Основни процеси на уринообразуване

Основните процеси на уринообразуване са от изключителна важност за поддържането на вътрешната течна среда на организма (хомеостазата) и поддържането на алкално-киселинното равновесие на организма. Тези процеси се извършват в нефрона. Всеки бъбрек в съставен от около 1 милион нефрона. Основните процеси на уринообразуване включват:
По време на гломерулната филтрация, водата и разтворените в нея частици напускат съдовата система и попадат в пространство между двата листа на капсулата на Бауман и от там в лумена на бъбречните тубули. Филтрацията се извършва само в гломерулите. Реабсорбцията е процес на придвижване на субстанциите от тубулната течност през стената на тубула в околния интерстициум и от там в повечето случаи в кръвоносните съдове. Секрецията е процес, при който образуваните в тубулните клетки, пренесените от кръвта или бъбречния интерстициум субстанции се придвижват към тубулната течност. Под екскреция се разбира отделянето на субстанции от организма с крайната урина.
Гломерулната филтрация е процес, който се извършва под действието на хидростатичното налягане, което кръвта оказва върху стените на гломерулните капиляри. Това е пасивен процес, за осъществяването на който не се изразходва енергия. В края на процеса се отделя първична урина, която е огромно количество. Гломерулната филтрация е около 180 литра/24 часа. Така за едно денонощие екстрацелуларната течност се филтрира 13 пъти. Бариерата, през която се извършва гломерулната филтрация, се нарича филтрационна мембрана. През нея преминават всички йони, урея, глюкоза, аминокиселини и хормони, но не преминават високо молекулите белтъци и ниско молекулните вещества, свързани с плазмени белтъци. Образуваната първична урина съдържа неорганични йони и нискомолекулни органични елементи. Те представлява обезбелтъчен филтрат на плазмата.
След извършването на гломерулната филтрация първичната урина преминава в тубулите. По хода на тубулната система на нефрона се извършват тубулни транспортни процеси, които включват реабсорбция и секреция на различни вещества. Веществата могат да преминат по два начина:
- трансцелуларно – транспортът се извършва през епителните клетки на тубулите. При този транспорт веществата преминават последователно през две мембрани – луменална и базолатерална.;
- парацелуларно – транспортът се извършва през междуклетъчните пространства.
Освен това се различават активен и пасивен транспорт. Активният транспорт се осъществява с разход на енергия срещу концентрационния градиент. Пасивният транспорт е представен от проста и улеснена дифузия. Той се извършва без разход на енергия от АТФ.
Тубулните транспортни процеси могат да бъдат разгледани на три нива – процеси в проксималните тубули, процеси в бримката на Хенле и процеси в дисталните тубули. Проксималните тубули имат висок афинитет за активна и пасивна абсорбция, като в тях се реабсорбира около 70% от обема на гломерулния филтрат. Около 75% от филтрирания натрий се реабсорбира в тази част на нефрона. Реабсорбират се и аминокиселини и глюкоза. Бримката на Хенле се състои от низходяща и възходяща част. В низходящата част не се извършва активен транспорт. В дебелата част на възходящата част се извършва активен транспорт. Бримката на Хенле играе ролята на разреждащ сегмент. Дисталната част на нефрона е съставена от дисталните извити тубули, свързващите тубули и от събирателните тубули. В тази част се реабсорбират много малки количества соли и вода. Транспортните процеси в тази част на нефрона са подложени на хормонална регулация от алдостерон, атриален натрийуретичен пептид, АДХ и паратхормон.
Тубулната секреция е един от основните процеси на уринообразуване. В бъбречните тубули се секретират органични киселини, основи, водородни и калиеви йони. Секретират се вещества с екзогенен (някои лекарства) и ендогенен произход (адреналин, допамин, хистамин, ацетилхолин).
Основните процеси на уринообразуване са в основата на бъбречната функция. Те са част от регулацията на водния баланс и на алкално-киселинното равновесие на организма.
БИБЛИОГРАФИЯ
http://www.onlinebiologynotes.com/physiology-urine-formation/
https://courses.lumenlearning.com/boundless-ap/chapter/physiology-of-the-kidneys/
https://owlcation.com/stem/The-Urinary-System-How-the-Nephron-Works-in-Urine-Formation
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
ПОДРАЗДЕЛИ НА Основни процеси на уринообразуване
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияАнатомияФизиологияЛюбопитноИзследванияИстория- Принос на Ричард Брайт в описването на клиничните прояви на бъбречните заболявания
- Формиране на организация "Marie Stopes International"
- Женско биле, Сладник, Сладък корен, Ликорис, Сладко биле
- Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
- 8 причини да пишкаме под душа всеки ден (1 част)
- Дермалните филъри вече не само скулптурират, но и стимулират образуването на собствен колаген
- КП № 250 ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНО ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ НА ОНКОЛОГИЧНИ И НЕОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
- КП № 249 ТРИИЗМЕРНА КОНВЕНЦИОНАЛНА ТЕЛЕГАМАТЕРАПИЯ И БРАХИТЕРАПИЯ СЪС ЗАКРИТИ ИЗТОЧНИЦИ
- Какво говори цветът на урината за Вашето здраве?
- "Clinitest", използвани за изследване на урина до 1963 година
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА