Закъснял пубертет
Закъснял пубертет: отсъствие или недоразвитие на вторичните полови белези, а при момичетата и забавяне на менструацията.
Пубертетът е времето, в което детското тялото се превръща в зрял индивид, поради секрецията на половите хормони. Пубертетът е характерен с това, че по време на него се появяват така наречените вторични полови белези. При момичетата се забелязва нарастване на гърдите, характерно окосмяване в слабинната зона, поява на менструален цикъл, промяна в костната структура. При момчетата се наблюдава мутиране на гласа, поява на окосмяване по тялото (първо около интимните части, след това по тялото и лицето и накрая по гърдите), израстване на половите органи със започване на тяхната функция, по-плътна костната структура, натрупване на мускулна маса. Границите, в които се осъществява съзряването са широки, затова различните индивиди започват и приключват пубертета по-рано (или по-късно), което в повечето случаи не е повод за безпокойство.
Закъснелият пубертет може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, недохранване, синдром на Калман (Kallman's syndrome), надбъбречна недостатъчност, хипогонадизъм, хипотиреоидизъм, хипопитуитаризъм, яйчникова недостатъчност, синдром на Кушинг (Cushing's syndrome), кистозна фиброза, болест на Адисон (Addison's disease).
- Психични и поведенчески разстройства - анорексия невроза, булимия невроза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - лъчетерапия.
- Болести на храносмилателната система - болест на Крон (Crohn's disease), цьолиакия.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност, орхит.
- Инфекциозни и паразитни болести - паротит.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на половите органи.
- Новообразувания - тумор на ЦНС.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - гонадална дисгенезия, синдром на Прайдър-Вили (Prader-Willi syndrome), синдром на Търнър (Turner syndrome), синдром на Клайнфелтер (Klinefelter's syndrome), синдром на Нунан (Noonan syndrome).
- Други - ниско телесно тегло, високо ниво на физическо натоварване (при спортисти).
Заболявания при симптом Закъснял пубертет
- 46,ХХ с истински хермафродитизъм
- Chondrodysplasia punctata
- Алфа таласемия
- Анофталм, микрофталм и макрофталм
- Безплодие при жената
- Бета таласемия
Коментари към Закъснял пубертет
Никола
Здравейте, след две седмици ще стана на 14, но нито гласът ми мутира, нито нищо не се случва с мен висок съм 160 см и тежа 45 кг това нормално ли е.
Здравейте! Вие все още сте в началото на пубертета, като настъпването му при хората показва индивидуални особености. В случай че се притеснявате, може да се консултирате с ендокринолог, който ще ви прегледа и прецени дали има отклонения.
Здравейте, след две седмици ще стана на 14, но нито гласът ми мутира, нито нищо не се случва с мен висок съм 160 см и тежа 45 кг това нормално ли е.
Иван Росенов
Здравейте, на 16 съм и гласът ми изобщо не е мутирал, това нормално ли е?
Вече Ви написахме отговор тук, че може да се консултирате със специалист във форума на Фрамар в тази тема: Развитие, хранене и профилактика на бебетата и децата
Здравейте, на 16 съм и гласът ми изобщо не е мутирал, това нормално ли е?