Изследване на естрогени
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Естрогените са група хормони, отговорни основно за развитието на женските полови органи и вторичните полови белези. Докато естрогенът е един от основните полови хормони при жените, малки количества се откриват и при мъжете.
При жените фоликулостимулиращият хормон (FSH) стимулира фоликулите в яйчниците да произвеждат естроген. Когато концентрациите на естроген достигнат определено ниво, хипоталамусът произвежда лутеинизиращ хормон (LH), който предизвиква освобождаване на яйцеклетката от фоликула.
Естрогените също имат ефект върху кръвосъсирването, липидния метаболизъм, костната плътност и развитието на карциноми (хормоналночувствителни, например рак на гърдата).
Чрез изследването за естрогени се определя нивото на един от трите вида естрогени в кръвта: естрон (E1), естрадиол (E2) или естриол (E3).
Естрон - E1
Образува се директно от андростендион (отделян от надбъбречната жлеза) или индиректно от други андрогени. Може да се произвежда и от яйчниците, плацентата, тестисите и мастната тъкан. Естрони и естрадиол могат да се преобразуват един в друг, ако е необходимо.
E1 е основният естроген при мъжете, както и при жените след менопауза.
Нормалните нива на естрадиол са важни за овулацията, зачеването и бременността, в допълнение към насърчаването на здравата костна структура и регулирането на нивата на холестерола при жените.
Изображение: www.freepik.com
Естрадиол - E2
Произвежда се основно в яйчниците при стимулиране от фоликулостимулиращия хормон (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH) при жени преди менопауза, както и в тестисите при мъже. Преобразуван от Е1 при жени след менопауза, Е2 е най-мощният естроген, който присъства в най-висока концентрация при небременни жени преди менопауза.
Нивата на E2 варират в зависимост от възрастта и репродуктивния статус на жената. Те са добър маркер за функцията на яйчниците.
Нормалните нива на естрадиол са важни за овулацията, зачеването и бременността, както и на здравата костна структура и регулирането на нивата на холестерола при жените.
Изображение: www.freepik.com
Естриол - E3
Основният естроген по време на бременност. Произвежда се от плацентата, като концентрациите се повишават с развитието на бременността на жената. Повишаването на нивата показва състоянието на бременността и развиващия се плод.
Нивата на естриол започват да се повишават през 8-ма седмица от бременността и продължават да се повишават до малко преди раждането. Серумният естриол, циркулиращ в кръвта на майката, бързо се отстранява от тялото чрез бъбреците.
Определянето на Е3 е част от скрининга на майчиния серум през второто тримесечие, извършван за оценка на риска за плода за развитие на определени хромозомни аномалии. Много ниски нива на E3 присъстват при небременни жени или мъже.
Изображение: www.freepik.com
Заедно с изследването на естрогени могат да се назначат също така:
» Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
» Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH)
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследване на Е2 и/или Е1 тестване при момичета и жени
- Преждевременен или късен пубертет
- Необичайно вагинално кървене след менопауза
- Нарушения на менструалния цикъл - например аменорея
- Безплодие (инфертилитет) - може да се направи поредица от измервания на E2 през целия менструален цикъл на жената, за да се наблюдава развитието на фоликула
- Естроген-продуциращи тумори на яйчниците
- Симптоми на менопауза - горещи вълни, нощно изпотяване, безсъние и/или нередовен или липсващ на менструален цикъл
- При хормонална заместителна терапия - нивата на Е1 може периодично да се изследват, за да се проследява ефектът от лечението
Изследването на E3 при жени
- По време на бременност за оценка състоянието на бременността и развиващия се плод
- Като скрининг по време на бременност за откриване на вродени аномалии - най-вече синдром на Даун. Когато изследването на естриол се съчетава с алфа-фетопротеин (AFP) и човешки хорион гонадотропин (hCG) се нарича троен скрининг, а при допълнително изследване на инхибин A - четворен скрининг
Изображение: www.freepik.com
Изследване на Е2 и/или Е1 при момчета и мъже
- Забавен пубертет - характеризира се със забавено развитие на мускулна маса, липса на промяна в гласа или окосмяване по тялото, забавен растеж на тестисите и пениса
- Признаци на феминизация - например увеличени гърди (гинекомастия)
- При съмнение за естроген-продуциращи тумори на тестисите
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването за на естрогени не изисква специална предварителна подготовка относно приема на храна и течности.
Преди изследването е необходимо да информирате лекаря си за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате, тъй като някои лекарствени средства могат да повлияят резултатите от изследването, включително:
- перорални контрацептиви
- хормонални препарати
Метод на провеждане на изследването
За провеждането на това изследване е необходимо да се вземе венозна кръв, като подробна информация за вземането на кръв от медицински специалист ще намерите в:
Изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръвта, необходима за това изследване, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване и при това са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследване на естрогените в кръвта, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Нормалните резултати от изследването на естроген зависят от пола и възрастта на изследваното лице. При жените това също зависи от менструалния цикъл или дали са бременни. Нивата варират всеки ден и през целия менструален цикъл на жената.
Резултатите от изследването могат да варират между различните лаборатории.
