Други болести на жлъчния мехур МКБ K82
› Честота
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Жлъчният мехур представлява малка структура с крушовидна форма, локализирана точно под черния дроб. Основната му функция е да съхранява, синтезираната в черния дроб жлъчка и да я транспортира до тънките черва.
Други болести на жлъчния мехур включва:
- Хидропс или мукоцеле на жлъчния мехур - усложнение на запушване на мехура, при което се натрупва чисто воднисто съдържимо или слуз в мехура. Жлъчният мехур е разширен и уголемен. Запушването може да бъде от камък, фиброза, паразити, притискане на мехура или жлъчните пътища от туморни процеси в корема или произхождащи от самата жлъчна система. Типичната клинична картина на мукоцелето е болка и дискомфорт в дясно подребрие или епигастриума, гадене и понякога повръщане. Въпреки че възпалението на жлъчния мехур е рядкост, то може да настъпи и тогава клиничната изява е по-разгърната.
- Запушване (стриктура или стеноза на дуктус цистикус или на жлъчен мехур без литиаза) - състояние, при което настъпва стаза на жлъчката поради запушване, стеноза или стриктура на жлъчния мехур или дуктуса, причинено от различни причинители. Тези причини могат да произлизат от стената на мехура или дуктуса или от външна компресия. Най-честата причина е нараняване на мехура или дуктуса при оперативни интервенции. Други причини са и друг вид травма, склерозираш холангит, някои авто имунни заболявания и притискане от тумори процеси на билиарната система или други органи. Клиничната изява зависи от това дали запушването е пълно или частично. Може да има различно степенно изразена жълтеница, болка, тъмна урина и светли изхождания.
- Холестероза или ягодообразен жлъчен мехур - холестерозата е заболяване от групата други болести на жлъчния мехур, характеризиращо се с отлагане на холестеролови естери в макрофагите в ламина проприя и в епитела на лигавицата. Засягането може да бъде в две форми дифузна и локализирана. Дифузната форма се появява като яркочервена лигавица с жълто петнисти отлагания, откъдето идва и термина ягодов жлъчен мехур. Клинично обикновено протича асимптоматично, с някои неспецифични симптоми тежест след нахранване, метеоризъм, лошо храносмилане и други.
- Фистула на жлъчния мехур - това е патологично формиран канал между жлъчния мехур и кожата или друг вътрешен орган. Фистулите между жлъчния мехур и кожата са външни фистули, а между мехура и друг орган са вътрешни фистули. Фистулите могат да бъдат спонтанни, да се получат като резултат от травма, ятрогенни или терапевтични. Могат да се причинят и от холецистит, тумор или друго заболяване. Клиничната им изява зависи от мястото на фистулата. Най-честата им изява е постоянна или периодична коремна болка.
- Перфорация, руптура на жлъчния мехур и дуктус цистикус - перфорация на жлъчния мехур е рядко усложнение на други болести на жлъчния мехур, най-често на остър холецистит, но се среща и при други заболявания на жлъчния мехур или жлъчните пътища (жлъчно каменна болест, бактериална или паразитна инфекция, травма). Перфорацията настъпва при повишено налягане в мехура поради запушване. Перфорацията може да бъде в три форми ограничена или локализирана, свободна (интраперитонеална) и перфорация към съседен орган (стомах, дуоденум, колон). Клиничната картина е тежка и се изявява със силна, остро настъпила болка в дясно подребрие, гадене, повръщане, висока температура.
- Сраствания, атрофия, хипертрофия, киста, язва на дуктус цистикус или на жлъчния мехур, дискинезия, липса на функция - това са заболявания, които са най-често усложнение на едно или друго заболяване на билиарната система и по-рядко първично заболяване. Най-често се изявяват с болка в дясно подребрие, с или без ирадиация, жълтеница и температура, които не са задължителни. По-често има диспептични оплаквания.
Честота
Жлъчнокаменната болест е едно от най-честите заболявания, засягащи гастроинтестиналния тракт. Направено е мащабно проучване, което показва, че само в САЩ 6,3 милиона мъже и 14,2 милиона жени на възраст 20-74 години имат заболяване на жлъчния мехур. Честотата на камъни в жлъчката е около 1 милион нови случаи годишно в САЩ. Честотата на рак на жлъчния мехур е 2,5 случая на 100 000 души население.
През последните десетилетия се наблюдава значително повишаване на честотата на заболяванията на жлъчния мехур. Това, освен повишената заболеваемост се дължи и на по-добрите диагностични методи, което се използват в медицинската практика.
Други болести на жлъчния мехур са значително по-разпространени при жени, отколкото при мъжете. Това вероятно се дължи на ендогенни полови хормони, които повишават секрецията на холестерол и увеличават насищането в жлъчката. Прогестеронът също може да допринесе чрез отпускане на гладката мускулатура и нарушаване на изпразването на жлъчния мехур. Според национални епидемиологични статистики жените са засегнати девет пъти по-често от мъжете.
Симптоми
Най-лекият и чест симптом при други болести на жлъчни мехур е периодична болка, наречена жлъчна колика. Обикновено пациентите се оплакват от постоянна болка в горната дясна част на корема близо до гръдния кош, която може да се излъчва към дясното рамо или гърба. Някои пациенти с жлъчна колика изпитват болка зад гръдната кост.
Между 1% и 3% от пациентите със симптоматични камъни в жлъчния мехур развиват възпаление (остър холецистит), особено когато е наблюдава блокиране на отичането на жлъчка. Болката често се засилва при поемане на въздух. Около една трета от пациентите имат треска и втрисане.
Симптомите на хронично заболяване на жлъчния мехур включват оплаквания от газове, гадене и коремен дискомфорт след хранене и хронична диария. Конкрементите, задържани в общия жлъчен канал, могат да причинят симптоми, подобни на тези, които се наблюдават при холелитиаза, включително:
- Иктер
- Тъмна урина
- Светли изпражнения
- Ускорен пулс
- Треска
- Втрисане
- Гадене
- Повръщане
- Болка в дясно подребрие
Диагноза
За диагностициране на други болести на жлъчния мехур е нужна подробна анамнеза и физикален преглед от лекуващия лекар. Основните насочващи симптоми, които говорят за проблем с жлъчния мехур са изброени по-горе. За по-конкретно диагностициране се използват различни тестове и изследвания:
- Анамнеза - включва анамнестичните данни за конкретните симптоми, тяхната продължителност и интензивност. Освен това, се прави и оценка на общото състояние на пациента.
- Физикален преглед - най-характерният симптом, който представлява наличие на силна болезненост при палпация в дясното подребрие, се нарича симптом на Мърфи.
- Рентгеново изследване на корем - понякога при симптоматичен холецистит чрез рентгеново изследване могат да се визуализират жлъчни конкременти, особено когато калциеви. Въпреки това, рентгенографията не е от най-информативните изследвания.
- Ехография на корем - един от основните методи за диагностика на различни заболявания на жлъчния мехур, особено холецистит и холелитиаза. Чрез него могат да се визуализират стените на жлъчния мехур, наличието на конкременти, както и евентуални усложнения от страна на черен дроб.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на други болести на жлъчния мехур е изключително широка и включва множество различни заболявания, включително:
- Стриктури на жлъчните пътища
- Чернодробна цироза
- Жлъчна травма
- Синдром на Budd-Chiari
- Холангиокарцином
- Холангит
- Рак на панкреаса
Лечение
Лечението на други болести на жлъчния мехур може да се раздели в няколко отделни стъпки.
Промени в начина на живот
Тъй като някои здравословни състояния увеличават риска от образуване на камъни в жлъчката, промените в начина на живот могат да помогнат, особено при хора, при които няма проявени симптоми. Наднорменото тегло и диабетът увеличават вероятността от камъни на жлъчката. Загубата на тегло и получаването на добър контрол върху диабета намаляват значително този риск. Увеличаването на физическа активност също намалява риска от образуването на камъни в жлъчката, заедно с понижаването на високи триглицериди. Често се препоръчва на пациентите да прекратят употребата на цигари и алкохол.
Консервативно лечение
Първият епизод на възпаление на жлъчния мехур се третира медикаментозно при повечето пациенти. Често използвани са симптоматични средства като:
- противовъзпалителни средства
- болкауспокояващи
- антибиотици
Хирургично лечение
При пациенти с множество повтарящи се епизоди на възпаление на жлъчния мехур или образувани жлъчни конкременти, които причиняват симптоми и дискомфорт, препоръчително е хирургичното лечение. Хирургичното отстраняване на жлъчния мехур (холецистектомия) е най-ефективният метод за лечение на активно заболяване на жлъчния мехур.
Операцията може да се извърши чрез отворен метод или лапароскопски. Лапароскопската холецистектомия е най-масово разпространеният в целия свят, който включва правенето единствено на няколко малки разреза на коремната стена и поставяне на инструменти и камера в коремната кухина.
Лапароскопската хирургия позволява по-бързото възстановяване на пациентите. Този метод е изключително препоръчителен при пациенти, които нямат усложнения следствия на възпаление на жлъчния мехур.
Усложнения
При силно възпален жлъчен мехур с патологични промени в неговата стена може да се наблюдава образуване на необичаен проход или фистула между жлъчния мехур и червата. Това най-често е усложнение на хронично възпаление, свързано с камъни в жлъчката.
Потенциални дългосрочни усложнения на заболявания на жлъчния мехур включват:
- Чревна обструкция (илеус)
- Перфорация на жлъчен мехур
- Перитонит
- Злокачествена трансформация
Изображения: freepik.com
Видове Други болести на жлъчния мехур МКБ K82
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЖИРОЗИТАЛ капсули * 60 БУРОВ
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/gallbladder-disease
https://www.healthline.com/health/gallbladder-disease
https://www.summahealth.org/specializedservices/digestive-gastroenterology/conditions-and-treatments/gallbladder-disorders
https://en.wikipedia.org/wiki/Gallbladder_disease
https://emedicine.medscape.com/article/171386-overview
Коментари към Други болести на жлъчния мехур МКБ K82