Физиологично значение на витамин В3
Витамин В3 (ниацин) е водоразтворим витамин. Нарича се още ниацин и витамин РР. Принадлежи към В групата. Този витамин има и две други форми, които са никотинамид и инозитол хексаникотинат, които имат различни ефекти от ниацина. Витамин В3, както всички останали представители на В групата, участва във въглехидратния, белтъчния и липидния метаболизъм като спомага за усвояването на енергията от тези хранителни вещества. Ниацинът е водоразтворим витамин, което означава, че тялото не го съхранява.
Ниацинът е описан за пръв път през 1873 г. от Угой Уийлд в проучвания за никотин. Нарича се витамин В3, защото е бил третият описан витамин от В групата. Исторически е наричан витамин РР, което произлиза от противопеларгичен фактор. През 1951 г. Алцшул и колегите му описват липид понижаващите свойства на ниацина.
Изображение: A. Steininger sc. August Steininger (1873 – before 1937), see: Manfred Neureiter: Lexikon der Exlibriskünstler. book-on-demand.de, 1998, ISBN 3868054626, p. 420 (online), Public domain, via Wikimedia Commons
Структура и метаболизъм на витамин В3 (ниацин)
Ниацинът е изграден от пиримидинов пръстен. Той се среща и в кофакторни форми като НАД, НАДФ. Играе ролята на кофактор на редица ензими осъществяващи окисление без участитието на кислород – анаеробни дехидрогенази. Витамин В3 се доставя на организма по два начина: поема се храната и се синтезира в черния дроб. След като се приеме с храната в стомаха и тънките черва той се разцепва чрез бактериална хидролиза на свободна никотинова киселина, която се абсорбира почти на 100%. След поемането на витамина от клетките на тънкочревната лигавица, той се пренася чрез активен и пасивен транспорт. Скоростта на абсорбция се влияе от природата на храната – ниацинът в храни с животински произход се абсорбира по-бързо отколкото този съдържащ се в храни с растителен произход. След като се поема от клетките на тънкочревната лигавица, витамин В3 през порталната система достига до черния дроб, където от него се получават коензимите НАД и НАДФ. В черния дроб може да се синтезира ниацин от незаменимата аминокиселина триптофан. В реакциите на синтезата му участват още рибофлавин, витамин В6 и желязо.
Изображение: Eschenmoser, Public domain, via Wikimedia Commons
Храни, в които се съдържа витамин В3 (ниацин)
Ниацинът е витамин, който се съдържа в широка гама от храни. Те включват гъби, аспержи, бобови растения, кореноплодни и листни зеленчуци, зърнени храни, месо, черен дроб, риба, дрожди, авокадо.
Физиологично действие на витамин В3 (ниацин)
Физиологичните ефекти на ниацина се осъществяват чрез свързването му с рецептори, които действат с вторични посредници – G-протеини. Рецепторите за ниацин са ниацинов рецептор тип 1 (NIACR 1) и ниацинов рецептор тип 2 (NIACR 2). Тези рецептори се намират по мембраната на клетките в мастната тъкан, слезката, имунните клетки, кератиноцитите, черния дроб, бъбреците и сърцето. Свързването на ниацина със съответния рецептор води до инхибиране на производството на цикличен аденозин монофосфат (цАМФ). В различните органи се наблюдават различни ефекти от свързването на ниацина с рецепторите.
Изображение: freepik.com
Витамин В3 е водоразтворим витамин, който освен, че участва в енергийния метаболизъм, притежава и многобройни ползи за здравето. Оптималните нива на ниацин в организма за свързани с поддържането на здравето на кожата, сърдечно-съдовата система, ставите и мозъка.
Дерматитът, раздразнената и люспестата кожа са симптоми за дефицит на ниацин. Съществуват проучвания, които съобщават за противотуморни ефект на този витамин. Смята се, че той е ефективно средство за превенция на рака на кожата и появата на бръчки. Ефектите на нианцин върху кожата се наблюдават при локално пролложение в засегнатата област, но оптималното съдържание на този витамин в организма спомага за нормалното състояние на най-големия орган в човешкото тяло.
