Соматомедин С тест
Соматомедин С (инсулиноподобен растежен фактор-1, IGF-1) е хормон, който опосредства много от действията на хормона на растежа (соматотропен хормон, GH). И двата хормона са отговорни за нормалното развитие на костите и тъканите в човешкото тяло. IGF-1 се произвежда основно в черния дроб и скелетните мускули в отговор на GH стимулация. Хормонът на растежа се освобождава през определени интервали през деня от предния дял на хипофизата, поради което е трудно да се интерпретира резултат от единичен тест. За разлика от нивото на соматотропния хормон, нивото соматомедин С е стабилно през деня, което превръща IGF-1 в полезен индикатор за средните нива на GH.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Соматомедин С тест измерва количеството на IGF-1 в кръвта, като дава косвена информация за количеството на растежния хормон. Използва се при оценка функцията на хипофизната жлеза или в мониторинга на повеждано лечение със соматотропен хормон.
Нивата на IGF-1 и GH, са нормално ниски през ранното детство, и се повишават постепенно през детските години, пикът им е през пубертета като постепенно се понижават с възрастта. Недостатъчността им може да се дължи на дисфункция на хипофизната жлеза с намалена продукция на хипофизни хормони (хипопитуитаризъм) или при наличие на GH-продуциращ хипофизен тумор, който уврежда хормон продуциращите клетки. Недостаръчност на соматомедин С също се наблюдава, когато има липса на отговор спрямо растежния хормон. Тази нечувствителност може да, е първична (генетична резистентност) или вторична дължаща се на състояние като, недохранване, хипотиреоидизъм, недостатъчност на половите хормони или хронично заболяване.
IGF-1 недостатъчност през ранните години от живота, обикновено е в резултат от недостатъчност на хормона на растежа, може да, инхибира костния растеж и цялостното развитие да, доведе до развитие на дете с по нисък от нормалния ръст. При възрастни, понижената продукция може да, доведе до намалена костна плътност, намалена мускулна маса, и промяна в липидната обмяна. Обаче тестването за IGF-1 или GH недостатъчност, не е рутинно при възрастни, които имат понижена костна плътност, мускулна сила или повишени липиди. Тъй като тази недостатъчност е много рядка причина за тези недостатъци.
Симптоми, които се срещат при недостатъчност на GH and IGF-1:
При деца:
- Забавен растеж в ранно детство съпоставено с груповите норми за възрастта
- Забавен пубертет
- Забавено костно развитие при рентгеново изследване
При възрастни:
- Намалена костна плътност
- Намалена физическа сила лесна уморяемост
- Промени в липидния статус
Излишъкът на растежен хормон и соматомедин С може да, предизвика абнормално разрастване на скелета и други симптоми характерни за две редки състояния като гигантизъм и акромегалия. При деца с гигантизъм костите растат по дълги в резултат, от което хората израстват по високи с дълги крака и ръце. При възрастни акромегалията води до задебеляване на костите и меките тъкани като устни, нос и др. И двете състояния могат да, доведат до уголемяване на вътрешните органи да, предизвикат състояния като диабет 2 тип, повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и понижена продължителност на живота. Най честата причина хипофизната жлеза да, секретира повишено количество GH е GH-продуциращ хипофизен тумор (обикновено доброкачествен).
Симптоми, които се срещат при повишена продукция на GH and IGF-1:
При деца:
- Наблюдава се необичайно израстване на височина
При възрастни:
- Уголемени и задебелени устни, език и нос
- Проминиращи челюсти
- Дълбок и дрезгав глас
- Уголемени вътрешни органи (черен дроб, сърце, бъбреци и слезка и др.)
- Еректилна дисфункция
- Лесна умора и мускулна слабост
- Главоболие и зрителни смущения
- Подуване и болки в ставите
- Нерегулярен менструален цикъл
- Задебеляване на кожата
- Синдром на карпалните канали
Необходима ли е предварителна подготовка?
Пробата се взима сутрин на гладно като е желателно пациентът да не е приемал храна поне 12 часа преди да се вземе кръвта.
Метод на провеждане на изследването:
Венозна кръвна проба се взема най често от вена на ръката, кръвта се оставя да се съсири, след което се отделя серум, който се подлага на тестване. Използваният аналитичен метод е имунна хемилуминисценция.
Какво ще усещате по време на изследването?
Пациентът усеща убождане на мястото на венозната пункция.
Има ли рискове от провеждането на изследването?
Рисковете за пациента от вземане на венозна кръв са минимални.
Резултати от проведеното изследване:
Възраст в години: Жени: Мъже:
- 1-2 56-144 ng/ml 30-122 ng/ml
- 3 26-162 ng/ml 20-141 ng/ml
- 4 32-179 ng/ml 25-157 ng/ml
- 5 39-198 ng/ml 30-174 ng/ml
- 6 55-238 ng/ml 37-192 ng/ml
- 7 55-268 ng/ml 44-211 ng/ml
- 8-18 Виж по долу стадиите на Танер
- 19-20 217-475 ng/ml 281-510 ng/ml
- 21-30 87-368 ng/ml 155-432 ng/ml
- 31-40 106-368 ng/ml 132-333 ng/ml
- 41-50 118-298 ng/ml 121-237 ng/ml
- 51-60 53-287 ng/ml 68-245 ng/ml
- 61-70 75-263 ng/ml 60-220 ng/ml
- 71-80 54-205 ng/ml 36-215 ng/ml
Стадии на Танер при жени:
- 8-12 г. 64-358 ng/ml
- 8-14 г. 89-566 ng/ml
- 9-15 г. 192-568 ng/ml
- 11-18 г. 147-646 ng/ml
Стадии на Танер при мъже:
- 8-15 г. 52-391 ng/ml
- 8-16 г. 39-648 ng/ml
- 11-18 г. 144-673 ng/ml
Някой хора могат да, имат недоимък на соматотропния хормон въпреки нормално ниво на соматомедин С.
Понижени стойности на соматомедин С:
Ако нивото на IGF-1 е понижено, тогава е вероятно да, има недостатъчност на растежния хормон или нечувствителност към него. Ако се наблюдава при дете може вече да, е причинила изоставане в развитието. Обикновено възрастните имат свързана с възрастта по ниска продукция, но по ниските нива от нормалните за възрастта също може да, се дължат на GH недостатъчност или нечувствителност. Ако понижението на IGF-1 се подозира, че се дължи на понижена функция на хипофизната жлеза (хипопитуитаризъм), тогава другите хипофизни хормони и функцията на жлезите, които са под влияние на хипофизата трябва да се изследват, преди да се започне подходящо лечение. Редуцираната хипофизна функция може, да се дължи на вроден дефект или да се развие в резултат на увреда от травма, инфекции, съдов инцидент, системно недохранване (анорексия), хронични бъбречни или чернодробни заболявания.
Повишени стойности на соматомедин С:
Повишените нива показват високи нива на соматотропния хормон. Повишени са нивата на GH и IGF-1 нормално през пубертета и бременността, често друга причина за повишението им са доброкачествени тумори на хипофизната жлеза. Ако IGF-1 остане повишен след хирургично отстраняване на тумора, това означава, че хирургичната интервенция не е достатъчно ефективна. Понижаването на GF-1 по време на заместителна терапия или лъчелечение показва, че лечението е ефективно.
Кога не трябва да провеждате изследването?
Няма противопоказания за провеждане на соматомедин С тест. Ако нивото на соматомедин С е нормално, но въпреки това лекаря подозира наличието на недоимък на растежен хормон, то тогава може да, бъде назначен друг тест като IGFBP-3 (инсулино-подобен растежен фактор свързан протеин 3), за да потвърди или отхвърли диагнозата.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАГНЕЗИЕВ ЦИТРАТ прах 150 г VIRIDIAN
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ СЛАБОНОГА 50 мл
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ЛЮЦЕРНА 50 мл
МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN
КАРДИОВАСКУЛАР РИСЪРЧ МЕГАНЕФРИН капсули * 60 32124
НовСУИС ЕНЕРДЖИ КИДС ИМУНОСТИМ желирани бонбони * 60 БЕЗ ЗАХАР
СТАТИЯТА е свързана към
- Д-р Николай Красимиров Костадинов
- Д-р Кина Нейчева Дамянова
- Проф. д-р Румен Пандев, д.м.
- Д-р Емилена Кънчева Вучкова
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Болки на растежа при деца - какво представляват и как да ги облекчим у дома
- Д-р Росица Димитрова
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Д-р Бойка Иванова Серафимова-Димитрова
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
Коментари към Соматомедин С тест