с остър холецистит
- Холецистит, неуточнен
- Камъни на жлъчния мехур с друг холецистит
- Други болести на жлъчния мехур
- Камъни на жлъчния мехур без холецистит
- Запушване на жлъчния мехур
- Вродени аномалии на жлъчния мехур, жлъчните пътища и черния дроб
- Агенезия, аплазия и хипоплазия на жлъчния мехур
- Други вродени аномалии на жлъчния мехур
Коментари към Жлъчен мехур (vesica biliaris (fellea))
Добрева
Здравейте, на какво може да се дължи разширяването на жлъчните пътища. Благодаря предварително!
Здравейте! Причините за болестното разширяване на жлъчните пътища в черния дроб и извън него са множество. Те могат да бъдат: наследствени болести, заболявания на жлъчния мехур, жлъчнокаменна болест, синдром на Mirizzi, възпаление на жлъчните пътища, след оперативно отстраняване на жлъчния мехур, заболявания на органите, които са в близък контакт с екстрахепаталните жлъчни пътища (дванадесетопръстник, задстомашна жлеза и др.) и ги притискат, тумори в тази област, язва на дванадесетопръстника в областта на отвора на жлъчни канал в тази част на черво и др.
Здравейте, на какво може да се дължи разширяването на жлъчните пътища. Благодаря предварително!
Александър
Колко мм камък може да премине през жлъчните пътища без да ги запуши
Размерът на камъка, който може да премине през жлъчните пътища, без да причини запушване, зависи от диаметъра на каналите. Жлъчните пътища варират по размер при отделните индивиди, но все пак обикновено камъните с диаметър под 5 mm могат да преминат през общия жлъчен канал, без да причиняват запушване при повечето хора. Камъни със среден размер (между 5 и 8-10 mm) са с по-голяма тенденция да причинят частично запушване или симптоми. По-големи от тези размери камъни са с висок риск от запушване на жлъчния канал.
Колко мм камък може да премине през жлъчните пътища без да ги запуши