Други вродени аномалии на жлъчния мехур МКБ Q44.1
Вродените аномалии на жлъчния мехур са редки и могат да бъдат придружени от други аномалии на жлъчното или съдовото дърво.
Предоперативната диагноза на тези малформации се постига само в някои редки случаи. Други вродени аномалии на жлъчния мехур често са случайна, неочаквана находка при лапароскопска хирургия. Ако ехографското изследване не подсказва вродена аномалия, малформацията може да създаде сериозен риск от нараняване на общия жлъчен проток или съдова система. Лапароскопските манипулации се правят с изключително внимание и не бива да се предприемат никакви действия, преди хирурга да добие ясна представа за зоната, в която лежи жлъчния мехур. Електрокоагулацията трябва да бъде сведена до минимум и не бива да се пренебрегва възможността за наличие на недиагностицирани други вродени аномалии на жлъчния мехур и пътища.
Наличието на двоен и дори троен мехур е изключително рядка аномалия, като може да се прояви и с частично раздвояване в областта на фундуса. По-съществено значение имат аномалиите в положението и фиксацията на жлъчния мехур. Описани са ектопична позиция и фиксация изцяло върху левия лоб, както и тотално интрахепатално разположение.
Интрахепатален жлъчен мехур е една от ектопичните му локализации, при която жлъчният мехур лежи в паренхима на черния дроб. Интрахепаталния жлъчен мехур е разположен субкапсуларно в предния долен десен лоб на черния дроб. Евентуално малка част от интрахепаталния жлъчен мехур може да излиза извън черния дроб. Този тип аномална локализация на жлъчния мехур произлиза от аномалия във въртеутробното развитие или вродено задържане, което пречи на жлъчния мехур да заеме анатомичната си позиция през втория месец от бременността. Интрахепатален жлъчен мехур може да се изобрази чрез ехография и компютърна томография. Позицията на жлъчния мехур и заобикалящия го чернодробен паренхим подсказва диагнозата. В голяма част от случаите функцията на жлъчния мехур е увредена поради непълното му изпразване. Това създава предпоставка от развитие на жлъчни конкременти поради жлъчната стаза.
Важна практическа роля имат аномалиите във вливането на дуктус холедохус и за взаимоотношенията с разклоненията на артерия хепатика проприя. Понякога жлъчният мехур не е фиксиран стабилно към долната повърхност на черния дроб. В редки случаи фиксацията липсва напълно и това може да доведе до завъртане на жлъчния мехур около разположените в близост тъкани, провокирайки картината на акутно (остро) заболяване - жлъчна колика. Аномалиите могат да бъдат свързани със септиране на жлъчния мехур от междинна вътрешна мембрана, формиране на дивертикул по стената, ембрионална дислокация в стената на мехура на стомашна, дуоденална или панкреатична тъкан. Към други вродени аномалии на жлъчния мехур принадлежи и вродена аномалия на жлъчния мехур без допълнителни указания.
Описаните аномалии могат да създадат проблеми при ориентацията на хирурга по време на операция или да се установят при регистрирано заболяване на жлъчния мехур.
Коментари към Други вродени аномалии на жлъчния мехур МКБ Q44.1