Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Физиология на бъбреците Регулация на бъбречните функции

Регулация на бъбречните функции

от 10 юли 2012г., обновено на 10 май 2022г.
Регулация на бъбречните функции - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Регулацията на бъбречните функции е сложен процес, който се извършва благодарение на комплексното действие на вътребъбречни регулаторни механизми, хормонална регулация и нервна регулация. Регулацията на бъбречните функции се осъществява чрез няколко групи механизми:

  • вътребъбречни регулаторни механизми;
  • хормонални регулаторни механизми;
  • нервна регулация на бъбречните функции.

Вътребъбречни регулаторни механизми

Към вътребъбречните регулаторни механизми спадат компенсаторната промяна в реабсорбцията в различни отдели на нефрона, гломерулно-тубулния баланс и гломеруло-тубулната обратна връзка. Благодарение на вътребъбречните регулаторни механизми до събирателните тубули достига малко и относително постоянно количество на вода и соли, което подлежи на хормонална регулация.

Промените в транспорта, който засяга един отдел от нефрона, могат да бъдат компенсирани от следващите участъци. При намаление на реабсорбцията в проксималните тубули компенсаторно се увеличава реабсорбцията във възходящото рамо на бримката на Хенле и количеството, което се отделя като крайна урина не се увеличава прекалено много.

бъбрециГломерулно-тубулният баланс има за цел да осигури съответствие между гломерулната филтрация и реабсорбцията в проксималните тубули. Това означава, че при увеличение на гломерулната филтрация, се увеличава съответно и реабсорбцията. Когато хидростатичното налягане в перитубулните капиляри намалее, а онкотичното налягане се повиши, водната и солевата реабсорбция в проксималните тубули се увеличава. Филтрираното количество вода и соли се увеличава при повишена гломерулна филтрация. В резултат на това налягането в перитубулните капиляри спада и навлязлата в капилярите кръв е с по-високо онкотично налягане.

Тубуло-гломерулната обратна връзка се осъществява по механизма на отрицателната обратна връзка. Сензорна роля за промени в концентрацията на натриевите и хлорните йони има macula densa. При повишаване на концентрацията им се увеличава секрецията на ренин и се формира ангиотензин II, който причинява вазоконстрикция на аферентната артериола и компенсаторно гломерулната филтрация се намалява.

Вътребъбречните регулаторни механизми имат централна роля в интегриране на процесите, формиращи обема и състава на тубулната течност. Благодарение на тях до събирателните тубули достигат малко количество вода и соли. Вътребъбречните механизми на регулация извършват промени в тубулните транспортни процеси, като по този начин се осъществява приспособяването на бъбречната функция към нуждите на организма.

Хормонална регулация

Хормоналната регулация извършва промени в тубулните транспортни процеси, които осъществяват приспособяването на бъбречната функция към хомеостатичните нужди на организма.

Регулацията на бъбречните функции се осъществява от образувани в бъбреците хормони като ренин, брадикинин, простагландини, ендотелини и други. Бъбреците са прицелен орган и за действието на други хормони като антидиуретичен хормон, атриален натриуретичен хормон, паратхормон, надбъбречни хормони и други.

хормониАнтидиуретичният хормон (АДХ) се образува в хипоталамуса и се отделя от неврохипофизата (задната част на хипофизата). Действието му се изразява в повишаване на пропускливостта за вода в дисталните извити и събирателните тубули. Хормонът взаимодейства с V2 рецептори по базолатералната мембрана на тубулните клетки, образува се цикличен аденозин монофосфат, който пък активира образуването на водни канали аквапорин-2. При ниски плазмени концентрации или липса на хормона се отделя осмотично свободна вода и крайната урина е с много голям обем и ниско осмотично налягане. При увеличено ниво на АДХ се засилва транспортът на урея в събирателните тубули. АДХ допринася за покачване на хиперосмолалитета на медулата и увеличаване на концентриращата способност на бъбрека.

Хормонът алдостерон се отделя от кората на надбъбречната жлеза. Действието му се осъществява върху епителните клетки на дисталните извити и събирателните тубули. Там алдостеронът стимулира реабсорбцията на натрий, с което участва в поддържането на постоянството на обема на екстрацелуларната течност и регулацията на алкално-киселинното равновесие.

Главният представител на глюкокортикоидите - кортизол, увеличава гломерулната филтрация и стимулира разграждането на АДХ в черния дроб. При хипофункция (намалена функция) на надбъбрека намалява гломерулната филтрация и съществува опасност от водна интоксикация, тъй като има намалена гломерулна филтрация и е засилено действието на АДХ.

Атриалният натриуретичен пептид (АНП) се образува в кардиомиоцитите на предсърдията, където се складира под формата на секреционни гранули като про-хормон. Отделя се при разтягане на дясното предсърдие. АНП увеличава натриевата и водната екскреция с урината (натриуретичен и диуретичен ефект) и разширява кръвоносните съдове (хипотензивен ефект).

Паратхормонът (паратироиден) хормон стимулира реабсорбцията на калциеви йони в дисталните отдели на нефрона и потиска реабсорбцията нa фосфати в проксималните тубули. Паратхормонът стимулира образуването на активната форма на витамин D3 в бъбреците.

Нервна регулация на бъбречните функции

неврониНервната регулация на бъбречните функции е от съществено значение за приспособяване на екскреторната и ендокринната функция на бъбреците към промените във водно-солевия баланс на организма. Еферентните симпатикови бъбречни нерви регулират кръвоснабдяването, тубулните транспортни процеси и образуването на хормони в бъбреците. При активация на бъбречните симпатикови нерви се свиват бъбречните кръвоносни съдове. Това води до намаляване на гломерулната филтрация и бъбречния кръвоток. Предимно се повлияват аферентната артериола, еферентната артериола и мезангиалните клетки. Под действието на бъбречните нерви се контрахират мезангиалните клетки, което намалява филтрационната повърхност. Повишаването на активността на бъбречните нерви води до задържане на соли в организма.

Бъбречните нерви имат значение за възникване на заболявания и болестни състояния, свързани със задържането на соли в организма. При продължително активиране на бъбречните нерви поради трайна вазоконстрикция в бъбреците, стимулиране на секрецията на ренин и на директно засилване на натриевата реабсорбция, се задържа натрий в организма и трайно се повишава екстрацелуларният обем. Възниква хипертония.

Още по темата:
  • Гломерулна филтрация Гломерулна филтрация
  • Тубулна секреция Тубулна секреция
  • Клирънс Клирънс
  • Физиология на бъбреците Физиология на бъбреците
3.8/5 9 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АКВА ФЛОУ таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
33.40лв.

АКВА ФЛОУ таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ОВЮ  * 5
17.40лв.

ТЕСТ ЗА ОВУЛАЦИЯ ОВЮ * 5

ТЕСТ МУЛТИ ПАНЕЛ TML ЗА 7 НАРКОТИКА ВКЛЮЧИТЕЛНО ТРАМАДОЛ С ПРОБА ОТ УРИНА
34.20лв.

ТЕСТ МУЛТИ ПАНЕЛ TML ЗА 7 НАРКОТИКА ВКЛЮЧИТЕЛНО ТРАМАДОЛ С ПРОБА ОТ УРИНА

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-102 КАСЕТА
3.40лв.

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МОРФИН, ХЕРОИН, КОДЕИН DMO-102 КАСЕТА

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ИНФЕКЦИИ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА * 1 2SAN
30.80лв. 24.64лв.

БЪРЗ ТЕСТ ЗА ИНФЕКЦИИ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА * 1 2SAN

ПРОМО
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА КЕТОНИ АКРО * 100
15.99лв.

ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА УРИНА КЕТОНИ АКРО * 100

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1863590/

https://opentextbc.ca/anatomyandphysiology/chapter/25-8-endocrine-regulation-of-kidney-function/

https://mcb.berkeley.edu/courses/mcb135e/kidneys.html

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Коментари към Регулация на бъбречните функции

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Регулация на бъбречните функции
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 03:20
    Коментирайте "Регулация на бъбречните функции"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Физиология на бъбреците
  • 5 симптома за нарушена функция на бъбреците, които игнорираме
  • Анализ на урина
  • Алтернативно лечение при албумин в урината
  • Естествени средства за облекчаване на бъбречна болка
  • Как да си помогнем сами при възпаление на бъбреците
  • Лечение при пиелонефрит
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Диета №7 - при остър нефрит
  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Свещица, Нощна свещ, Вечерна роза, Върболика, Нахткерце, Вечерна иглика, Папулка, Лапулка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 11 часа и 31 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 4 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 11 часа и 3 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 18 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 10 часа и 22 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 9 часа и 47 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 15 часа и 10 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 17 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival