Закъснял пубертет МКБ E30.0
За закъснял пубертет се говори при отсъствие или недоразвитие на вторичните полови белези до 14-годишна възраст и липса на менструация до 16 годишна възраст. Той включва конституционално закъсняване на пубертета и закъсняване на половото развитие.
Закъснял пубертет може да се дължи на различни причини.
Късното развитие на половото узряване се свързва с отклонение в хипофизарната регулация и яйчниковата недоразвитост. Понякога късният пубертет е фамилно обусловен.
Факторите, които могат да доведът до закъсняване на половото развитие забавят са недостатъчно и непълноценно хранене, хронични вътрешни заболявания, инфекции и интоксикациите, нарушена обмяна или продължителна кортикостероидна терапия, синдром на Kallamann, хипергонадотропен хипооваризъм и други.
Клинично състоянието се характеризира с изоставане на ръст, бавен темп на полово узряване и липса на вторични полови белези, липса на менструация (първична аменорея). В съвременната теория и практика за първичната аменореа се приема липсата на менструация след 16-годишна възраст.
В повечето случаи, признаци на половото развитие настъпват за период от около една година, след като концентрацията на ЛХ нарастне над 2 ng/ml.
За диагнозата на закъснял пубертет са необходими данни за соматичното развитие на момичето и изразеността на вторичните полови белези. При късния пубертет костната възраст е по-малка пт хронологичната ( менструацията настъпва обикновено при 12,5-13,5 годишна костна възраст). Гинекологичният преглед има за цел да изключи аномалии в развитието на гениталиите. Изследва се кариотипът и се прави хормонален профил.
Основно значение за лечението закъснял пубертет има отстраняването на етиологичния фактор предизвикващ това състояние. При хипогонадотропните състояния се прилага хормонална терапия.
При липса на отклонения в периода на очакване се препоръчва общоукрепващ хигиено-диетичен режим. Ако задържането на развитие се дължи на понижена яйчникова функция, се прилага заместваща терапия (естроген-гестаген) в дози, непотискащи хипоталамо-хипофизарните центрове.
Коментари към Закъснял пубертет МКБ E30.0