Ендокринна функция на бъбреците
Бъбреците са изключително важни органи. Освен отделителната и хомеостатичната функция, която изпълняват, те притежават и ендокринна функция, тоест могат да произвеждат хормони. Ендокринната функция на бъбреците се изразява в образуването на:
- ренин;
- простагландини;
- брадикинин;
- ендотелини;
- азотен оксид;
- еритропоетин;
- активна форма на витамин D3;
- уродилатин.
Освен всички по-горе изброени физиологично активни вещества от бъбреците се отделят и други, които дават основание бъбреците да се разглеждат като важен ендокринен орган, чиито хормони участват в регулацията на физиологичните процеси. Благодарение на ендокринната функция на бъбреците процесите в организма могат да бъдат строго и прецизно регулирани и могат да се развиват компенсаторно-приспособителни механизми при различни патологични състояния.
Еритропоетинът (хемопоетин) е хормонът, който стимулира растежа и развитието на предшествениците на еритроцитите. 90% от този хормон се образува в бъбреците, а останалата част в черния дроб. Еритропоетинът е гликопротеин с време на полуживот около 7 часа. Хормонът осъществява своето действие чрез свързване с рецептори. Основната функция на еритропоетина е да стимулира еритропоезата. Той действа на еритроидните прогениторни клетки в костния мозък, като подържа тяхната жизнеспособност и предоотвратява апоптозата. Еритропоетинът има и още няколко роли, към които спадат предизвикване на вазоконстрикция, стимулиране на ангиогенезата (изграждане на нови кръвоносни съдове).
Ренинът е хормон, произвеждан от бъбреците, който има ключово значение за регулацията на кръвното налягане. Той действа като ензим, който е от значение за превръщането на ангиотеногена в ангиотензин. Ренинът се произвежда от една специализирана бъбречна структура, наречена юкстагломеруларен апарат (ЮГА). Ренинът катализира превръщането на ангиотензиногена в ангиотензин I. От ангиотензин I под действието на ангиотензин конвертиращия ензим се образува ангиотензин II, който е биологично активен, като причинява вазоконстрикция. Ангиотензин II стимулира секрецията на алдостерон от надбъбречната кора и отделянето на антидиуретичен хормон от хипофизата. Секрецията на ренин се регулира от вътребъбречни и извънбъбречни фактори. Към вътребъбречните фактори спадат промяна на концентрацията на натриевите и хлорните йони в тубулната течност, увеличена концентрация на простагландини и други. Към извънбъбречните фактори се причисляват повишен симпатиков тонус, понижаване на средното артериално налягане, хипоксия.
Простагландините са липидни съединения, които имат хормон-подобен ефект. Те се получават от арахидоновата киселина под действието на ензими циклооксигеназа. Простагландините са типични локални хормони. Ефектите им се осъществяват посредством свързването им с рецептори. В бъбреците в най-голямо количество се образува простагландин Е2. Под неговото действие бъбречните кръвоносни съдове се разширяват и бъбречният кръвоток се подобрява.
Ендотелините са пептиди, които се произвеждат от съдовия ендотел. Те причиняват вазоконстрикция (свиване на кръвоносните съдове). Съществуват три изоформи на ендотелините, като в бъбреците се образуват две от тях ендотелин-1 и ендотелин-3. Ендотелин-1 е най-силната вазоконстрикторна субстанция, позната до момента. Той осъществява своето действие посредством свързването му с рецептори. Ендотелин-1 притежава още диуретичен ефект.
С хормоните, които произвеждат, бъбреците заемат централно място в поддържането на хомеостазата в човешкия организъм.
Подраздели на Ендокринна функция на бъбреците
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЯЛ ИМЕЛ СТРЪК
СПИРУЛИНА таблетки * 500 DXN
Безплатна доставка за България!БОИРЕР ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ЗА ГОРНА ЧАСТ НА РЪКАТА BM 51
Безплатна доставка за България!НАТРОЦЕВТИКА БЕРБЕРИН КОМПЛЕКС капсули * 60
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ БОСО ЗА ДЕЦА 14 - 21 см
НовСТЕЛКИ С 8 МАГНИТА УНИВЕРСАЛЕН РАЗМЕР 35 - 45
Библиография
http://eknygos.lsmuni.lt/springer/632/353-365.pdf
http://www.partone.lifeinthefastlane.com/endocrine_functions_of_the_kidney.html
https://www.livestrong.com/article/72583-kidney-endocrine-functions/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на бъбреците
- Анализ на урина
- Диета №7 - при остър нефрит
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Лечение при пиелонефрит
- Трънка
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Лечение на бъбречна недостатъчност
Коментари към Ендокринна функция на бъбреците