Олигоменорея, неуточнена МКБ N91.5
Оскъдното или рядко настъпващо менструално кръвотечение, се нарича олигоменорея.
Обикновено няколко цикъла след менархето, менструацията е оскъдна и нерегулярна. Нормалният менструален цикъл настъпва през период от 24 до 35 дни, като продължава средно между 4 и 7 дни.
Когато оскъдната менструация остава след менархе и не се променя след няколко менструални цикъла се говори за първична олигоменорея.
Оскъдното менструално кървене, при жени, които са имали преди това нормално кървене се нарича вторична олигоменорея.
Съществуват рзлични причини, които могат да доведат до олигоменорея.
От причините с най-голямо значение са:
- Първичната олигоменорея може да се дължи на редица заболявания, които нарушават хипоталамус - хипофиза - овариалната ос.
- Заболявания на ЦНС като тумори, възпалителни процеси и травми.
- Яйчникови заболявания - тежки възпаления, тумори, синдром на поликистозните яйчници, облъчване в областта на малкия таз, отстраняване на яйчника и други.
- Ендокринни заболявания - хипотиреоидизъм, захарен диабет, затлъстяване и други.
- Различни органични причини като сраствания на матката, дължащи се на различни възпалителни процеси, вродени аномалии и други.
- Други фактори - стрес, прием на медикаменти, тежко физическо натоварване, рязко напълняване или бързо сваляне на телесно тегло.
- Други заболявания лато болест на Крон, хроничен улцерозен колит, муковисцидоза и други заболявания на гастроинтестиналния тракт, също нарушава баланса на витамините и хормоните в организма и води до промяна на менструалния цикъл.
Клиничната картина при олигоменорея се изразява в наличие на оскъдна и рядко настъпваща менструация (понякога само под формата на кафеникаво зацапване на бельото).
Други възможни оплаквания при олигоменорея са вагинална сухота, засилено окосмяване или липса на такова, болки в корема, повръщане, гадене, загуба на либидо, топли вълни, студова непоносимост, главоболие, изтичане на мляко от зърната на гърдите и други.
За да се постави диагнозата олигоменорея е необходимо да се установи какъв е хормоналният статус на девойката.
Проверяват се нивата на фоликулостимулиращия хормон (FSH) , който носи информация за функцията на системата хипоталамус - хипофиза.
Изследва се Т3, Т4 и тиреостимулиращия хормон (TSH) за отхвърляне на заболяване на щитовидната жлеза като причина за олигоменорея. От образните изследвания се предпочитат ехография, КАТ и ЯМР на малкия таз главата, салпингография (рентгено - контрастна снимка на матката и тръбите).
Лечението на олигоменореята е насочено към причинителя, като то може да бъде медикаментозно, хормонално или оперативно.
Препоръчва се ограничаване на тежки физически натоварвания и корекция на теглото. Ако причината за аменорея е хормонален дисбаланс, прилага се заместителна хормонална терапия - естрогени и прогестини. При ракови, органични заболявания или вродени аномалии водещи до аменорея, лечението е хирургично.
Симптоми и признаци при Олигоменорея, неуточнена МКБ N91.5
ВсичкиЛечение на Олигоменорея, неуточнена МКБ N91.5
- Витекс: природен лек в подкрепа на женското здраве
- Здравословен хранителен режим
- Здравословно тегло
- Лайфстайл лечение
- Лечение с масло от вечерна иглика
- Лечение с метформин
Изследвания и тестове при Олигоменорея, неуточнена МКБ N91.5
- Гинекологичен преглед
- Изследване на естрогени
- Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
- Изследване на тестостерон
- Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH)
- Компютърна томография (КТ)
Коментари към Олигоменорея, неуточнена МКБ N91.5