Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза Жлъчнокаменна болест [холелитиаза] Други видове холелитиаза

Други видове холелитиаза МКБ K80.8

от 10 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Други видове холелитиаза МКБ K80.8 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Формирането на конкременти (камъни) в жлъчния мехур или жлъчните пътища е известно в медицината като жлъчнокаменна болест (холелитиаза).

Състоянието протича с първично формиране на конкременти в жлъчния мехур и вторично засягане на жлъчните пътища при тяхното попадане и заклещване там или с формиране на първични конкременти в жлъчните пътища и последващо засягане на жлъчния мехур.

В зависимост от наличието на възпалителни промени, инфекция, обструкция и развитие на усложненията се различават няколко отделни форми на холелитиазата.

Към други видове холелитиаза се включват формите на болестта, които не могат да се класифицират в някоя от другите нозологични единици.

Рискови фактори за развитие и прогресия на състоянието са женският пол, определен хормонален фон (менопауза, бременност, раждане, провеждане на терапия с естрогени), наличието на наднормено тегло или затлъстяване, напреднала възраст, фамилна обремененост (родственик с идентичен проблем), някои подлежащи заболявания, приемани лекарства и други.

Жлъчната утайка (жлъчна кал) често е предвестник на болестта и предшества формирането на конкременти в жлъчката. Жлъчната кал се състои от калциев билирубинат (полимер на билирубина), холестеролови микрокристали и муцин. Утайкa се развива по време на застой в жлъчния мехур, както се случва по време на бременност и някои други състояния.

Като цяло предразполагащи развитието на болестта фактори са прекомерното образуване на холестерол и/или билирубин и натрупването им в жлъчния мехур, както и забавеното или непълно евакуиране на жлъката (състояния, които забавят пълното изпразване на жлъчния мехур).

В зависимост от особеностите при формирането на конкрементите се различават най-общо холестеролови конкременти, билирубинови конкременти, смесени конкременти.

Характерни симптоми на болестта

Много често камъните в жлъчката протичат безсимптомно и се откриват случайно при изследвания, назначени по друг повод. Камъните от жлъчния мехур, много често преминават в дуоденума, без да причинят симптоми, като могат дълги години необезпокоявано да нарастват по размери, без да предизвикват никакви клинични прояви.

При симптоматичните форми клиничната картина в много от случаите е характерна, като се описват някои от следните прояви:

  • жлъчна колика: жлъчната колика е една от най-честите прояви на болестта, особено при дълго безсимптомно протичане. Провокатор на жлъчната колика може да е обилно преяждане с мазни храни, злоупотреба с алкохол, кофеин, газирани напитки, тежко физическо натоварване и други. Болката е остра, интензивна, често непоносима, като за болните е трудно да намерят щадяща позиция на тялото. Обикновено болката се разпространява от дясно подребрие към гърба, дясното рамо, дясната лопатка
  • диспептични оплаквания: възможни са гадене с или без повръщане, метеоризъм, диария, болки в комрема и други
  • общи прояви: възможни са пребледняване, изпотяване, сърцебиене, раздразнителност, уплаха и други
  • симптоми, насочващи към развили се усложнения: при наличие на усложнения често болните съобщават за потъмняване на урината, изсветляване на фекалните маси, пожълтяване на кожата и склерите (признаци на жълтеница), фебрилитет и треска. Болката се усилва при запушване на жлъчните пътища от заседнал конкремент, като при развитие на възпалителни и инфекциозни промени настъпват определени прояви, насочващи бързо болния към спешния кабинет

Ранното разпознаване проявите на болестта и своевременната медицинска намеса намаляват риска от развитие на различни по вид усложнения, някои от които могат да имат последици с дългосрочен характер.

Диагностициране на болестта

За поставяне на диагнозата при жлъчнокаменна болест е необходима информацията, получена от различните методи на изследване.

Холелитиазата обикновено се диагностицира на базата на характерните клинични симптоми (при симптоматичните форми) с характерната болка и нейното провокиране от определени храни и напитки.

Възможно е да липсват характерни изменения в лабораторните показатели, но при много от пациентите могат да се открият промени в нивата на билирубина, чернодробните ензими, липидния профил, белия кръвен ред и други.

