Еритропоетин
Еритропоетинът, наречен още хемопоетин, е хормон, който изпълнява ролята на растежен фактор. Той е хемопоетичен цитокин, който стимулира растежа и развитието на предшествениците на еритроцитите. 90% от еритропоетина в организма се образува в бъбреците (от интерстициалните корови фибробласти), а останалите 10% се образуват в черния дроб (от хепатоцитите и клетките на Ито).
История на еритропоетина
Преди един век двама френски учени съобщават, че малки количества плазма от анемични зайци, инжектирани в нормални животни, стимулират производството на червени кръвни клетки в рамките на няколко часа. С течение на времето изследователите се убеждават, че тази стимулация е причинена от протеин намиращ се в плазмата. Те му дават различни имена, като едно от тях се използва и до днес – еритропоетин. През 50-те и 60-те години американските изследователи приемат концепцията, че това е хормон, който стимулира производството на червените кръвни клетки. По-късно става ясно, че основният източник на това биологично активно вещество са бъбреците. Учените установяват, че пациентите с анемия реагират с увеличаване на нивата на еритропоетин, с цел стимулиране на образуването на зрели кръвни клетки. През 1983 година те откриват метод за синтетичното му производство.
Структура на еритропоетина
Генът за продукцията на еритропоетин е локализиран в 7 хромозома. След транскрипция продуктът се подлага на модификация, като се получава еритропоетин изграден от 165 аминокиселинни остатъка. Еритропоетинът е гликопротеин с обща молекулна маса около 30 kDa. Този хормон се произвежда основно в бъбреците, като малко участие в синтезата му взема черния дроб. Предполага се, че някои мозъчни структури също произвеждат еритропоетин.
След освобождаването на еритропоетина, той циркулира в плазмата, като времето му на полуживот е около 7 часа. За осъществяване на своето действие, той се свързва с високо афинитетни рецептори, локализирани на повърхността на еритроидните прогениторни клетки в костния мозък. Рецепторът за еритропоетин представлява хомодимер, който претърпява конформационна промяна при свързването на хормона към него.
Функция на еритропоетина
Еритроцитите са червените кръвни клетки, чиято основна функция е пренос на кислород до всички клетки и тъкани. Тези клетки произлизат от стволовите клетки в костния мозък и се получават по време на еритропоезата. Стимулирането на предшествениците на еритроцитите води до увеличаване на броя им. Еритропоетинът достига до еритроидните прогениторни клетки в костния мозък, като поддържа тяхната жизнеспособност и предоотвратява апоптоза (програмирана клетъчна смърт). Еритропоетинът участва в регулацията на крайните етапи на хемопоезата.
Освен участието в хемопоезата, еритропоетинът има и други роли. Смята се, че той предизвиква вазоконстрикция (стесняване на кръвоносните съдове), стимулира ангиогенезата (изграждането на нови кръвоносни съдове) и насърчава клетъчното оцеляване в исхемични тъкани.
Регулация на секрецията на еритропоетин
Секрецията на еритропоетина се контролира от нивото на кислородния градиент в еритропоетин-произвеждащата клетка. В условия на хипоксия (недостатъчно снабдяване с кислород на клетките и тъканите) еритропоетинът в плазмата се увеличава. Хипоксията може да се дължи на анемия, намален кислород-пренасящ капацитет, намалени кислородно насищане на хемоглобиновите молекули и други.
При намалено количество на кислород се индуцира (предизвиква) синтезата на цитоплазмен фактор, който е известен като хипоксия-индуцируем фактор (ХИФ). Този фактор се свързва с "усилваща" ДНК последователност на гена, отговорен за синтезата на еритропоетин. Индуцира се транскрибирането на еритропоетиновата иРНК. Крайният резултат е продукция на хормона, който по-късно се секретира в кръвотока.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
МЕНОПЕЙС ОРИГИНАЛ таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РЕВИТАЕ капсули * 90 ENERGY GROUP
БИОТОНИК БИЛКОВ ЕКСТРАКТ А - Я солуцио 50 мл
БИОДОКТОР ФЕМИНО - ЗА ЖЕНСКА ПОЛОВА СИСТЕМА солуцио 50 мл.
Библиография
http://www.hematology.org/About/History/50-Years/1532.aspx
http://proteopedia.org/wiki/index.php/Erythropoietin
https://en.wikipedia.org/wiki/Erythropoietin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3579209/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на бъбреците
- Ендокринна функция на бъбреците
- Анализ на урина
- Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Алтернативно лечение на бъбречни кисти
- Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
- Диета №7 - при остър нефрит
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Лечение при пиелонефрит
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
Коментари към Еритропоетин