Витамин В3 понижава нивата на „лошия” LDL-холестерол и повишава нивата на добрия НDL-холестерол. Той понижава нивата на триглицеридите и на общия хотестерол, намалява натрупването на липиди в черния дроб. Благодарение на тези си ефекти ниацинът подобрява здравето на сърдечно-съдовата система. Оптималният му прием се смята за превантивна мярка срещу исхемична болест на сърцето. Когато витамин В3 се прилага под формата на фармацевтичен препарат предизвиква вазодилатация, а в по-големи дози и посочените по-горе ефекти свързани с намаляване на плазмения холестерол. Витамин В3 участва в регулацията на притока на кръв към определени области, като до увеличава и по тази начин спомага за облекчаване на болката, причинена от артритни заболявания. Други проучвания съобщават за стимулирането на ангиогенезата от ниацина в пациенти прекарали мозъчен инсулт. Ниацинът учатва в регулацията на експресията на невротрофичен фактор и тропомиозин рецепторна киназа В в мозъка.
Смята се още, че ниацинът притежава противовъзпалителни свойства и може да се използва за намаляване на симптомите на възпаление. В „Списание за репродуктивна медицина” бяха публикувани данни за лечение на импотентността и подобряване на ерекцията под действие на витамин В3.
Дозиране на витамин В3 (ниацин)
- Деца – 2-16 милиграма дневно;
- Мъже – 16 милиграма дневно;
- Жени – 14 милиграма дневно;
- Бременни жени – 18 милиграма дневно;
- Кърмещи жени – 17 милиграма дневно;
- Максимален дневен прием за възрастни – 35 милиграма дневно.
Дефицит на витамин В3 (ниацин)
Дефицитът на ниацин е състояние, което се проявява когато човек не приема или не абсорбира достатъчно витамин В3. При лек дефицит се симптомите включват стомашно разстройство, умора, гърчове, повръщане, депресия. При тежък дефицит се наблюдава заболяването пелагра. То се характеризира с дебел, люспест обрив на кожата, изложена на слънчева светлина, подути устни и яркочервен език, повръщане и диария, главоболие, апатия, умора, депресия, дезориентация, загуба на паметта. Това състояние е опасно и ако не се лекува може да доведе до летален изход. Лекува се с оптимален прием на витамина.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА САУ ПАЛМЕТО + НИАЦИН капсули * 100
НовВИТАМИН B3 таблетки 100 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
АМИКС ХЕПАКОР ПРОТЕКТОР капсули * 90
ЕКВИЛИБРА КОЛАГЕН БЮТИ сашета * 10
НЕЙЧЪРС ПЛЮС НИАЦИНАМИД таблетки 500 мг * 90
НАУ ФУДС ВИТАМИН B3 НИАЦИН таблетки 500 мг * 250
НИАЦИН капсули 100 мг * 100 NATURE'S WAY
НИАЦИНАМИД (НЕПРЕДИЗВИКВАЩ ЗАЧЕРВЯВАНЕ) капсули 500 мг * 100 NATURE'S WAY
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС НИАЦИНАМИД капсули 250 мг * 100
НИАЦИН капсули 500 мг * 90 УЕБЪР НАТУРАЛС
ВИТАМИН B3 капсули 250 мг * 30 VIRIDIAN
СУОНСЪН НИАЦИН (ВИТАМИН B3) таблетки 100 мг * 250 SW043
ПРОМОБиблиография
http://www.vitalstoff-lexikon.de/Vitamin-B-Komplex/Niacin-Vitamin-B3-/
https://en.wikipedia.org/wiki/Niacin
http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=nutrient&dbid=83
https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-niacin#2
https://draxe.com/top-10-vitamin-b3-niacin-foods/
https://selfhacked.com/blog/top-science-based-health-benefits-vitamin-b3-niacin/
https://medlineplus.gov/druginfo/natural/924.html
https://www.webmd.com/diet/niacin-deficiency-symptoms-and-treatments#1
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Физиологично значение на водоразтворимите витамини
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- ACE инхибитори
- д-р Евдокия Колева Николова
- Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
- д-р Теодора Цекова Чолакова
Коментари към Физиологично значение на витамин В3