С най-висока информативна и диагностична стойност са образните методи на изследване, като коремната ехография (изследване на коремните органи с ултразвук) е метод на избор за откриване на жлъчни камъни с изключително висока чувствителност и специфичност. Това е изследване, което също прецизно визуализира и жлъчната кал. При повечето безсимптомни форми посредством ехография се осъществява случайното откриване на болестта.

При някои от пациентите за поставяне на диагнозата (а често и за лечение) по медицински показания се налага извършването на ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография.

Лечение на болестта

Лечението при жлъчнокаменна болест се определя индивидуално при всеки отделен пациент в зависимост от особеностите в протичането на болестта и формираните конкременти, наличието на усложнения и придружаващи заболявания, приемани лекарства и редица други фактори.

При безсимптомните форми е достатъчно активно наблюдение и назначаване на някои промени в начина на живот, ограничаване вредните навици, редукция на теглото при необходимост, промени в диетата, повишаване на физическата активност и други.

При леките симптоматични форми освен гореизброените промени може да се включи и медикаментозно лечение с препарати, съдържащи хенодеоксихолева и/или урзодеоксихолева киселина на фона на активно наблюдение.

При болковите форми на болестта, включително и жлъчна колика, лечението обикновено е медикаментозно и включва прием на аналгетици (обезболяващи) и спазмолитици. При необходимост се включват подходящи противовъзпалителни средства, антибиотици, интравенозни разтвори, парентерално хранене и други.

Най-ефективното и дефинитивно лечение при холелитиаза е оперативното отстраняване на конкрементите с или без премахване на целия жлъчен мехур.

Прогнозата при други видове холелитиаза се определя в зависимост от ранното откриване на болестта и терапевтичния отговор към приложеното лечение.

Още по темата:
  • K80 Жлъчнокаменна болест [холелитиаза] K80 Жлъчнокаменна болест [холелитиаза]
  • K80.5 Камъни на жлъчните пътища без холангит или холецистит K80.5 Камъни на жлъчните пътища без холангит или холецистит
  • K80.2 Камъни на жлъчния мехур без холецистит K80.2 Камъни на жлъчния мехур без холецистит
  • K80.1 Камъни на жлъчния мехур с друг холецистит K80.1 Камъни на жлъчния мехур с друг холецистит
4.1/5 9 оценки

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/175667-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Gallstone
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214
https://www.webmd.com/digestive-disorders/gallstones#1
https://www.msdmanuals.com/professional/hepatic-and-biliary-disorders/gallbladder-and-bile-duct-disorders/cholelithiasis
https://bestpractice.bmj.com/topics/en-us/873
https://www.amboss.com/us/knowledge/Cholelithiasis%2C_choledocholithiasis%2C_cholecystitis%2C_and_cholangitis

Коментари към Други видове холелитиаза МКБ K80.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други видове холелитиаза МКБ K80.8
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 23:40
    Коментирайте "Други видове холелитиаза МКБ K80.8"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Жлъчен мехур
  • Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур
  • K80 Жлъчнокаменна болест [холелитиаза]
  • K80.5 Камъни на жлъчните пътища без холангит или холецистит
  • Профилактика и лечение на камъни в жлъчката с алтернативни методи
  • K80.1 Камъни на жлъчния мехур с друг холецистит
  • K80.2 Камъни на жлъчния мехур без холецистит
  • Клинична патология на жлъчнокаменна болест
  • K80.3 Камъни на жлъчните пътища с холангит
  • Лечение на камъни в жлъчката (холелитиаза)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 7 часа и 51 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 32 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 7 часа и 23 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 14 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 6 часа и 42 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 6 часа и 7 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 11 часа и 30 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Холецистектомия Холецистектомия

Холецистектомия

от 21 фев 2025г. Прочети повече
Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур

Билкова терапия на жлъчна дискинезия или прегъване на жлъчния мехур

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Клинична патология на жлъчнокаменна болест Клинична патология на жлъчнокаменна болест

Клинична патология на жлъчнокаменна болест

от 24 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival