Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Други болести на жлъчния мехур Други уточнени болести на жлъчния мехур

Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза 

› Лечение

› Прогноза

Въведение

Жлъчният мехур представлява малък кух орган, в който се съхранява и концентрира жлъчката, преди да бъде секретирана в тънките черва. При хората мехурът се намира под черния дроб, въпреки че неговата структура и позиция могат да варират значително. Той получава и съхранява жлъчката, произведена от черния дроб, през общия чернодробен канал (ductus hepaticus communis) и я освобождава през общия жлъчен канал (ductus choledochus) в дванадесетопръстника, където жлъчката помага при усвояването на мазнините.

Жлъчният мехур може да бъде засегнат от множество патологични процеси, като увреждат неговите функции. В статията други уточнени болести на жлъчния мехур ще разгледаме следните патологични състояния:

  • Дискинезия на дуктус цистикус или на жлъчния мехур - дискинезия на жлъчните пътища е сравнително често заболяване, в групата други болести на жлъчния мехур, особено при жените и при невропатични хора. Дискинезиите на жлъчните пътища са функционални заболявания, които се дължат на разстройство в инервацията им с прояви на различен по продължителност спазъм или атония. Във връзка с това различаваме: спастични дискинезии на жлъчния мехур и на жлъчните пътища и атония на жлъчния мехур или на сфинктера на Оди. Обикновено дискинезията на жлъчните пътища е резултат на функционални разстройства на нервната регулация на моториката на жлъчния мехур и жлъчните пътища. Такива промени настъпват при невротични състояния, мозъчни заболявания, психични травми, хронични заболявания на други органи на коремната кухина, най-вече на храносмилателната система, по механизма на висцеро - висцералните рефлекси.
  • Сраствания на дуктус цистикус или на жлъчния мехур - срастванията на дуктуса или на мехура със съседни органи е едно от най-честите усложнения на острия и хроничния холецистит. Това са фини фибринозни сраствания най-често с дясната флексура на колона, дуоденума и стомаха. Тези сраствания, могат да некротизират и да се получи перфорация на мехура към лумена на тези органи.
  • Атрофия на дуктус цистикус или на жлъчния мехур
  • Киста на дуктус цистикус или на жлъчния мехур - частично запушване на канала и слабост на стената са двата основни фактори за образуване на кисти. Те могат да се образуват след травма или като последица от фиброза и стеноза на дисталния общ жлъчен канал и се дължи на рецидивиращ холангит съчетан с конкременти в жлъчните канали.
  • Хипертрофия на дуктус цистикус или на жлъчния мехур
  • Липса на функция на дуктус цистикус или на жлъчния мехур
  • Язва на дуктус цистикус или на жлъчния мехур

Причини

Точната причина за жлъчната дискинезия не е известна. Една от предполагаемите причини е основно метаболитно разстройство, което в крайна сметка води до хормонален или ензимен дефицит. Това може да повлияе на мотилитета на стомашно-чревния тракт.

Жлъчната дискинезия се среща предимно при по-големи деца и възрастни индивиди. В педиатричните болници жлъчната дискинезия се е превърнала в най-честата причина за отстраняване на жлъчния мехур при по-големи деца.

При много голяма част от пациентите жлъчната дискинезия се свързва със състояние, наречено холецистит. Именно острото или хроничното възпаление на жлъчния мехур, може да доведе до функционални патологични промени.

Патофизиология

Патофизиология жлъчна дискинезия

Обикновено в долната част на жлъчния мехур се съхранява и концентрира жлъчката, която произхожда от чернодробните хепатоцити. Когато жлъчката навлезе в дванадесетопръстника, тя помага за усвояването на мазнините от храната, напускаща стомаха. И така, жлъчната дискинезия е динамично функционално заболяване, което причинява нарушения в нормалната секреция на жлъчка. Самата обструкция от конкремент или тумор има тенденция за по-интензивна болка, известна като жлъчна колика.

