Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на бъбреците Концентриране и разреждане на урината Обем и състав на крайната урина

Обем и състав на крайната урина

от 26 апр 2012г., обновено на 10 авг 2018г.
Обем и състав на крайната урина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

В норма обемът на крайната урина при обичаен водно-солеви режим е средно около 1,5 литра за 24 часа. Количеството на крайната урина е известно като диуреза и като обем представлява около милилитър на килограм телесна маса за час.

отделителна системаОтделянето на повече от 2 литра за 24 часа се означава като полиурия. В крайната урина се съдържат урея, други крайни метаболитни продукти, фосфати, сулфати, калиеви и други йони. Тяхната сума е приблизително около 600 mosm/24 часа. Отделянето на по-малко от 450-500мл/24 часа урина се означава като олигурия. Отделянето на по-малко от 100мл урина за 24 часа се нарича анурия.

При продължително отделяне на по-малко от 400 мл урина за 24 часа не се екскретира цялото количество на крайните продукти от обмяната на белтъците и тяхната концентрация в плазмата се увеличава. Състоянието е известно като азотемия.

Цветът на урината се определя от пигментите, които се получават при разграждането на хемоглобина. В норма pH на урината варира между 4,5 и 8,2, но обикновено е слабо кисело.

уринаКръвни клетки в нормално състояние не се установяват в урината. При патологични състояния като нараняване или наличие на камъни (конкременти) в бъбреците е възможна появата на еритроцити в урината. Състоянието е известно като хематурия, която се разделя на макроскопска и микроскопска. Установяването на левкоцити в урината се означава като левкоцитурия и е белег за инфекция на пикочните пътища.

Крайната урина съдържа 95% вода и 5% разтворени вещества. Разтворените вещества в състава на урината са главно урея, калиеви, натриеви, хлорни йони, креатинин, пикочна киселина, сулфати, фосфати, пигменти и други.

Нормално урината не съдържа глюкоза. Наличието на урина се означава като глюкозурия и се наблюдава при повишаване на плазменото ниво на глюкозата над 16 ммол/л, което води до надхвърляне на транспортния максимум на глюкозата в проксималните тубули. Патологичното наличие на белтъци в урината се означава с термина протеинурия.

Обемът и съставът на крайната урина е показателен за много заболявания и е рутинно изследване. Възможно е извършването на микроскопски анализ на урината (изследване на седимент).

Отделяне на урината от организма

микцияОбразуваната урина в резултат на основните процеси на уринообразуване (гломерулна филтрация, тубулна реабсорбция и секреция) попада в бъбречното легенче и от там към уретера. Навлизането на урина в уретера предизвиква нейното разтягане. Това разтягане води до съкращаване на гладката мускулатура на средния слой на стената на уретера, което предизвиква перисталтична вълна, спомагаща придвижването на урината до пикочния мехур. В пикочния мехур могат да се съберат около 700-800 милилитра урина. Нормално при наличие на около 200 милилитра урина се активират стреч рецепторите. Информацията от тях по тазовия нерв достига до центъра на микцията (регулиращ отделянето на урина), локализиран в S2-S3 сегменти на гръбначния мозък. От центъра на микцията започват парасимпатикови нервни влакна, които по хода на тазовия нерв стимулират съкращението на m. detrusor и отпускането на вътрешния уретрален сфинктер. Противоположно на действието на парасимпатикуса, симпатиковата стимулация причинява контракция на сфинктера. При разтягането на мехура по време на неговото пълнене рефлексно се потискат симпатиковите неврони. Този механизъм доминира в новородените деца. При тях по-късно се развива волева регулация на микцията с включването на външния уретрален сфинктер и с развитието на център регулиращ изпразването на пикочния мехур в моста. Този център получава сигнали от стреч рецепторите, интегрира информацията с тази постъпваща от кората и отичатаща подходящо ли е уринирането в този момент. Импулсите от центъра регулиращ изпразването на пикочния мехур в моста активират m. detrusor и отпускат вътрешния уретрален сфинктер. Ако в този момент уринирането не е подходящо, импулси по n. pudendus поддържат съкращението на външния уретрален сфинктер. При желание за уриниране външния уретрален сфинктер се отпуска. След уриниране в пикочния мехур остават 5-10 милилитра урина.

Когато пикочният мехур е празен, m. detrusor е отпуснат. Вътрешният уретрален сфинктер се поддържа съкратен от симпатикусовата стимулация, а вътрешният – от импулсите по хода на n. pudendus. Когато отделянето на урината се регулира от центъра на микцията разположен в поясната част на гръбначния мозък, то представлява неволеви процес.

От казаното до тук става ясно, че има два центъра на микцията – един разположен в гръбначния мозък и един разположен в моста. Регулацията на отделянето на урината от центъра на микцията в моста е волева, а от центъра на микцията в гръбначния мозък е неволева.

Още по темата:
  • Гломерулна филтрация Гломерулна филтрация
  • Тубулни транспортни процеси Тубулни транспортни процеси
  • Основни процеси на уринообразуване Основни процеси на уринообразуване
  • Физиология на бъбреците Физиология на бъбреците
4.6/5 8 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА ВОДНИ КАПСУЛИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ * 100
10.40лв.

БИОХЕРБА ВОДНИ КАПСУЛИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ * 100

МАКСИ ВИТА ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30
16.00лв.

МАКСИ ВИТА ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30

ТРИФАС ампули 10 мг / 2 мл * 5 BERLIN CHEMIE
6.00лв.

ТРИФАС ампули 10 мг / 2 мл * 5 BERLIN CHEMIE

ТРИФАС таблетки 200 мг * 30 BERLIN CHEMIE
92.94лв.

ТРИФАС таблетки 200 мг * 30 BERLIN CHEMIE

ЕКСТРАКТ ОТ ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30 VIRIDIAN
18.30лв.

ЕКСТРАКТ ОТ ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули * 30 VIRIDIAN

СПАЗМО - ЛИТ таблетки 20 мг * 30
9.38лв.

СПАЗМО - ЛИТ таблетки 20 мг * 30

ЕСПИРО таблетки 25 мг * 30
21.25лв.

ЕСПИРО таблетки 25 мг * 30

ДЕХИДРАТИН НЕО таблетки 25 мг * 20 АКТАВИС
3.35лв.

ДЕХИДРАТИН НЕО таблетки 25 мг * 20 АКТАВИС

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ЖЛЪЧКА капсули * 60
11.50лв.

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ЖЛЪЧКА капсули * 60

АМИКС ДИУРЕТИК КОМПЛЕКС капсули * 90
35.00лв.

АМИКС ДИУРЕТИК КОМПЛЕКС капсули * 90

БЕТМИГА таблетки с удължено освобождаване 50 мг * 30
66.97лв.

БЕТМИГА таблетки с удължено освобождаване 50 мг * 30

КО-АМЛЕСА таблетки 4 мг / 5 мг / 1.25 мг * 30 KRKA
9.68лв.

КО-АМЛЕСА таблетки 4 мг / 5 мг / 1.25 мг * 30 KRKA

Библиография

http://www.ivyroses.com/HumanBody/Urinary/Urinary_System_Composition_Urine.php

https://courses.lumenlearning.com/boundless-ap/chapter/urine/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2897743/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Обем и състав на крайната урина

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обем и състав на крайната урина
    www.framar.bg 
    на 17 April 2021 в 19:48
    Коментирайте "Обем и състав на крайната урина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на бъбреците
  • Концентриране и разреждане на урината
  • Анализ на урина
  • Билки при трудно уриниране
  • Упражнения и билки при често уриниране и свръхактивен пикочен мехур
  • Катетеризация на пикочен мехур
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Изследване за протеин /албумин/ в урината
  • Алтернативна терапия при незадържане на урината
  • Нощно напикаване - лечение с билки и алтернативни методи
  • Креатининов клирънс
  • Изследване на кетони

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах