Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински изследвания Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) Лабораторни изследвания Изследване на хормони

Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)

от 19 фев 2012г., обновено на 06 юни 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Заболявания
Продукти
Коментари
Свързаност

› Въведение

› В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването?

› Необходима ли е предварителна подготовка?

› Метод на провеждане на изследването:

› Какво ще усещате по време на изследването?

› Има ли рискове от провеждане на изследването?

› Резултати от проведеното изследване:

› Кога не трябва да провеждате изследването?

Въведение

Чрез изследването на лутеинизиращ хормон — ЛХ (Luteinizing hormone — LH), известен и като лутропин, се определят нивата на този хормон в кръв или урина.

Лутеинизиращият хормон е гликопротеин, произвеждан от гонадотропните клетки в предния дял на хипофизата (аденохипофиза).

В хипоталамуса се произвежда гонадотропин-освобождаващ (рилизинг) хормон (GnRH), контролиращ секрецията на лутеинизиращ хормон и фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH) от хипофизата.

ЛХ участва в регулацията на репродуктивните процеси (размножаване) при мъжете и жените, като е тясно свързан с фоликулостимулиращия хормон (ФСХ, FSH) и действа съвместно с него.

При мъже LH стимулира производството на тестостерон, който има роля в производството на сперматозоиди.
Концентрациите на лутеинизиращ хормон са относително постоянни при мъжете след пубертета.Секреция на лутеинизиращ хормон

При жени LH стимулира освобождаването на яйцеклетки от яйчника (овулация) и образуването на други хормони — естрадиол и прогестерон.

Менструалният цикъл се разделя на 2 фази — фоликуларна и лутеална, като всяка от тези фази е с продължителност от около 14 дни.

Към края на фоликуларната фаза започват да се покачват нивата на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) и на фоликулостимулиращия хормон (ФСХ, FSH), което води до разкъсване на зрелия яйчников фоликул и освобождаването на яйцеклетка — овулация.

По време на лутеалната фаза на мястото на разкъсания яйчников фоликул се развива "жълто тяло" (corpus luteum), а лутеинизращият хормон стимулира жълтото тяло да започне да произвежда значителни количества хормони, основният от които е прогестерон, а в по-малки количества се произвежда и естроген. По този начин маточната лигавица (ендометриум) се подготвя за имплантиране на оплодена яйцеклетка.
Повишеното образуване на хормоните на жълтото тяло води до понижаване на нивата на LH и FSH.
Ако до няколко дни яйцеклетката не бъде оплодена, нивата естроген и прогестерон започват да намаляват.
Менструалният цикъл завършва с менструация, след приключването на която цикълът започва отново.

С напредване на възрастта и приближаване на менопауза функцията на яйчниците отслабва, като накрая спират изцяло да функционират. Когато това се случи, нивата на ЛХ и ФСХ се покачват.

Менструален цикъл

При кърмачета и деца нивата на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) се покачват малко след раждането и след това (до 6-месечна възраст при момчета и до 1-2 години при момичета) спадат до много ниски нива.
На около 6-8-годишна възраст нивата на тези два хормона се покачват отново преди началото на пубертета и развитието на вторичните полови белези.

Изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) обикновено се съчетава с други тестове, включително:

  • Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH);
  • Изследване на тестостерон;
  • Изследване на прогестерон;
  • Изследване на естрогени;

В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването

При възрастни

Изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) често се съчетава с други хормонални изследвания (изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH), изследване на тестостерон, изследване на естрогени, изследване на прогестерон) и се назначава в някой от следните случаи:

  • Установяване на причината за инфертилитет (безплодие) — при мъже и при жени.

Изследването на ЛХ често се използва за определяне на:

  1. яйчников резерв — моментният запас от яйцеклетки в яйчника на жената;
  2. броя на сперматозоидите при мъжа;

Нивата на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) при лицата с доказано нарушение във функцията на яйчниците или тестисите понякога се измерват при терапия с гонадотропин-освобождаващия хормон (GnRH), с цел разграничаване на хипофизни от хипоталамусни нарушения.
GnRH е хормон, продуциран (произвеждан) от хипоталамуса, който стимулира хипофизата да отделя LH и FSH.

  • Определяне на причината за нарушения в менструалния цикъл като нередовна или липсваща менструация.

Така може да се определи дали жената в навлязла в менопауза.Изследване на лутеинизиращ хормон - показания

Изображение: www.freepik.com

  • Установяване на причината за лактация при жени, които не са бременни или не кърмят;
  • Установяване на причината за намалено сексуално желание при мъжете;
  • Определяне на причината за намалена мускулна маса при мъже;
  • При ниско ниво на тестостерон при мъже;
  • Установяване кога жената е в овулация (обикновено с проба от урина).

Тази информация може да спомогне за планиране на полов акт при опити за забременяване;

  • Проследяване на ефекта от лечението при жени, при които е проведена терапия за стимулиране на овулацията;
  • Диагностициране на състояния, засягащи хипофизата:

Нарушената функция на хипофизната жлеза може да засегне производството на различни хормони, поради което, освен невъзможност за зачеване (инфертилитет), могат да се наблюдават допълнителни признаци и симптоми, включително:

    • отпадналост;
    • изтощение;
    • необяснима загуба на тегло;
    • загуба на апетит и други;Молекула на лутеинизиращ хормон

При деца

Изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH), заедно с изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH), се назначава, когато са налице нарушения на пубертета:

  1. ранен (преждевременен) пубертет — за ранен се счита пубертет, започващ под 9-годишна възраст при момичета и под 10-годишна възраст при момчетата;
  2. закъснял пубертет — забавено развитие на полови органи и сексуални функции;

Нарушенията на пубертета могат да са признак за по-сериозен проблем с участието на хипоталамус, хипофиза, яйчници, тестиси или други структури.
Изследването на двата хормона (ФСХ и ЛХ) може да спомогне да се определи на конкретната причина за нарушенията на пубертета.

Необходима ли е предварителна подготовка

Изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) не изисква специална подготовка.

Ако ще се изследват и други кръвни показатели, тогава може да се наложи да не приемате храна или течности в продължение на няколко часа преди вземането на кръв.

Приемът на някои лекарства може да повлияе на резултатите от изследването.
Поради тази причина е необходимо да информирате Вашия лекар за всички лекарствени средства, които приемате, независимо дали са по рецепта или не, включително билки, витамини и хранителни добавки.

Медикаментите, които могат да повлияят на резултатите от изследването на ЛХ, включват:

  • циметидин (cimetidine);
  • кломифен (clomiphene);
  • дигиталис (digitalis);
  • леводопа (levodopa);
  • налоксон (naloxone);
  • хормонални препарати, включително перорални контрацептиви;
  • DHEA (дехидроепиандростерон);
  • антиконвулсанти;

Подготовка за изследване на лутеинизиращ хормон

Изображение: www.freepik.com

Може да се наложи да спрете приема на някои лекарства (включително перорални противозачатъчни или други хормонални препарати), съдържащи прогестерон, естроген или и двете, за период до 4 седмици преди изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH).

Ако ще се изследва жена в детеродна възраст, изследването на LH трябва да се извърши в определен период от менструалния цикъл.
Трябва да съобщите на лекаря си кога е бил първият ден на последната менструация, защото нивата на ЛХ при жените варира през отделните фази на менструалния цикъл.

Трябва е да информирате Вашия лекар, ако през последните 7 дни сте провели изследване или друга процедура, за която е било необходимо използването на радиоактивен изотоп (радиоизотоп) — например сцинтиграфия на костите или радиоизотопно изследване на щитовидната жлеза — тъй като тези вещества могат да повлияят на резултатите от теста.

Метод на провеждане на изследването

метод за провежданеЗа определяне на нивата на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) е необходимо да се изследва венозна кръв, като повече информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите при:

  • Изследване на кръв

При някои жени може да е необходимо стойностите на ЛХ в кръвта да се изследват повече от един път, за да се получат надеждни резултати.
Поради тази причина кръв може да се вземе няколко пъти на ден или по един път всеки ден в продължение на няколко последователни дни.

Изображение: www.freepik.com

 

Изследване на ЛХНивата на лутеинизращия хормон може да се изследват и в урината, като по този начин може да се разбере дали жената е в овулация.

Това изследване може да се проведе и в домашни условия с тест за овулация, като трябва да се следват точно инструкциите от производителя.
За целта обикновено се използва проба от първата сутрешна урина.

Изследването на ЛХ в урината може да стане и с проба от 24-часова урина.
За целта е необходимо урината да се събира в продължение на 24 часа, след което се взема проба от нея и се определят стойностите на лутеинизиращ хормон.

Изображение: Sapp, Public domain, via Wikimedia Commons

Какво ще усещате по време на изследването

При изследване на кръв

Подробна информация за това, което ще усетите при вземането на кръв, необходима за определяне на стойностите на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH), ще намерите при:

  • Изследване на кръв

При изследване на урина

Изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) в урината не води до дискомфорт или болка.