Нормални стойности:
- Естрадиол:
Жени преди менопауза: 30–400 pg/ml или 110–1,468 pmol/l
Жени след менопауза: 0–30 pg/ml или 0–110 pmol/l
Мъже: 10–50 pg/ml или 37–184 pmol/l
Деца: 0–15 pg/ml или 0–55 pmol/l
- Естриол при бременни жени:
1-ви триместър: < 38 ng/ml
2-ри триместър: 38–140 ng/ml
3-ти триместър: 31–460 ng/ml
Изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата:
Повишени нива на естрогени се наблюдават при:
Момичета и жени:
- Ранен (преждевременен) пубертет
- Тумори на яйчниците или надбъбречните жлези
- Овариална стимулация, използвана за лечение на безплодие (например преди оплождане ин витро)
- Бременност
Момчета и мъже:
- Уголемени гърди (гинекомастия)
- Тумори на тестисите (рак на тестисите) или надбъбречните жлези
- Забавен пубертет
И жените, и мъжете:
При жените намалените нива на естроген се наблюдават при:
- Синдром на Търнър
- Ниско ниво на хипофизните хормони (хипопитуитаризъм)
- Дисфункция на яйчниците (женски хипогонадизъм)
- Проблемна бременност
- Хранителни разстройства като анорексия нервоза
- Менопауза
- Синдром на поликистозни яйчници, наричан още синдром на Stein-Levanthal
- Тежки физически упражнения (спортисти)
Изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на естрогените в кръвта или да повлияят на резултатите, включват:
- Хемолиза на кръвната проба
- Неправилно съхранение и транспортиране на кръвната проба
- Възраст
- Менструален цикъл - нивата на естрогените варира през различните фази на цикъла
- Бременност
- Хиперлипидемия
- Орална контрацепция
- Хормонална терапия - например през менопауза
- Хормонопродуциращи тумори - предимно на яйчници
- Хипертония
- Анемия
- Чернодробни заболявания
- Бъбречни заболявания
Заглавно изображение: www.freepik.com
Коментари към Изследване на естрогени
Яна
Здравейте, през кои дни трябва да изследвам прогестерон и естрадиол, като стандартно изследването се прави 22-25ти ден, а цикълът ми вече е скъсен - на 22 дни? (На 43 години съм, с установен Тиреоид на Хашимото).
Здравейте! Естрогените са доминиращия хормон до момента на овулацията, след нея е прогестеронът. Посъветвайте се с гинеколог, който ще назначи необходимите изследвания в подходящ период от време.
Здравейте, през кои дни трябва да изследвам прогестерон и естрадиол, като стандартно изследването се прави 22-25ти ден, а цикълът ми вече е скъсен - на 22 дни? (На 43 години съм, с установен Тиреоид на Хашимото).
Веселина Цонева
Предстои ми хормоно терапия при откриване на рак на гърдата от хистолигията показва ER +. Мога ли да направя второ изследване на хормоните за да съм сигурна в резултата и как мога да го направя? Чрез взимане на кръв в лаборатория или чрез изследване на взетата тъкън на самият тумор?
Здравейте! ER+ означава, че новообразуванието има рецептори за естроген, което прави възможно хормоналното лечение.
За потвърждение на резултата е необходим тъканен материал.
Предстои ми хормоно терапия при откриване на рак на гърдата от хистолигията показва ER +. Мога ли да направя второ изследване на хормоните за да съм сигурна в резултата и как мога да го направя? Чрез взимане на кръв в лаборатория или чрез изследване на взетата тъкън на самият тумор?
Hyliq
Мога ли да си направя изследванията докато не пия противозачатъчните ? По принцип ми е казанода ги пия една седмица и три седмици почивка. Може ли през тази почивка да си ги направя ? Също съм чувала, че трябва да е няколко дни преди цикъла.
Здравейте! Изследването на половите хормони по време на приема на противозачатъчни няма да даде коректни резултати, защото нивата на хормоните през този период са по-ниски, което се дължи на приема на контрацептиви.
Препоръчително е изследването е да се направи след 3 месечни цикъла без използване на контрацептиви, което ще гарантира максимално обективни резултати.
За повече информация е препоръчително да се обърнете към личния си гинеколог.
Мога ли да си направя изследванията докато не пия противозачатъчните ? По принцип ми е казанода ги пия една седмица и три седмици почивка. Може ли през тази почивка да си ги направя ? Също съм чувала, че трябва да е няколко дни преди цикъла.
Петя
На 48 години съм. Хистеректомирана съм преди 1 година (миома) Запазен е целият ляв яйчник. Нивото на естрадиола от днес ми е 2539. Фоликуло-стимулиращ хормон 9,5. На какво се може да се дължи високото ниво на естрадиола ? Обезпокоително ли е ?
На 48 години съм. Хистеректомирана съм преди 1 година (миома) Запазен е целият ляв яйчник. Нивото на естрадиола от днес ми е 2539. Фоликуло-стимулиращ хормон 9,5. На какво се може да се дължи високото ниво на естрадиола ? Обезпокоително ли е ?