Симптоми

Болка в дясно подребрие

Причисляването на застойния жлъчен мехур към холециститите е може би оправдано поради това, че при него болните дават типичната за холецистита клинична картина. Болните получават по-кратки или по-продължителни пристъпи на болки в областта на дясното подребрие с ирадиация към дясната плешка, без повишаване на температурата и без жълтеница. Заедно с това може да има и неопределени оплаквания от страна на стомаха и постоянни тъпи болки в чернодробната област. Пристъпите от силни болки (жлъчни кризи) може да са много чести и да направят болните нетрудоспособни.

Спастичните дискинезии на жлъчния мехур и на сфинктера на Оди като част от други болести на жлъчния мехур се изявяват клинически с диспептични и болкови оплаквания, които наподобяват почти напълно оплакванията при диспептичната и пристъпно - болковата форма на жлъчнокаменната болест: чувство на постоянна тежест в дясното подребрие или спастична болка, периодично получаваща характер на жлъчна криза, горчив вкус в устата, гадене, оригване, не понасяне на тлъсти и запържени храни. Много често болните имат и други неврастенни оплаквания, мигрена, невровегетативна дистония и др.

При обективното изследване прави впечатление изобилието от оплаквания на пациентите, които са доста разхвърляни и предимно от неврогенно - функционален характер. Болните са често възбудени и реагират остро. Езикът им е обложен с бял налеп. Коремът е болезнен в областта на жлъчния мехур с ирадиация на болката вдясно към дясната плешка.

Клиничната картина на кистите на холедоха в половината от болните се изявява с класическата триада болка, жълтеница и палпиране на туморна формация в десен хипохондриум. В повечето случаи има болка, жълтеница, холангит, гадене, панкреатит и палпираща се формация.

Диагноза

Ехография на черен дроб и жлъчен мехур

Диагнозата на други уточнени болести на жлъчния мехур жлъчните дискинезии обикновено не е лесна, тъй като клиниката им наподобява другите заболявания на жлъчния мехур и жлъчните пътища. Поради това трябва много старателно да се изключат холелитиаза (камъни в жлъчния мехур) и възпалителни заболявания на жлъчния мехур и жлъчните пътища, следхолецистектомични усложнения, неоплазми и др. Рентгеновото изследване на жлъчния мехур и жлъчните пътища може да подпомогне диагнозата. Класическо изследване, което се използва при болести на жлъчния мехур е ехографското изследване.

Лечение

Лечението на други уточнени болести на жлъчния мехур е консервативно. Лечението на дискинезия на жлъчните пътища се състои в спазване на диетичен режим както при холелитиазата и лечение на основното невротично или друго органично заболяване (язвена болест, апендицит, хроничен колит), предизвикало дискинезията на жлъчните пътища. Болните се влияят добре от спазмолитици, когато те са комбинирани със седативни и транквилизиращи средства. Добре действа сухата топлина в чернодробната област и подобни физиотерапевтични процедури, както и всички средства за укрепване на нервната система и здравето.

Ако пациентите не се повлияват от проведеното консервативно лечение, се съветва преминаването към хирургичното отстраняване на жлъчния мехур. Метод на избор е лапароскопската холецистектомия, която при пациентите с дискинезия на жлъчния мехур води до подобряване на тяхното състояние. Лапароскопските процедури са предпочитан метод поради по-бързото възстановяване и по-краткият болничен престой. Има проведени проучвания, според които холецистектомията помага при 80-90% от пациентите в рамките на 1 година след операция.

Прогноза

Прогнозата е добра, но въпреки лечението болните продължават да имат периодично болкови и диспептични оплаквания, най-вече при диетични грешки или при влошаване на невротичното им състояние (психическо напрежение, емоционални травми и др.). Трудоспособността обикновено е запазена. При влошаване на състоянието временно е ограничена.

Изображения: freepik.com

4.0/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8

  • Повишен риск от образуване на камъни в жлъчката

Библиография

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12095476/
https://www.verywellhealth.com/biliary-dyskinesia-4797127
https://www.surgery.wisc.edu/2017/10/23/management-of-biliary-dyskinesia/
https://en.wikipedia.org/wiki/Biliary_dyskinesia
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/bile-duct-dyskinesia

Коментари към Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:10
    Коментирайте "Други уточнени болести на жлъчния мехур МКБ K82.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Жлъчен мехур
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 1 час и 53 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 7 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival