Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на нервната система Вегетативни функции на нервната система Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи

Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи

от 19 дек 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вегетативната нервна система е дял от нервната система, чиито функции са от изключително значение за нормалното съществуване на човешкия организъм. ВНС има способността да променя съществуващите функции на инервираните органи. Например, при лишаване на сърцето от вегетативна инервация, то продължава да се съкращава, но не е в състояние да променя своята дейност при променени изисквания.

Влиянието на ВНС върху дейността на различни органи и системи, или с други думи ефектите на симпатикуса и парасимпатикуса са много разнообразни и не могат да се подчинят на едно единствено правило. Характерът на промените, които предизвикват, не зависи само от вида на отделения медиатор, но и от рецептора, с който той си взаимодейства и се свързва. По тази причина един и същ невротрасмитер може да предизвика напълно различни ефекти върху органи, които притежават различни рецептори за него.

Ефектите на симпатикуса и парасимпатикуса са разнообразни, но биха могли да бъдат подчинени на две основни правила:

  1. Симпатиковата нервна система подготвя тялото за „Борба или бягство“.
  2. Парасимпатиковата нервна система регулира функциите на тялото по време на „Почивка и храносмилане“ (храносмилане, защото действието на симпатикуса инхибира този процес).

Отговорът борба или бягство първоначално е описан от Уолтър Канон. Действието на симпатикуса, по време на тази реакция, се характеризира с ускоряване на сърдечната дейност и на дихателната честота, инхибиране на дейността на храносмилателната система (забавяне или спиране на храносмилането), свиване на кръвоносните съдове (вазоконстрикция), освобождаване на хранителни вещества, особено на глюкоза и мазнини за мускулно съкращение, разширяване на зениците, релаксация на пикочния мехур, инхибиране на слъзната жлеза и мускулното действие, инхибиране на ерекцията, загуба на периферно зрение и други.

Детайлното познаване на особеностите на вегетативната инервация е от съществено значение за правилното прилагане на множеството съществуващи фармацевтични препарати, повлияващи различни страни на симпатиковия и парасимпатиковия дял на ВНС.

симпатикус и парасимпатикус

Влияние на ВНС върху дейността на сърцето

сърцеВегетативната инервация на сърцето е от ключово значение за синхронизирането на функцията му с нуждите на тъканите и органите. Стимулирането на симпатикуса води до положителен инотропен (увеличаване на силата на сърдечните съкращения), дромотропен (увеличаване на скоростта на провеждането), хронотропен (увеличаване на сърдечната честота) и батмотропен (увеличаване на възбудимостта) ефект. Под влияние на симпатикуса концентрацията на калциевите йони в цитоплазмата нараства, което води до увеличаване на силата на сърдечните съкращения и до свиване на коронарните съдове. Освен това се понижава проницаемостта на плазмалемата (мембраната) на кардиомиоцитите за калциеви йони, което също увеличава възбудимостта на миокарда и сърдечната честота.  

Под действие на парасимпатикуса се наблюдават напълно противоположни ефекти. Стимулирането му води до отрицателен инотропен, дромотропен, хронотропен и батмотропен ефект и до разширение на коронарните съдове (кръвоносните съдове на сърцето). N. vagus e нервът, в който се намират 75% от парасимпатиковите влакна. Този нерв оказва задържащ ефект върху сърцето, което води до хиперполяризация на мембраната на миокардните клетки, поради увеличение на пропускливостта на плазмалемата им са калциеви йони. Парасимпатикусът повлиява в по-голяма степен сърдечната честота и в по-малка степен силата на сърдечните съкращения. Това се обяснява с обилната парасимпатикова инервация на предсърдията и почти пълното отсъствие на парасимпатикови влакна, достигащи до камерите.

Влияние на ВНС върху кръвоносните съдове

кръвоносни съдовеСимпатиковият дял на ВНС е основният регулатор на съдовия тонус. Под влияние на тоничните импулси на този дял, кръвоносните съдове са полусвити и напречното им сечение представлява половината от това, което се наблюдава при прекъсване на симпатиковата инервация. При промяна на симпатиковия тонус, кръвоносните съдове се разширяват или допълнително се свиват. Повечето кръвоносни съдове - кожни, абдоминални и част от мускулите се свиват при симпатикова стимулация, поради активиране на намиращите се там α1-рецептори, за разлика от съдовете на долните крайници, които се разширяват, тъй като там преобладават α2-адренергичните рецептори. Парасимпатикусът практически няма влияние върху периферния съдов тонус, защото този дял инервира много малка част от кръвоносните съдове, към които спадат кръвоносните съдове на слюнчените жлези, външните гениталии и съдовете на меката мозъчна обвивка. Под неговото действие те се разширяват.

Влияние на ВНС върху кръвното налягане

кръвно наляганеАртериалното налягане зависи от минутния обем на сърцето, съпротивлението, което кръвта среща при движението си в кръвоносните съдове и обема на циркулиращата кръв. Под влияние на симпатикуса се увеличава количеството на кръвта изхвърлена от сърцето, което води до повишаване на периферното съдово съпротивление и на обема на циркулиращата кръв. Следствие от всичко това е повишаване на артериалното налягане. Под влияние на парасимпатикуса се случва точно обратното. Парасимпатикусът води до намаляване на помпената функция на сърцето и до умерено понижение на кръвното налягане. При много силна парасимпатикова стимулация сърцето може да спре и артериално налягане да липсва.

Влияние на ВНС върху дихателната система

При стимулиране на симпатикуса гладката мускулатура на бронхиолите се отпуска. Това води до намаляване на съпротивлението при дишане, което улеснява белодробната вентилация. Парасимпатикусът повишава тонуса на гладките мускули на бронхиолите и увеличава секрецията на слуз, което затруднява белодробната вентилация.

Влияние на ВНС върху храносмилателната система

храносмилателна системаПарасимпатикусът засилва моториката на стомашно-чревния тракт, увеличава гастро-интестиналта секреция и засилва резорбцията. При неговото стимулиране в черния дроб се увеличава гликонеогенезата (синтез на глюкоза). Под действието на симпатиковия дял на вегетативната нервна система, перисталтиката се потиска, повишава се тонуса на сфинктерите и се увеличава секрецията на слуз в стомаха. Силната симпатикова стимулация води до свиване на кръвоносните съдове в спланхникуса и ограничава кръвотока в тази област. Като част от храносмилателната система, дейността на жлъчния мехур също се регулира от вегетативната нервна система. Двигателната му активност се потиска при симпатикова стимулация и се засилва при парасимпатикова стимулация. 

Влияние на ВНС върху дейността на бъбреците

бъбрециДейността на бъбреците и в частност на структурите, които участват в образуването на урината, се регулират само от симпатиковия дял на ВНС. С други думи те имат само симпатикова инервация. Еферентните симпатикови бъбречни нерви регулират кръвоснабдяването, тубулните транспортни процеси и образуването на хормони в бъбреците. При тяхното активиране бъбречните кръвоносни съдове се свиват, в резултат на което гломерулната филтрация и бъбречния кръвоток намаляват. Освен това симпатикувите нерви стимулират секрецията на ренин от клетките на юкстагломеруларния апарат чрез повлияване на β1-адренергичните рецептори. Те засилват реабсорбцията на йони и вода в бъбречните тубули.

Влияние на ВНС върху пикочния мехур

Под влияние на парасимпатикуса мускулните влакна, които изграждат стената на пикочния мехур се съкращават. Симпатикусът предизвиква съкращение на външния уретрален сфинктер.

Влияние на ВНС върху екзокринните жлези

Парасимпатикусът увеличава секрецията, като предизвиква разширение на кръвоносните съдове на носните и слъзните жлези, докато симпатикусът предизвиква вазоконстрикция. Стимулирането на парасимпатикуса води до отделяне на рядка и обилна слюнка, а симпатикуса – до отделяне на малко количество, гъста слюнка, бедна на соли и богата на ензими. Потните жлези също променят своите функции под влияние на ВНС. При стимулиране на симпатиковите нерви количеството отделена пот се увеличава, докато парасимпатиковата стимулация няма особен ефект. Симпатиковите влакна до повечето потни жлези са холинергични, с изключение на някои адренергични влакна до потните жлези на дланите и стъпалата.

Влияние на ВНС върху окото

окоВНС регулира ширината на зеницата и пречупвателната сила на лещата. Парасимпатиковите влакна влизат в състава на n. oculomotorius, като по този начин повлияват големината на зеницата и пречупвателната способност на окото. При тяхното стимулиране се инервира сфинктерния мускул на зеницата, което води до нейното свиване (миоза). Парасимпатикусът има значение и за приспособяване на окото за ясно виждане на близко разположени предмети. Импулсите на парасимпатиковите влакна локализирани в n. oculomotorius, водят до съкращаване на цилиарният мускул, което намалява опъването на капсулата и лещата и тя увеличава своя предно-заден диаметър, а с това и своята пречупвателна способност. Под влияние на симпатиковия дял на вегетативната нервна система се съкращава дилаторния мускул на зеницата, при което тя се разширява (мидриаза). По тази причина при възбуда и уплаха зениците се разширяват.

Влияние на ВНС върху сексуалните функции

сексуални функцииВегетативната нервна система регулира и сексуалните функции. Под влияние на симпатиковия дял при липса на сексуална възбуда се поддържа нормалния кръвоток в гениталиите. Активирането на парасимпатикуса води до ерекция на пениса у мъжа и на клитора при жената. Освен това се активират и влагалищните жлези. Контракциите на vas deferens при мъжа и еякулацията се дължат на повишен симпатиков тонус.

Тонус на ВНС

Двата дяла на вегетативната нервна система са постоянно активни. Те се характеризират с така наречената фонова активност – техните влакна генерират и предават непрекъснато акционни потенциали с определена честота. Това формира едно базисно ниво на активност, което се означава като тонус на ВНС. Неговото наличие позволява както да се увеличава, така и да се намалява активността на инервацията към съответния орган.

Още по темата:
  • Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял
  • Вегетативни функции на нервната система Вегетативни функции на нервната система
  • Симпатиков дял на вегетативната нервна система Симпатиков дял на вегетативната нервна система
  • Рецептори за медиаторите на ВНС Рецептори за медиаторите на ВНС
4.9/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАГНЕ МАРИН НАТУРАЛЕН МОРСКИ МАГНЕЗИЙ капсули 350 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА
27.40лв.

МАГНЕ МАРИН НАТУРАЛЕН МОРСКИ МАГНЕЗИЙ капсули 350 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

МОРСКИ МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B КОМПЛЕКС таблетки * 60 DOCTOR NATURE
32.10лв.

МОРСКИ МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B КОМПЛЕКС таблетки * 60 DOCTOR NATURE

ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА СЪРЦЕ * 20 БИОПРОГРАМА
2.30лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЗА СЪРЦЕ * 20 БИОПРОГРАМА

ФЛОРА ФАРМА МАГНЕЗИЕВ КОМПЛЕКС 250 мг капсули * 100
15.50лв.

ФЛОРА ФАРМА МАГНЕЗИЕВ КОМПЛЕКС 250 мг капсули * 100

МАГНЕЗИУМ ДИАСПОРАЛ ДИРЕКТ саше 250 мг * 20
20.80лв.

МАГНЕЗИУМ ДИАСПОРАЛ ДИРЕКТ саше 250 мг * 20

РИБЕНО МАСЛО УЛТРА ПРЕЧИСТЕНО капсули 1200 мг * 60 NUTRIGOLD
44.90лв.

РИБЕНО МАСЛО УЛТРА ПРЕЧИСТЕНО капсули 1200 мг * 60 NUTRIGOLD

Библиография

http://fblt.cz/en/skripta/regulacni-mechanismy-2-nervova-regulace/6-autonomni-nervovy-system/

https://courses.lumenlearning.com/boundless-ap/chapter/functions-of-the-autonomic-nervous-system/

https://biologydictionary.net/autonomic-nervous-system/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 01:39
    Коментирайте "Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на нервната система
  • Вегетативни функции на нервната система
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Техники и натурални средства, помагащи при сърцебиене
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
  • Екстрасистоли
  • Неврологичен статус
  • Опасни ли са екстрасистолите?
  • Тропонин
  • д-р Васил Иванов Иванов
  • Рефлексна дейност на нервната система
  • Левурда, Див чесън
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 106 дни, 16 часа и 21 мин.

Какви интересни и различни прически ще ми препоръчате за момиченце?

преди 2311 дни, 10 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 4 часа и 44 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 4 часа и 55 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 5 часа и 2 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 5 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival