Преждевременен пубертет МКБ E30.1
Преждевременен пубертет представлява състояние, което се характеризира с преждевременно полово узряване и поява на менструация преди 9 годишна възраст.
Преждевременният пубертет се среща значително по-често при момичетата, отколкото при момчетата. Различават два основни вида преждевременен пубертет истински и лъжлив.
Наблюдават се две клинични форми на преждевремен пубертет изосексуална и хетеросексуална.
Изосексуална форма на преждевременен пубертет се развива, когато вторичните полови белези отговарят на генетичния пол.
Според етиологията (причините) се дели на:
От централен произход, при органични заболявания на централната нервна система (тумори, постенцефални прояви, малформации и други). Прекаран туберкулозен менингит е на второ място след причините за преждевременен пубертет. Наблюдава се увеличаване на гонадотропните хормони. Характеризира се с отклонение в последователността и темпа на половото развитие, като някои от вторичните полови белези може и да не се развият. В клиничната картина са налице централно мозъчни и соматични отклонения.
Яйчников е произходът пи хормонопродуциращите яйчникови тумори или фоликулинови кисти. При тази група има повишено естрогеново ниво и може да се появи генитално кървене, без да има необходимото развитие на вторични полови белези и разтежен фактор.
Идиопатичната форма на преждевременен пубертет е най-честата (80-90 %) и е наследствено обусловена. При нея се развиват вторични полови белези в съответната последователност до 7-та година, менструация до 8 -мата година. Гениталното и соматичното развитие са нормални и отговарят на костната възраст. Репродуктивните възможности са на лице и момичето може да забременява.
Продължително и във високи дози прилагане на полови хормони или погрешноприемане от детето такива медикаменти също може да предизвикат белези на преждевременен пубертет.
Повишена чувствителност към полови хормони. Изолираното преждевременно развитие на млечни жлези се дължи на повишена чувствителност на жлезистата тъкан към естрогени. Преждевременно окосмяване се дължи на повишената чувствителност на костмените фоликули към андрогените (мъжките полови хормони). Не се наблюдават белези на маскуланизация (мутиране на гласа, окосмяване на места харктерно за мъжкия тип окосмяване, развитие на мъжка костна структура). При двете състояния хормоналният профил е нормален и не се налага лечение.
Клинично истинския преждевременен пубертет има изосексуален характер и се характеризира с ниският ръст, който не е повече от 152 см. В началото момичетата са по-едри от своите връстнички, но след това задържат растежа си и остават с нисък ръст. Наблюдава се преждевременно развитие на гърдите и наличие на пубисно и аксиларно окосмяване, както и менархе. При преждевременен псевдо пубертет се проявяват само част от симптомите характерни за истинския пубертет.
За диагнозата значение има клиничната картина анамнезата, гинекологичното изследване, хормоналните и образните (ЕХО, КАТ, ЯМР) изследвания.
Лечението на изосексуалната форма на преждивременният пуберттет има за цел да забави разтежа, да намали хипофизарната, яйчниковата и надбъбречната функция и да предизвика известна регресия на вторичните полови белези. При случаи на неясна органична причина терапия се провежда с хирургични, химиотерапевтични и радиационни средства. Целта е потискане на гонадотропните хормони отделяни от предния дял на хипофизата (това са фоликулостимулиращият и лутеинизиращият хормон - ФСХ и ЛХ). При приложението на Андрокур, който е гестаген с антиандрогенно и антигонадотропно действие, предизвиква спиране на менструацията и намаление на гръдните жлези без повлияване на ускорения ръст и осификация на костите. Идиопатичният преждевременен пубертет не налага медикаментозно лечение.
Хетеросексуален преждевременен пубертет се развива при вторични полови белези, неотговарящи на генетичния пол.
При вродена надбъбречна хиперплазия (разрастване ) се наблюдава маскуланизация на външните гениталии. Анаболният ефект на андрогените води до бързо израстване на момичето на височина и ранна осификация (вкостяване) на костите. Появява се ранно полово окосмяване до степен хирзутизъм (маскуланизация), мускулатурата се развива добре и момичето има мъжко телосложение. Повишено ниво на андрогените потиска гонадотропната функция на хипофизата и яйчника е в покой. Настъпва генитално неразвитие и гръдните жлези не се развиват. Навреме започнато лечение с кортизон може да предпази момичето и да създаде нормални условия за овариално-менструалната функция.
При тумори на над бъбрека, клиничната картина е подобна, но 17-кетостероидите са високи.
Клиничното разпознаване на преждивременният пубертет не е трудна. Изолираното вагинално кървене при момичето е рядко хормонално обусловено. Много по-често причината е чуждо тяло, нараняване, новообразувание, възпаление, хеморагична диаеза. От разпита се търси фамилна обремененост или мозъчни отклонения. Освен обикновеното гинекологично изследване се налага хормонално изследване и цитонамаска.
Коментари към Преждевременен пубертет МКБ E30.1