Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Антидиуретичният хормон, АДХ (antidiuretic hormone, ADH), познат още и като аргинин-вазопресин (AVP), е хормон, който спомага за регулиране на водния баланс в тялото, като контролира количеството вода, което бъбреците реабсорбират, докато филтрират кръвта.
Антидиуретичният хормон се синтезира в хипоталамуса и се складира в задния дял на хипофизата, като обикновено се освобождава от хипофизата в отговор на повишаване на осмолалитета на кръвта (брой разтворени частици в кръвта) или намаляване на кръвния обем (хиповолемия). АДХ има две основни функции: да задържа вода в тялото и да свива кръвоносните съдове.
Бъбреците реагират на действието на ADH, като задържат вода и образуват по-концентрирана урина. Задържаната вода разрежда кръвта, понижава нейния осмолалитет и увеличава кръвния обем и налягане.
Ако това не е достатъчно за възстановяване на водния баланс, тогава се стимулира и чувството за жажда, така че пациентът да пие повече вода.
Има различни заболявания, състояния и лекарства, които могат да повлияят или на количеството секретиран АДХ, или на отговора на бъбреците към неговото действие. Дефицитът или излишъкът на ADH могат да причинят симптоми и усложнения, които в редки случаи могат да бъдат животозастрашаващи.
Изображение: www.freepik.com
Ако секрецията на АДХ е намалена или бъбреците не реагират на неговото действие, тогава през бъбреците се губи много вода, образуваната урина е по-разредена и кръвта става по-концентрирана. Това може да причини прекомерна жажда и пиене на вода (полидипсия), често уриниране (полиурия), дехидратация и ако не се поддържа адекватен прием на вода, за да се компенсират загубите – високи нива на натрий в кръвта (хипернатриемия).
Дефицитът на АДХ, известен като безвкусен (инсипиден) диабет, е резултат от нарушена секреция на хормона или неспособност на бъбреците да реагират на действието на ADH.
Има 2 типа безвкусен диабет, които водят до голям обем разредена урина, екскретирана през бъбреците.
При по-високи нива на антидиуретичен хормон водата се задържа, обемът на кръвта се увеличава и може да се наблюдават симптоми като гадене, главоболие, дезориентация, летаргия и ниски нива на натрий в кръвта (хипонатриемия).
Повишена секреция на АДХ се наблюдава при синдром на неадекватна секреция на антидиуретичен хормон (syndrome of inappropriate antidiuretic hormone, SIADH), като хормонът се освобождава в неконтролирани количества и води до задържане на вода, ниски нива на натрий в кръвта и намален осмолалитет на кръвта.
Синдромът може да се дължи на голям брой заболявания и състояния, които или стимулират прекомерното производство и освобождаване на ADH, или нарушават потискането на неговата секреция.
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследването на антидиуретичен хормон (АДХ, ADH) може да се използва за установяване, диагностициране и определянето на причината за дефицит или излишък на антидиуретичен хормон. Този тест обаче не е широко използван, като диагнозите на тези състояния често се основават на анамнезата и други лабораторни тестове като осмолалитет на кръвта и урината, както и изследване на електролити.
Изследване на АДХ може да се назначи и когато човек има прекомерна жажда и често уриниране, с цел диагностициране на безвкусен диабет и разграничаване на двата основни типа (централен безвкусен диабет и нефрогенен безвкусен диабет).
Изображение: www.freepik.com
Тестът на АДХ може да се направи и когато са налице ниски нива на натрий в кръвта (хипонатриемия) без установена причина за това, както и за диагностициране на синдрома на неадекватна секреция на антидиуретичен хормон.
Ако синдромът се развива постепенно, може да няма симптоми, но ако състоянието е остро, признаците и симптомите обикновено са свързани с интоксикация с вода и могат да включват:
Необходима ли е предварителна подготовка
Преди изследване на антидиуретичен хормон не е необходимо пациентите да ограничат приема на храна.
В рамките на поне 24 часа преди провеждане на теста е необходимо да не се правят изследвания с контрастни вещества.
Не трябва да се консумира алкохол в продължение на поне 24 часа преди изследването на АДХ.
Също така е необходимо да спре тютюнопушенето за поне 24 часа преди теста.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването, включително:
- диуретици
- лекарствата за лечение на високо кръвно налягане
- инсулин
- лекарствата за лечение на психични разстройства
- кортикостероиди
- морфин
Метод на провеждане на изследването
За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследването на АДХ, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването на антидиуретичен хормон (АДХ, ADH) не трябва да се тълкуват самостоятелно за поставяне/отхвърляне на диагноза, а трябва да се разглеждат заедно с данните от анамнезата, физикалния преглед и други тестове на пациента.
Ниските или високите нива на ADH могат да бъдат временни или постоянни, остри или хронични и могат да се дължат на основно заболяване, инфекция, наследствено заболяване, мозъчна операция/травма или поради психически проблем, който води до прекомерно пиене на вода.
Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.
Нормални стойности:
- 1-5 pg/mL
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
Повишено ниво на АДХ често се наблюдава при синдром на неадекватна секреция на този хормон (syndromes of inappropriate ADH secretion, SIADH), които може да се дължат на различни видове злокачествени заболявания, включително:
- левкемия
- лимфом
- карцином на белия дроб, панкреаса, пикочния мехур и мозъка
- мозъчна травма
- мозъчна инфекция
Повишени нива на АДХ може също да се наблюдават и при:
- нефрогенен безвкусен диабет
- дехидратация
- операция
- прием на някои медикаменти
- сърдечна недостатъчност
Умерено повишение на ADH може да се наблюдава при заболявания на нервната система като:
- синдром на Guillain-Barré
- епилепсия
- множествена склероза (МС)
- остра интермитентна порфирия
- белодробни заболявания като кистозна фиброза, емфизем и туберкулоза
- при хора с ХИВ/СПИН
Производството на ADH временно се увеличава в изправено положение, през нощта, при болка, стрес и физическо натоварване.
Изображение: www.freepik.com
По-ниски нива на антидиуретичен хормон може да се установят при:
- увреждане на хипоталамуса или хипофизната жлеза
- централен безвкусен диабет
- пиене на големи количества вода (полидипсия)
- нисък серумен осмолалитет
- хипертония
- легнало положение
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на антидиуретичен хормон (АДХ, ADH) или да повлияят на резултатите, включват:
- неправилно вземане на кръвната проба
- неправилно съхранение на кръвната проба
- стрес
- физическо натоварване
- бременност
- прием на някои медикаменти:
- лекарства, стимулиращи освобождаването на ADH: барбитурати, дезипрамин (desipramine), хистамин, морфин, амитриптилин (amitriptyline) и карбамазепин (carbamazepine)
- лекарства, които засилват действието на АДХ: парацетамол, метформин, толбутамид (tolbutamide), аспирин, теофилин и нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС)
- лекарства, които потискат секрецията на АДХ или неговите ефекти: литий и фенитоин.
Изображение: www.freepik.com
- положение на тялото
- артериална хипертония
- период от денoнощието (нивата на АДХ се увеличават през деня)
- дехидратация
- мозъчна травма
- тютюнопушене
- радиоизотопно изследване преди този тест
- злокачествено заболяване
- безвкусен (инсипиден) диабет
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)