Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на бъбреците Концентриране и разреждане на урината

Концентриране и разреждане на урината

от 22 апр 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Концентриране и разреждане на урината - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Концентрирането и разреждането на урината е резултат от сложните функции, които бъбреците изпълняват. То позволява поддържането на водно-солевата обмяна, въпреки колебанията в приема на соли и вода. Концентрирането и разреждането на урината се извършва в медулата на бъбрека с участието на низходящата и възходящата част на бримката на Хенле, събирателните каналчета (тубули), бъбречния интерстициум и vasa recta (серия от успоредно разположени на бримката на Хенле капиляри, които произхождат от еферентната артериола).

Силно разредената урина се нарича хипоосмотична урина. За да се отдели хипоосмотична урина, реабсорбцията на вода в дисталните извити и събирателни тубули трябва да бъде силно намалена или потисната напълно. Това е така, защото тубулната течност, която постъпва в тези отдели на нефрона от възходящото рамо на бримката на Хенле е винаги хипоосмотична. Бъбреците могат да концентрират урината около четири пъти над плазмения осмолалитет, тоест до 1200 mosm/kg H2O.

По-концентрираната урина се означава като хиперосмотична урина. Хиперосмотичната урина се образува при ограничена реабсорбция на соли и засилена реабсорбция на вода. Водата се реабсорбира пасивно чрез осмоза. Предпоставка за концентриране на урината е създаването на осмотичен градиент, който да осъществи реабсорбцията на вода.

В бъбречния интерстициум съществува кортико-папиларен осмотичен градиент. Осмолалитетът на интерстициалната течност расте от кората към медулата. След постигането на висока концентрация на разтворени вещества в медулата. Тя се поддържа чрез баланс между постъпването и отнемането на вода и осмотично активни вещества.

Главни фактори, които участват в създаването на висока концентрация на осмотично-активните вещества в медулата на бъбрека са активен транспорт на натриеви йони, котранспорт на калиеви и хлорни йони, пасивна реабсорбция на натриеви и хлорни йони в тънкото възходящо рамо на бримката на Хенле, активен транспорт на йони в събирателните тубули, улеснена дифузия на големи количества урея във вътрешните медуларни събирателни тубули, дифузия на относително малко вода в медуларните тубули. Кортико-папиларният осмотичен градиент се създава от противотоков множителен механизъм, действащ в бримката на Хенле и се поддържа от противотоков обменник в медуларните кръвоносни съдове и рециркулирането на урея.

концентриране и разреждане на урината

Специфичното устройство на бримката на Хенле и функционалните и особености са в основата на създаването на кортико-папиларен осмотичен градиент. 20% от нефроните са юкстагломруларни с дълга бримка на Хенле и vasa recta, които влизат дълбоко в медулата преди да се върнат в кората.

От проксималните тубули в низходящата част на бримката на Хенле навлиза изоосмотична урина (300 mosm/kg H2O). В дебелото възходящо рано на тази част от нефрона се реабсорбират натриеви, калиеви, хлорни йони, но не се реабсорбира вода. Така осмолалитета на тубулната течност намалява, а този на интерстициума се увеличава. Епителните клетки в низходящото рамо на бримката на Хенле са много пропускливи за вода и тя преминава към хиперосмоларната среда, или с други думи към бъбречния интерстициум. Осмолалитетът на тубулната течност нараства и се изравнява с този на интерстициума. В съответстващи точки на двете рамена на бримката на Хенле се наблюдава осмотична разлика от 200 mosm/kg H2O. Стойността на тази постоянна разлика се определя от активността на натриево калиевата помпа и степента на парацелуларнарта дифузия на йони към тубулната течност. Хиперосмотичността на интерстициума се създава от непрекъснатото движение на тубулната течност в противоположна посока в двете рамена на бримката на Хенле. Това е така наречения противотоков множителен механизъм. Навлизането на допълнителна течност от проксималните тубули към бримката на Хенле води до изтласкване на хиперосмотичната тубулна течност от низходящото към възходящото рамо на бримката на Хенле. Така към интерстициума се изпомпват допълнително йони без придвижване на вода и увеличаване на осмолалитета. Вода излиза от низходящото рамо и осмолалитетът на тубулната течност се изравнява с новите стойности на осмолалитета на интерстициума. Тези процеси се повтарят многократно. При непрекъснат поток на тубулна течност осмолалитетът и се увеличава с навлизане в медулата. На всяко ниво се установява разлика от 200 mosm/kg H2O между двете рамена на бримката на Хенле. Медуларният хиперосмолалитет се създава от транспорта на йони в дебелото възходящо рамо на бримката на Хенле, който не е съпроводен с транспорт на вода.

бъбрециОбемът и осмолалитетът на крайната урина се определя от наличието или отсъствието на АДХ (антидиуретичен хормон). АДХ има способността да променя пропускливостта на събирателните тубули за вода. При наличие на АДХ епителните клетки на дисталните извити тубули са пропускливи за вода. Водата се реабсорбира по хода на осмотичния градиент между тубулната течност и интерстициума и попада в перитубулните капиляри. В събирателните тубули също се реабсорбира вода, но количеството и е значително по-малко от това в дисталните извити тубули. Реабсорбираната вода бързо се отнася от vasa recta. В резултат на това, че големи количества вода се реабсорбират в бъбречната кора и малко в бъбречната медула се запазва хиперосмолалитетът на медуларния интерстициум. При максимална секреция на АДХ между течностите в тубулния лумен и интерстициума се създава осмотично равновесие. Крайната урина е с малък обем и с осмолалитет, равен на този на интерстициума. Говори се за антидиуреза. При водно обременяване, плазменото ниво на АДХ е ниско и събирателните тубули са слабо проницаеми за вода. Малка част от водата се реабсорбира. Крайната урина е с по-голям обем и нисък осмолалитет – диуреза.

уреяУреята изпълнява важна роля за поддържането на кортико-папиларния осмотичен градиент. До медуларните събирателни тубули достига тубулна течност с висока концентрация на урея, тъй като дисталните извити тубули са непроницаеми за урея. В събирателните тубули, уреята преминава по концентрационния градиент към медуларния интерстициум. При повишаване на плазменото ниво на АДХ, транспортът на урея се засилва.

Кръвотокът в медулата е по-малко от 10% от общия бъбречен кръвоток. Този нисък
кръвоток съдейства за минимализиране на попадането на разтворени вещества в кръвоносните съдове и тяхното натрупване в медуларния интерстициум.

Още по темата:
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Функции на съня Функции на съня
  • Физиология и функции на кожата Физиология и функции на кожата
  • Физиология на нервната система Физиология на нервната система
3.8/5 12 оценки

Подраздели на Концентриране и разреждане на урината

  • Обем и състав на крайната урина

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТРИФАС КОР таблетки 5 мг * 30 BERLIN CHEMIE
9.23лв.

ТРИФАС КОР таблетки 5 мг * 30 BERLIN CHEMIE

ВАЛТРИКОМ таблетки 5 мг / 160 мг / 12.5 мг * 30 KRKA
16.85лв.

ВАЛТРИКОМ таблетки 5 мг / 160 мг / 12.5 мг * 30 KRKA

КЕРЕНДИА таблетки 20 мг * 28 BAYER
118.28лв.

КЕРЕНДИА таблетки 20 мг * 28 BAYER

Библиография

http://ksumsc.com/download_center/Archive/1st/431/05%20Renal%20Block/Teams/Physiology/7th%20lecture%20-%20diluted%20and%20concentrated%20urine.pdf

http://stormanesthesia.com/images/books4sale/articles/Urine_Concentration_and_Dilution.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2709207/

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Концентриране и разреждане на урината

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Концентриране и разреждане на урината
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 02:03
    Коментирайте "Концентриране и разреждане на урината"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на бъбреците
  • Анализ на урина
  • 5 симптома за нарушена функция на бъбреците, които игнорираме
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Диета №7 - при остър нефрит
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Алтернативно лечение на бъбречни кисти
  • Лечение при пиелонефрит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 105 дни, 11 часа и 33 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 131 дни, 5 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 2 дни, 12 часа и 45 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 7 дни, 16 часа и 7 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 9 дни, 15 часа и 44 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ТРОЙЧАТКА капсули 250 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:49:50

БИО БАЛАНС саше * 10 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:24:21

ЕСКИМО ЗА ДЕЦА сироп 105 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:08:56

ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:56:03

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 10 капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:42:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival