Изследване на алфа-фетопротеин (AFP)
› В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването
› Необходима ли е предварителна подготовка
› Метод на провеждане на изследването
› Какво ще усещате по време на изследването
› Има ли рискове от провеждането на изследването
› Резултати от проведеното изследване
› Кога не трябва да провеждате изследването
Въведение
Алфа-фетопротеин, АФП (Alpha-fetoprotein, AFP) е гликопротеин, произвеждан основно от черния дроб в развиващото се бебе (плод), поради което може да се използва като скринингов тест за установяване на вродени аномалии на детето (например синдром на Даун), дефекти на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия) и др.
Нивата на AFP обикновено са повишени при раждането на бебето и след това значително намаляват до 1-годишна възраст, като се установява в малки количества и при здрави възрастни.
Извън бременността и раждането увреждане на черния дроб и някои видове злокачествени заболявания могат значително да повишат нивата на AFP.
Алфа-фетопротеин се образува винаги, когато чернодробните клетки регенерират. При хронични чернодробни заболявания, като хепатит и цироза, AFP може да бъде хронично повишен.
Много високи нива на АФП могат да се дължат на определени тумори (алфа-фетопротеин синтезиращи тумори), като тази характеристика прави АФП теста полезен като туморен маркер за откриване на различни видове злокачествени заболявания.
изображение: www.freepik.com
Повишени количества AFP се откриват при много хора с най-често срещания тип рак на черния дроб (хепатоцелуларен карцином), както и при рядък вид рак на черния дроб, който най-често се среща при кърмачета, наречен хепатобластом. Високи нива на този маркер се наблюдават срещат и при някои пациенти с рак на тестисите или яйчниците, както и при други видове карциноми.
Алфа-фетопротеин има полуживот от 5 до 7 дни, което означава, че може да се използва за оценка на провежданото при злокачествени заболявания лечение, тъй като стойностите на АФП, които намаляват за период от 25 до 30 дни след лечението, показват ефективна терапия.
Алфа-фетопротеинът съществува в няколко различни форми. Стандартният тест е за общ алфа фетопротеин, който измерва всички AFP форми заедно.
Една от формите на АФП се нарича L3, като AFP-L3 е сравнително нов тест, който сравнява количеството AFP-L3 с общото количество AFP. Увеличаването на процента на L3 е свързано с повишен риск от развитие на хепатоцелуларен карцином в близко бъдеще и от по-лоша прогноза, тъй като свързаните с L3 ракови заболявания са склонни да бъдат по-агресивни.
Подробна информация за туморните маркери можете да намерите в статията:
В кои случаи се препоръчва провеждане на изследването
Изследване на алфа-фетопротеин (AFP) обикновено се назначава в следните случаи:
- Като туморен маркер в помощ на диагнозата на различни злокачествени заболявания - на черен дроб, тестиси, яйчници и други
- За определяне на ефективността на провежданото лечение при пациенти със злокачествено заболяване
- За мониториране на пациенти с рецидиви или съмнение за такива
- Наблюдение на пациенти хронични чернодробни заболявания като цироза, хроничен хепатит B или хепатит C, тъй като те са с повишен риск от развитие на рак на черния дроб
- При бременни - за оценка на риска от развитието на генетично заболяване (например синдром на Даун или Търнър). Изследването обикновено се назначава между 16 и 22 гестационна седмица. Изследването на АФП е особено препоръчително при бременни пациентки, които са над 35 години, при фамилна анамнеза за вродени дефекти, при наличие на диабет (гестационен диабет), при предишни раждания на дете с вродени дефекти.
изображение: www.freepik.com
Освен генетично заболяване, чрез изследването на алфа-фетопротеин може да се установи многоплодна бременност или дефекти на невралната тръба (например спина бифида или аненцефалия).
При отклонения в стойностите на AFP при бременни обикновено се назначават допълнителни изследвания:
» Амниоцентеза
» Хорионна биопсия
» Човешки хорионгонадотропен хормон (hCG)
» Изследване на естриол
» Изследване на инхибин-А
В някои случаи се назначава алфа фетопротеин L3 тест с цел оценка на риска от хепатоцелуларен карцином при налично хронично чернодробно заболяване, за определяне на ефективността на лечението на хепатоцелуларен карцином или за наблюдение за развитие на рецидив.
Необходима ли е предварителна подготовка
Изследването на алфа-фетопротеин не изисква специална подготовка - не необходимо ограничаване на приема на храна и течности в периода преди теста.
Метод на провеждане на изследването
За изследването на AFP е необходимо да се вземе кръв от вена, като подробна информация за вземането на кръв ще намерите в:
изображение: www.freepik.com
Какво ще усещате по време на изследването
Подробна информация за това, което е възможно да усетите при вземането на кръв, необходима за този тест, ще намерите в:
Има ли рискове от провеждане на изследването
Вземането на кръв като цяло се смята за нискорискова процедура, но както при всяко изследване, при това същ са възможни усложнения.
Подробна информация за възможните рискове при вземането на кръв, необходима за изследването на АФП, ще намерите при:
Резултати от проведеното изследване
Резултатите от изследването могат да варират между отделните лаборатории.
Нормални стойности
- При мъже и небременни жени - 0 - 40 ng/ml
- При бременни жени - нивата започват да се повишават от около 14-та гестационна седмица до около 32 гестационна седмица.
Между 15-та и 20-та седмица нивата обикновено варират между 10 и 150 ng/ml
изображение: www.freepik.com
Отклонения от нормата
Повишени нива на алфа-фетопротеин (AFP) могат да се наблюдават при:
- Злокачествени заболявания - най-често на черен дроб, тестиси, яйчници и по-рядко на стомах, черва, бели дробове, дебело черво, лимфом. Като цяло, колкото по-високи са нивата на AFP при пациенти с рак, толкова по-голям е туморът или разпространението. Ако AFP не се нормализира в рамките на около един месец след лечението, това индикация за персистиращ тумор. Увеличаването на AFP след ремисия предполага рецидив на тумора.
- Метастатичен рак на черния дроб
- Хроничен хепатит
- Цироза - Нива на АФП над 200 ng/ml при пациенти с чернодробна цироза показват с голяма вероятност хепатоцелуларен карцином.
- При бременност - неправилно определен термин; повишен риск от дефект на невралната тръба, като например спина бифида или аненцефалия; многоплодна бременност; гастросхиза
- Атаксия телеангиектазия
- Стойностите на AFP могат да се повишат веднага след проведено лечение поради разграждане на туморни клетки, но след това спадат
Ниски нива на AFP алфа-фетопротеин (AFP) може да се установят при:
- Генетично заболяване - например синдром на Даун, синдром на Едуардс и др.
- Лечение на злокачествено заболяване
изображение: www.freepik.com
Кога не трябва да провеждате изследването
Факторите, които могат да възпрепятстват изследването на алфа-фетопротеин (AFP) или да повлияят на резултатите, включват:
- тютюнопушене
- (многоплодна) бременност
- гестационен диабет
- цироза
- хепатит
- злокачествено заболяване
- радиоизотопно изследване, проведено преди по-малко от 2 седмици
Заглавно изображение: www.freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
РОВАТЕН капсули * 30
НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60
ЕЛДА КРАЛСКА СМЛЕНИ ЛЮСПИ 250 гр.
НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES ГРОЗДОВИ СЕМКИ 30 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Хирургически дренаж
- Д-р Димитър Николаев Арабаджиев
- Алтернативни подходи и средства в лечението на диария
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Натурални средства срещу липоми
- д-р Румен Вълчев Тенев
- Алтернативно лечение на гастрит
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
Коментари към Изследване на алфа-фетопротеин (AFP)
Донка Янкова
Здравейте! Дъщеря ми беше с рак на яйчника. Оперираха я и отстраниха яйчника, мина химиотерапия и сега е в ремисия вече 11 години. Преди няколко дни правихме контролни прегледи и резултатите на алфа фетопротеин са 7.7 при реф. граници 0-5.8 Останалите изследвания са в норма. HE4 - 45.28 РС 15.00-150.00 CA 125 - 3.1 РС 0.00-35.00 ASAT - 16.0 ALAT - 10.0 GGT - 18.0 ПКК - всичко в норма Трябва ли да се притесняваме от завишения Алфа фетопротеин? Благодаря ви предварително!
Здравейте! Самостоятелното тълкуване на даден показател (особено в този случай) не позволява поставяне/отхвърляне на диагноза.
Необходимо е да се консултирате с лекуващия лекар, който ще прецени какво е най-подходящото поведение в конкретния случай и дали има повод за притеснение.
Здравейте! Дъщеря ми беше с рак на яйчника. Оперираха я и отстраниха яйчника, мина химиотерапия и сега е в ремисия вече 11 години. Преди няколко дни правихме контролни прегледи и резултатите на алфа фетопротеин са 7.7 при реф. граници 0-5.8 Останалите изследвания са в норма. HE4 - 45.28 РС 15.00-150.00 CA 125 - 3.1 РС 0.00-35.00 ASAT - 16.0 ALAT - 10.0 GGT - 18.0 ПКК - всичко в норма Трябва ли да се притесняваме от завишения Алфа фетопротеин? Благодаря ви предварително!