Полиурия МКБ R35
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Като диуреза се означава количеството на отделената урина в продължение на 24 часа, като нейните граници варират между 1,5-1,8литра за жени и 1,8-2литра за мъже. Тя зависи от дневния прием на течности, наличието на натриев хлорид в приетите храна и течности, елиминацията на вода чрез изпражнения, чрез акта на дишане, потоотделяне и се определя от филтрационната способност на бъбреците. Повишеното отделяне на урина над 2литра/24часа се означава като полиурия. Нормалното съотношение между образуваната урина през деня и нощта е 3:1. Честото уриниране през нощта се бележи с термина никтурия.
Епидемиология
Полиурията през нощта е по-често срещана, за разлика от дневната. Според проучване, никтурията се среща до 20% при младите пациенти и повече от 33% при пациенти в напреднала възраст.
Етиология и патогенеза
Причините, поради които може да се наблюдава полиурия, са:
- Прекомерен прием на течности (хиперхидратация)
- Прием на диуретици
- Захарен диабет
- Безвкусен диабет
- Хиперпаратиреоидизъм
- Хипералдостеронизъм
- Полиуричен стадий на острата бъбречна недостатъчност
- Гломерулонефрит
- След дрениране на обструкция на пикочните пътища
- Полидипсия
- Стрес и дистрес
От изложените дотук етиологични фактори следва, че полиурията може да се дължи както на бъбречни, така и на извънбъбречни увреждания. Патогенетичният механизъм зависи от вида на увреждането. Специално внимание трябва да се обърне на заболяването безвкусен диабет. Инсипидният диабет представлява заболяване на ендокринната система, по-специално на хипоталамо-хипофизарната система, при което се наблюдава понижени до липсващи нива на антидиуретичен хормон(АДХ). Основен симптом на заболяването е прекомерното приемане на течности и тяхното отделяне. Количеството на отделената урина може да достигне до 15 литра дневно и при невъзстановяване на загубените течности може да настъпи тежка дехидратация с последващо развитие на шок, и дори смърт. Повече за заболяването безвкусен диабет, може да прочетете в рубриката ни „Заболявания“ на:
Клинична картина
Клиничната картина на полиурията включа повишеното отделяне на урина. Полиурията може да бъде транзиторна и постоянна. За транзиторна полиурия говорим тогава, когато преди това е настъпил прием на голямо количество течности (вода, кафе, чай и т.н.). Постояннта полиурия се свързва с наличието на захарен или безвкусен диабет. За да говорим за полиурия трябва количеството на отделена урина да бъде повече от 2 литра дневно за период от 24 часа.
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на анамнестичните данни от пациента. Препоръчително е да се направи оценка на функциите на сърдечно-съдова и отделителна системи, като за целта се използват различни инструментални и биохимични методи – проследяване на диурезата за период от 24часа с помощта на уретрален катетър, при необходимост урокултури, екскреторна урография, ретроградна пиелография, компютърна томография и т.н. Важно е да се разграничават състоянията полиурия и полакиурия, тъй като полиурията отразява повишеното отделяне на урина, докато полакиурията е термин, с който се означава честите позиви за уриниране, при които се екскретира в малко количество или на капки оскъдно количество урина. Полакиурията е характерна за състояния като доброкачествена хипертрофия на простатната жлеза, стеноза на уретрата, неоплазми по хода на пикочо-половата система и т.н.
Лечение
Пристъпва се към лечение на полиурията на първо място, когато се разграничи дали тя е физиологична или патологична, като това се установява чрез различни методи. Лечението на полиурията е свързано с идентификация първопричината за състоянието и неговото повлияване, т.е. ако има наличие на безвкусен диабет се пристъпва към неговото лечение, ако полиурията е транзиторна се намалява количеството на приетите течности и т.н.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Полиурия МКБ R35
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
УРИНАЛ АКУТ таблетки * 10 ВАЛМАРК
Библиография
https://www.webmd.com/diabetes/polyuria-too-much-urine
https://www.verywellhealth.com/polyuria-overview-4587586
https://www.healthline.com/health/urination-excessive-volume
https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-patients-with-polyuria
Коментари към Полиурия МКБ R35