Има ли рискове от провеждане на изследването

При изследване на кръв

Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследването на лутеинизиращ хормон, ще намерите при:

  • Изследване на кръв

При изследване на урина 

Вземането на проба сутрешна или от 24-часова урина не крие рискове за здравето на пациента

Резултати от проведеното изследване

Изследване на лутеинизиращ хормон - резултатиЧрез изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) се измерва концентрацията на този хормон в кръвта или урината.

Нивата на LH варират в зависимост от възрастта и стадия на развитие, като нормално са ниски по време на детството.

Нивата на лутеинизиращия хормон при жените варират и в зависимост от фазата на менструалния цикъл, в която се намира жената, ето защо преди провеждане на изследване е важно да се знае първият на последната менструация.

Резултатите от теста обикновено са готови в рамките на 24 часа.
Референтните резултати могат да варират между различните лаборатории.

Изображение: www.freepik.com

Нормални стойности:

При изследване на кръв
Стойности на лутеинизиращ хормон
При изследване на урина

Изследването на лутеинизиращ хормон в урината се извършва, за да се провери дали жената е овулация, като при този тест става ясно единствено дали се установява ЛХ (положителен резултати) или не (отрицателен резултат), тоест не може да се определи точното ниво на хормона.

Нормалните предпубертетни нива на ЛХ и ФСХ при деца, при които се наблюдават ранни признаци на пубертет, могат да бъдат индикация за състояние, наречено "преждевременен пубертет".
Признаците и симптомите на преждевременния пубертет са резултат от повишените нива на прогестерон и естроген, дължащи се на:

  • хормон-секретиращ тумор;
  • новообразувания на надбъбречните жлези;
  • тумори или кисти на яйчниците;
  • новообразувания на тестисите;

Отклонения от нормата:

Причините за повишени нива на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) могат да бъдат:

При жени

Определянето на нивата на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) и фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH) може да спомогне да се разграничи първична яйчникова недостатъчност (нарушена функция на яйчниците или дефект в развитието им) от вторична недостатъчност на яйчниците (дължаща се на нарушена функция на хипоталамуса или хипофизата).

Повишени нива на ЛХ и ФСХ се наблюдават при първична яйчникова недостатъчност, като някои от причините за нейното развитие могат да бъдат:

  • Дефекти в развитието:
    1. овариална агенезия — липса на яйчници;
    2. хромозомни аномалии — например синдром на Търнър (Turner);
    3. нарушено образуване на стероидни хормони от яйчниците;
  • Преждевременна яйчникова недостатъчност, дължаща се на:
    1. излагане на радиация;
    2. химиотерапия;
    3. автоимунно заболяване;
    4. оперативно отстраняване на яйчник;
  • Хронична липса на овулация (ановулация), дължаща се на:
    1. синдром на поликистозните яйчници;
    2. заболяване на адреналните (надбъбречните) жлези;
    3. заболяване на тиреоидната (щитовидна) жлеза;
    4. тумор на яйчниците;
    5. менопауза — по време на менопауза яйчниците престават да функционира, което води до повишаване на стойностите на ЛХ;

При мъже

Високите нива на LH могат да са индикация за първична тестикуларна недостатъчност, която да е резултат от дефект в развитието на тестисите или на нарушена функция на тестисите:

  • Дефект в развитието на тестисите:
    • липса на тестиси (агенезия);
    • хромозомни аномалии (например синдром на Клайнфелтер/Klinefelter);
  • Тестикуларна недостатъчност:
    • вирусна инфекция (например заушка/паротит);
    • травматично увреждане;
    • излагане на радиация;
    • химиотерапия;
    • автоимунно заболяване;
    • герминативно клетъчен тумор;
    • оперативна интервенция;

При деца

Високи нива на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) и фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH) при малки деца, заедно с развитието на вторични полови белези в много ранна възраст, са индикация за преждевременен пубертет, като това състояние се наблюдава много по-често при момичета, отколкото при момчета.

За преждевременното развитие има няколко основни причини, включително:

  • новообразувание, засягащо централната нервна система (ЦНС);
  • вътречерепна травма;
  • възпалително заболяване на ЦНС (например енцефалит, менингит);
  • мозъчна операция;

Ниските нива на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) могат да са резултат от:

При жени

  • вторична яйчникова недостатъчност, дължаща се на нарушена функция на хипофизата или хипоталамуса;
  • стрес;
  • ниско телесно тегло;
  • инфилтративни заболявания (саркоидоза, хемохроматоза);

При мъже

  • вторична недостатъчност на тестисите, което е индикация за проблем с хипофизната жлеза или хипоталамуса;
  • ниско телесно тегло;
  • синдром на Kallmann;
  • стрес;
  • инфилтративни заболявания (саркоидоза, хемохроматоза);

