Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на нервната система Вегетативни функции на нервната система Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял

Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял

от 13 дек 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Вегетативната нервна система е основният регулатор на функцията на вътрешните органи. Нейните действия не подлежат на волев контрол. Еферентната и част (изнасящата, предаваща импулсите) се състои от два неврона – преганглиен и постганглиен. Вегетативната нервна система има два дяла – симпатиков и парасимпатиков. Всеки един от тях има своите особености.

Особености на симпатиковия и парасимпатикоя дял, свързани с медиаторите

медиаториВидът на отделения медиатор и рецепторите, с които се свързва, обуславят част от ефектите на симпатикуса и парасимпатикуса. Невротрасмитерът, които се отделя от преганглийните неврони на симпатиковия и парасимпатиковия дял на ВНС, е ацетилхолин. Разлика има в медиатора отделян от постганглийните нервони. Парасимпатиковите постганглийни неврони отделят ацетилхолин. Тези влакна са холинергични. Симпатиковите постганглийни неврони отделят в повечето случаи норадреналин и рядко адреналин. По тази причина тези влакна се наричат адренергични.

От така описаната картина има и някои изключения. Някои от постганглийните симпатикови влакна не отделят нито адреналин, нито норадреналин. Това важи за влакната, достигащи до потните жлези, пиелоеректорните мускули и някои кръвоносни съдове. Те са холинергични (отделят медиатор ацетилхолин). Освен това в някои случаи се отделя повече от един медиатор. Например, заедно с типичните медиатори (ацетилхолин, адреналин, норадреналин) могат да се отделят невропептид Y, вазоактивен интестинален пептид, аденозин, АТФ (аденозин трифосфат), холецистокинин. Тези допълнителни невротрасмитери се означават като котрасмитери и имат определено действие върху ефекторните органи.

Медиаторите на ВНС се синтезират е областта на пресинаптичното окончание или в близост до ефекторния орган. По тази причина голяма част от парасимпатиковите и почти всички симпатикови постганглийни неврони притежават варикозни разширения, които служат са синтез и съхранение на невротранситерите. По време на деполяризацията, придвижването на акционния потенциал по постганглийния неврон, увеличава пропускливостта на мембраната му за калциеви йони, които навлизат във варикозните разширения и предизвикват отделяне на медиатора. По този начин медиаторите се освобождават по дължината на постганглийния неврон, а не само в неговото крайно окончание. Медиаторът се отделя на голяма площ, което позволява да действа върху много клетки на прицелния орган.

Симпатиковите и парасимпатиковите аксони често инервират едни и същи прицелни клетки, където отделят различни медиатори и причиняват различни често антагонистични ефекти. Функцията на вътрешните органи не зависи директно от вегетативната нервна система, но ВНС е от особено значение за приспособяването на функциите им към нуждите на организма в дадения момент. Нито симпатиковите, нито парасимпатиковият дял имат само възбуждащ или само стимулиращ ефект върху инервираните органи. Симпатиковият дял на ВНС е функционално и анатомично организиран да повлиява големи части на тялото. Ефектите на симпатиковия дял са генерализирани и продължителни поради бавното инактивиране на освободения медиатор и поради освобождаването на адреналин и норадреналин от сърцевината на надбъбрека под влияние на симпатикуса.

Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял на ВНС, свързани с ефектите им

ВНССимпатиковият и парасимпатиковият дял на ВНС могат да оказват противоположни ефекти върху един и същ орган. Симпатикусът повишава активността на едни органи, но намалява на други. Това важи и за парасимпатикуса. И двата дяла са постоянно активни. ВНС поддържа едно базово ниво на активност, което се нарича тонус. Въпреки едновременната активност на двата дяла, между тях съществува баланс, който се променя в зависимост от нуждите на организма. Например за даден орган при едни обстоятелства, единият дял доминира над другия.

Ефектите на симпатикуса и парасимпатикуса имат своите особености. Действията на симпатикуса са по-дифузни и се проявяват по-често. Възбуждането на симпатиковия дял е много по-дълготрайно от това на парасимпатиковия. Симпатикусът е от ключово значение при бедствени ситуации, състояние на тревога и физическа работа. Той подготвя организма за реакция от типа „Борба или бягство“. Под неговото действие се ускорява сърдечната дейност и дишането, повишава се кръвното налягане, нивото на кръвната захар и други. Тези промени обуславят увеличаване на набавянето на кислород и хранителни вещества към работещите скелетни мускули.

Парасимпатиковият дял доминира в спокойни и релаксиращи ситуации. Неговите ефекти са най-проявени в състояние на „Почивка и храносмилане“. Функцията на парасимпатикуса е да потисне всички функции, които симпатикусът активира. Парасимпатиковият дял специфично стимулира дадена област за кратко време, защото неговите постганглийни неврони са къси, разпространяват сигнала на малко разстояние и ацетилхолина бързо се инактивира.

Ефектите на дяловете на ВНС могат да бъдат различни в зависимост от вътрешния орган, които инервират. Те могат да се допълват, да са напълно противоположни или да действат заедно, за да осъществят даден физиологичен процес:

  • Антагонистични – в някои случаи симпатикусът и парасимпатикусът имат противоположни ефекти. Например симпатиковия дял на ВНС увеличава сърдечната честота, докато парасимпатикуът я намалява. Симпатикусът потиска, а парасимпатиковият дял стимулира моторната и секреторната дейност на храносмилателния тракт. В някои случаи тези ефекти се осъществяват чрез двойна инервация на едни и същи прицелни клетки, а в други - чрез инервирани на различни клетки, които имат противоположни функции.;
  • Допълващи се – слюнчените жлези са инервирани от двата дяла на ВНС, но както симпатиковият, така и парасимпатиковият дял стимулират отделянето на слюнка. Обемът и съставът на слюнката варират в зависимост от това кой дял на ВНС е активиран.;
  • Съвместни – двата дяла на ВНС осъществяват съвместно изпразване на пикочния мехур. Парасимпатикусът съдейства за появата на съкращения на мускулатурата на мехура, а симпатиковият дял увеличава тонуса на мускулатурата. Парасимпатикусът предизвиква ерекция на мъжкия полов член, а симпатикусът - еякулация.

Голяма част от органите в човешкия организъм имат двойна инервация – симпатикова и парасимпатикова. Тя осигурява прецизен контрол на функциите им. Съществуват няколко изключения от това правило:

  • инервацията на кръвоносните съдове е почти изцяло симпатикова;
  • потните жлези имат само симпатикова инервация;
  • пиелоеректорните мускули имат само симпатикова инервация;
  • надбъбречната медула (сърцевина) е видоизменен симпатиков ганглий, които се инервира само от преганглийните симпатикови неврони.

И двата дяла на вегетативната нервна система са от ключово значение за нормалното функциониране на човешкия организъм.

Още по темата:
  • Вегетативни функции на нервната система Вегетативни функции на нервната система
  • Рецептори за медиаторите на ВНС Рецептори за медиаторите на ВНС
  • Медиатори Медиатори
  • Симпатиков дял на вегетативната нервна система Симпатиков дял на вегетативната нервна система
5.0/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХАЯ ЛАБС L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 100
26.00лв.

ХАЯ ЛАБС L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 100

СПОКОЕН СЪН ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
49.80лв.

СПОКОЕН СЪН ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

НАУ ФУДС СЛЪНЧОГЛЕДОВ ЛЕЦИТИН дражета 1200 мг * 100
36.00лв.

НАУ ФУДС СЛЪНЧОГЛЕДОВ ЛЕЦИТИН дражета 1200 мг * 100

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА 50 мл
6.80лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА 50 мл

БИРЕНА МАЯ ЛЮСПИ 100 г БИОНИА
7.50лв.

БИРЕНА МАЯ ЛЮСПИ 100 г БИОНИА

КАЛМА ФИТОБИМБИ капки 30 мл НАТУРФАРМА
26.90лв.

КАЛМА ФИТОБИМБИ капки 30 мл НАТУРФАРМА

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Autonomic_nervous_system

http://www.msdmanuals.com/home/brain,-spinal-cord,-and-nerve-disorders/autonomic-nervous-system-disorders/overview-of-the-autonomic-nervous-system

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0025455/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 21:14
    Коментирайте "Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на нервната система
  • Вегетативни функции на нервната система
  • Чадърест гарвански лук, Гарвански лук, Орнитогалум
  • Неврологичен статус
  • Рефлексна дейност на нервната система
  • д-р Васил Иванов Иванов
  • д-р Евелина Димитрова Георгиева
  • д-р Динко Петков Динев
  • д-р Милко Костов Господинов
  • Изследване на магнезий (Mg)
  • д-р Гергина Христова Димитрова
  • Д-р Емилия Дамянова Ненова
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 2517 дни, 8 часа и 59 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 2536 дни, 10 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 18 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 37 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Калциеви добавки Калциеви добавки

Калциеви добавки

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Как коронавирусът SARS-CoV-2 засяга мозъка и ни кара да губим обоняние Как коронавирусът SARS-CoV-2 засяга мозъка и ни кара да губим обоняние

Как коронавирусът SARS-CoV-2 засяга мозъка и ни кара да губим обоняние

от 26 яну 2021г. Прочети повече
Проблемите с нервната система - симптоми, болката като сигнал, как да ги разпознаем и какво може да помогне Проблемите с нервната система - симптоми, болката като сигнал, как да ги разпознаем и какво може да помогне

Проблемите с нервната система - симптоми, болката като сигнал, как да ги разпознаем и какво може да помогне

от 28 май 2020г. Прочети повече
Лечебна диета №12 - при нервни заболявания Лечебна диета №12 - при нервни заболявания

Лечебна диета №12 - при нервни заболявания

от 03 дек 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПИЗ БУИН MOISTURISING СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 50 мл

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

ПИЗ БУИН MOISTURISING ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН ЛОСИОН SPF30 400 мл

БИОФАР МАГНЕ ТАЙМ 360 ДИРЕКТ саше * 14

ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ АКТИВ КЛАСИК размер L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival