Алтернативно лечение на бъбречни кисти
Бъбречните кисти представляват "торбички", които се образуват върху или в бъбреците. В зависимост от броя и особеностите на образуваните кисти, се говори за едичнияни бъбречни кисти, поликистозна бъбречна болест, медуларна кистозна бъбречна болест.
Видове кисти на бъбрека
Единична бъбречна киста
Това са единични овални мехурчета с тънка стена и наличие на бистра течност, подобна на вода. Тъй като такива кисти рядко причиняват симптоми, те най-често се откриват случайно, по време на рутинни изследвания, извършвани по други причини.
Някои бъбречни кисти могат да бъдат по-сложни и да имат по-дебела стена или по-твърдо съдържание вместо течност. В такива случаи се налага да бъдат извършени допълнителни тестове за визуализация, за да бъдат разграничени доброкачествени кисти от рак. Тези тестове могат да включват ултразвуково изследване, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Единичните бъбречни кисти най-често се срещат при възрастните хора и обикновено не се нуждаят от лечение, освен ако не причиняват симптоми или увреждат бъбречната функция. Ако се изисква лечение, може да използва склеротерапия или хирургична намеса, за да се отстрани течността от кистата и да се предприемат стъпки за предотвратяване на повторна поява.
Наличието на няколко единични бъбречни кисти е различно от наличието на множество кисти в бъбреците, представляващо поликистозна бъбречна болест (PKD).
Още информация за състоянието може да прочетете тук:
» Вродена единична киста на бъбрека МКБ Q61.0
Поликистозна бъбречна болест
Поликистозната бъбречна болест е генетично заболяване, характеризиращо се с формация от кисти, които могат да увредят бъбречната функция. Усложненията на поликистозните бъбречни заболявания може да включват високо кръвно налягане, болка, инфекции на пикочните пътища, чернодробни кисти и бъбречна недостатъчност. Лечението на това разстройство включва управление и контрол на усложненията.
Още информация за състоянието може да прочетете тук:
» Бъбречна поликистоза, инфантилен тип МКБ Q61.1
» Бъбречна поликистоза, адулторен тип МКБ Q61.2
» Бъбречна поликистоза, неуточнена МКБ Q61.3
Медуларна кистозна бъбречна болест
Наследствено състояние, което може да доведе до образуване на кисти във вътрешната част на бъбрека, наречена медула. Това състояние често причинява бъбречна недостатъчност при хора на възраст между 20 и 50 години.
Още информация за състоянието може да прочетете тук:
» Медуларна бъбречна киста МКБ Q61.5
В редки случаи, бъбречните кисти може да изискват лечение поради инфекция, кървене или уголемяване. Симптоми на подобни усложнения могат да включват:
- треска;
- болка или чувствителност в областта между последните ребра и таза;
- болка в горната част на корема;
- промени в уринирането;
- наличие на кръв в урината (хематурия);
- високо кръвно налягане;
- честа нужда от уриниране през нощта (ноктурия);
- парене при уриниране;
- често уриниране, умора, подути глезени, задух и сърбеж на кожата при краен стадий на бъбречно заболяване.
Причини за бъбречни кисти
Не е ясно какво точно причинява образуването на единични бъбречни кисти. Една от теориите предполага, че бъбречните кисти се развиват, когато повърхностният слой на бъбреците отслабва и образува торбичка (дивертикул). След това торбичката се пълни с течност, отделя се и се развива в киста. Друга теория смята, че бъбречните кисти могат да бъдат причинени от запушване на бъбречните каналчета, които са свързани със събирането на урина.
Рискът от наличие на единични кисти на бъбреците се увеличава с напредването на възрастта, макар че може да възникне във всяка възраст. Приблизително една трета от хората на възраст над 70 имат поне една единична бъбречна киста. Обикновените бъбречни кисти са по-чести при мъжете.
Лечение на бъбречни кисти
Бъбречните кисти обикновено не се нуждаят от лечение, освен ако не причиняват симптоми или увреждат бъбречната функция. Възможностите за лечение включват:
Склеротерапия: Също така известна като перкутанна алкохолна аблация, склеротерапията включва въвеждане на дълга игла през кожата в кистата под контрола на ултразвук. Лекарят ще отстрани течността от кистата и ще я напълни с разтвор на алкохолна основа, който кара тъканта да се втвърди и свие, като намалява вероятността от рецидив. Процедурата обикновено се извършва амбулаторно с местна упойка.
Операция: За по-големи кисти, се прави малък разрез, през който се осигурява достъп до кистата с лапароскоп. След това хирургът ще дренира течността от кистата и ще изгори или отреже външния слой. Лапароскопската хирургия изисква обща анестезия.
Алтернативно лечение на киста на бъбрека
Обикновено бъбречните кисти не бива да предизвикват сериозно притеснение, освен ако не започнат да причиняват симптоми. Известни са някои домашни и народни средства, които можете да използвате за естествено лечение на бъбречната киста.
Диета при кисти на бъбреците
Когато говорим за каквито и да е бъбречни проблеми, едно от първите неща, които трябва да направите са известни промени в храненето.
Придържайте се към диета с ниско съдържание на натрий. Бъбреците играят основна роля в отстраняването на излишните течности от тялото. Консумацията на голямо количество натрий води до задържане на течности и затрудняване на дейността им. Храни с високо съдържание на натрий, са консервирани храни, колбаси, морски дарове и консервирано месо.
Диета с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри също е от полза в хода на лечението на бъбречната киста. Този режим на хранене може да понижи кръвното налягане, повлиявайки бъбреците и минимизирайки усложненията, свързани с поликистозна болест на бъбреците.
Плодове и зеленчуци. Много диетолози и лекари препоръчват диети, богати на пресни плодове и зеленчуци. Тези храни са с богато съдържание на фибри и доставят необходимите витамини и минерали. Експертите препоръчват около четири до пет порции плодове и зеленчуци. Имайте предвид, че сокът не се брои към тази квота, тъй като му липсват фибри. Също така, купа салата от листни зеленчуци, като марулята, се равнява на половината от дневното количество плодове и зеленчуци.
Използвайте зехтин в салатите, за да увеличите приема на "полезни" мазнини. Здравословните видове мастни киселини включват студеноводни риби (камбала, сьомга, треска), орехи, ленено семе.
Намалете приема на протеини, тъй като те могат да предизвикат допълнително натоварване на бъбреците. Богатите на протеини храни, които трябва да се избягват, включват месо, риба, яйца, пиле, пуйка, мляко, кисело мляко, сирене и сметана. Червени меса яжте в умерени количества.
Минимизирайте приема на хляб и тестени изделия. Опитайте се да избягвате „бързите въглехидрати“ (захар) и включете „бавни въглехидрати“ (макаронени изделия).
Избягвайте преработените храни и подсладени напитки с фруктозен сироп.
Намалете размера на дневните порции, ако сте с наднормено тегло.
Натурални продукти срещу бъбречни кисти
Цитруси срещу бъбречни кисти
Цитрусовите плодове могат да предотвратят появата на бъбречните кисти.
Според проучване, публикувано в British Journal of Pharmacology, учените са открили, че компонент, открит в грейпфрута и други цитрусови плодове, може успешно да предотврати развитието на бъбречни кисти. Изследователи от университета Royal Holloway, St. George's, the University of London и Kingston University London, UK, казват, че компонентът, наречен нарингенин, може да се използва за разработване на нови лекарства за лечение на поликистозни бъбречни заболявания. За своите изследвания екипът провел експеримент върху едноклетъчна амеба, съдържаща протеин, наречен PKD2, който е протеинът, отговорен за развитието на поликистозна бъбречна болест. Установено е, че когато нарингенинът влезе в контакт с протеина на PKD2, той се регулира, блокирайки образуването на кисти.
За да разберат как това откритие би могло да се приложи за лечение на поликистозна бъбречна болест, учените провокирали образуване на кисти в бъбречни клетъчни линии на бозайници. Установено е, че образуването на кисти е блокирано чрез добавяне на нарингенин. Освен това, когато нивата на протеина PKD2 в бъбречните клетки са намалени, блокът при образуването на кисти също беше намален. Това потвърждава, че ефектът е свързан. Д-р Марк Карю от Факултета по фармация и химия в университета в Кингстън казва, че са в ход по-нататъшни изследвания, за да се разбере точно как работи нарингенинът на молекулярно ниво.
Билков чай
Билковите чайове са от полза за цялото тяло. При наличие на бъбречни кисти, обърнете специално внимание на чайове като чай от лайка, магданоз или лечебна ружа. Приемайте ги през целия ден в количество около две чаши общо.
Масло от ленено семе
Лененото семе съдържа редица полезни съставки, но ефектите върху здравето на бъбреците вероятно се дължат на високите нива на алфа линоленова киселина (ALA) в него. В проучване от 2006 година върху мишки, изследователите открили, че масло от ленено семе спомага за запазването на бъбречната функция по различни начини при мишки с поликистозна бъбречна болест.
Повече за ползите от лененото семе и употребата му може да научите в темата: Ленено семе - как се приема и за какво е полезно
Домашна рецепта срещу киста на бъбрека с пчелен прашец и мед
За изпълнението на тази рецепта от народната медицина срещу бъбречни кисти се нуждаете от:
100 г пчелен прашец
60 г краве масло
30 г клей пчелен
1 ампула пчелно млечице
1 кг мед.
Стопете маслото и пчелния клей на водна баня и към разтопената вече смес, добавете меда. Изсипете и предварително стритият на прах пчелен прашец и пчелно млечице. Разбъркайте добре и пресипете в малко бурканче или друг подходящ за съхранение съд. Съхранявайте в тъмно и хладно помещение. Вземайте сутрин и вечер преди хранене по 1 чаена лъжичка, докато не свърши сместа.
Цялостна хидратация
Пиенето на достатъчно вода безспорно е изключително полезно. Питейната вода осигурява много ползи и справянето с бъбречните кисти е една от тях. Водата осигурява на бъбреците възможност правилно да изпълняват функцията си. Препоръчително е да 2-3 литра вода на ден. Това количество вода ще доведе до около 1,5 литра урина, които могат да изхвърлят токсините от тялото.
Откажете пушенето
Пушенето, изпаренията от домакинските химикали и почистващите препарати, прекомерната употреба на лекарства водят до натрупване на допълнителни токсини в организма. Това означава допълнителна работа за бъбреците. Натоварването на бъбреците означава стрес върху този орган, което може да доведе до увеличаване на кистите. Затова, избягвайте факторите, които влошават нещата.
Изображения: freepik.com, framar.bg
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
АЛИН ЧАЙ ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ 40 гр.
СУОНСЪН ЯПОНСКА АШИТАБА ФУЛ СПЕКТРУМ капсули 500 мг * 60 SW1086
ПРОМОПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЕВКАЛИПТ РАДИАТА 10 мл
ЕКО БАЛАНС ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА 475 мг капсули * 30
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!Библиография
https://pkdcure.org/living-with-pkd/nutrition/?fbclid=IwAR3BTEId0nmyRURPQpmVlFHOYDu2XqbrPTFRLSeyeWV-9rWQlZdZKxHfUss
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-cysts/symptoms-causes/syc-20374134
https://www.belmarrahealth.com/kidney-cysts-causes-symptoms-natural-treatment/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266994.php
https://wordchapter.com/homeremedies/get-rid-of-your-kidney-cysts-at-home/
https://www.naturalhealthresearch.org/flaxseed-found-to-help-kidney-health/
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение при пиелонефрит
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Регулация на алкално-киселинното равновесие
Коментари към Алтернативно лечение на бъбречни кисти