При деца

Нивата на ЛХ и ФСХ при закъснелия пубертет са по-ниски нормалните за съответната възраст, като някои от причините за закъснял пубертет могат да бъдат:

  • нарушена функция на яйчниците или тестисите;
  • дефицит на хормони;
  • синдром на Turner (Търнър);
  • синдром на Klinefelter (Клайнфелтер);
  • синдром на Kallmann;
  • хронични инфекции;
  • злокачествени новообразувания;
  • нарушения на храненето (анорексия нервоза/anorexia nervosa);

Кога не трябва да провеждате изследването

Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH) или могат да повлияят на резултатите от теста, включват:

  • Периодът от менструалния цикъл, през който се провежда изследването;
  • Прием на някои лекарства, включително:
    • кломифен (clomiphene);
    • спиронолактон (spironolactone);
    • налоксон (naloxone);
    • фенотиазин (phenothiazine);
    • антиконвулсанти;
    • дигоксин (digoxin);

Изследване на лутеинизиращ хормон - противопоказания

Изображение: www.freepik.com

  • Прием на хормонални препарати, включително:
    • естроген;
    • прогестерон;
    • тестостерон;
    • перорални контрацептиви;
  • Затлъстяване;
  • Бременност;
  • Киста на яйчника (овариална киста);
  • Хипертиреоидизъм;
  • Тумор на хипофизната жлеза;
  • Чернодробно заболяване;
  • Нарушена функция на надбъбречните жлези;
  • Наскоро проведено (по-малко от 1 седмица) изследване, при което е било използвано радиоактивен изотоп (радиоизотоп) — например радиоизотопно изследване на щитовидната жлеза;


Заглавно изображение: www.freepik.com

Още по темата:
  • Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH) Антидиуретичен хормон (АДХ, ADH)
  • Изследване на растежен хормон Изследване на растежен хормон
  • Соматомедин С тест Соматомедин С тест
  • Изследване на кортизол в кръвта Изследване на кортизол в кръвта
4.2/5 9 оценки

Заболявания, при които се прилага Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)

  • Акне
  • Аменорея, неуточнена
  • Аномално маточно и вагинално кръвотечение, неуточнено
  • Нарушения на менопаузата и други нарушения в периода около менопаузата
  • Нецикатризираща форма на опадане на косата, неуточнена
  • Обилна, честа и нередовна менструация
Всички

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ прах 150 г VIRIDIAN
52.50лв.

МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ прах 150 г VIRIDIAN

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN
65.80лв.

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ СЛАБОНОГА 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ СЛАБОНОГА 50 мл

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЛЮЦЕРНА 50 мл
8.60лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЛЮЦЕРНА 50 мл

КАРДИОВАСКУЛАР РИСЪРЧ МЕГАНЕФРИН капсули * 60
81.90лв.

КАРДИОВАСКУЛАР РИСЪРЧ МЕГАНЕФРИН капсули * 60

Нов
БИОТОНИК БИЛКОВ ЕКСТРАКТ А - Я капсули * 20
13.00лв.

БИОТОНИК БИЛКОВ ЕКСТРАКТ А - Я капсули * 20

Коментари към Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
    www.framar.bg 
    на 15 May 2025 в 23:50
    Коментирайте "Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лабораторни изследвания
  • Изследване на хормони
  • Анализ на урина
  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Рентгеново изследване на бял дроб
  • Фекален тест
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Тромбоцити (PLT)
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
  • Изследване на вагинален секрет
  • Електрокардиограма (ЕКГ)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1251 дни, 12 часа и 29 мин.

Диагностични пункции, биопсии, цитологично и хистологично изследване

преди 2304 дни, 6 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti + nuovi utenti 2025

преди 4 часа и 47 мин.

Codice coupon Temu [acy240173] 40% di sconto per clienti esistenti e nuovi 2025

преди 7 часа и 31 мин.

Greatest")} Codice coupon Temu ?[{acy240173}] 100 € di sconto per il primo ordine + spedizione gratuita 2025

преди 7 часа и 35 мин.

!€!Gr??ter!€!»Temu-Gutscheincode {"[acy240173]"} "100€ Rabatt" + 90% Rabatt f?r Erstkunden

преди 7 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания? Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

Може ли да се пие вода преди кръвни изследвания?

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм

от 12 дек 2022г. Прочети повече
E05.8 Други видове тиреотоксикоза E05.8 Други видове тиреотоксикоза

E05.8 Други видове тиреотоксикоза

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

Хормоните и връзката им с поведението и настроението ни

от 09 дек 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival