Акне МКБ L70
Акнето е хронично, възпалително заболяване на пилосебацейните жлези, засягащо лицето и горната част на тялото. Характеризира се с формиране на комедони, папули, пустули, нодуло-кистични лезии и цикатрикси.
Акнето се дължи на четири патогенетични фактора:
- повишена себумна продукция
- хиперкератинизация на пилосебацейния канал
- абнормна микробна флора
- възпалителна реакция
Себумната продукция е под андрогенен контрол. Установено е, че акне се появява при дадени индивиди поради наличие на специфични рецептори и повишена чувствителност на мастните жлези към нормални нива на андрогени.
Израз на повишената кератинизация на пилосебацейния канал са отворените и затворените комедони. Отворените комедони имат по- малък отвор от затворените и тяхното съдържимо се освобождава по-трудно. Поради това затворените комедони се възпаляват по- лесно. Подобно на мастните жлези този процес също е под андрогенен контрол.
Човешката кожа е колонизирана с бактерии от вида Staphylococcus epidermidis, но в пубертета се появява Propyonibacterium acnes. Това е анаероб, който населява изходния канал на мастната жлеза. Той произвежда редица биологично активни вещества, които участват в образуването на лезиите.
Акнето започва през пубертета. В болшинството от случаите има съвсем леко протичане - така нареченото физиологично акне, изразяващо се в наличие на единични комедони, папули или пустули. В 15-20% от случаите заболяването има по-тежка клинична изява, което изисква съответно лечение. Обривите са полиморфни - могат да се срещнат невъзпалителни и невъзпалителни лезии.
Акнето се развива предимно по лицето, гърба, гърдите, врата. Обривът е полиморфен, представен от комедони (тъмнокафяви запушалки в порите на кожата), папули (изпъкнали над повърхността на кожата образувания),пустули (изпъкнали образувания над кожата изпълнени с гнойно съдържание), инфилтрати, абсцеси (кухина изпълнена с гной), фистули (канали, които се отварят на повърхността на кожата) и хипертрофични цикатрикси. Основната и най-рано появяваща се обривна единица е комедонът.
В зависимост от комбинацията на едни или други обривни елементи акнето се дели на:
- акне комедоника - с преобладаване на комедони
- акне папулопустулоза - с преобладаване на папули и пустули
- акне нодуло-цистика - с наличие и на нодуло-кистични лезии
- акне фулминанс - остро фебрилно улцеративно акне с полиартралгия
Основен принцип при лечението на акне е терапията да бъде съобразена с тежестта и протичането на заболяването. Използват се локални средства като антибиотици, азелаинова киселина, бензоил пероксид, ретиноиди. Системната терапия включва антибиотици, изотретиноин, хормони.
Обикновено курсът на системното антибиотично лечение продължава 2-3 месеца. Не се препоръчва при болни под 12-годишна възраст. Изотретиноин се използва при тежко протичащо акне. Комбинацията на естрогени и антиандрогени имат най-добър ефект при жените с акне.
Образувалите се цикатрикси могат да се третират с химически пилинг, лазерен пилинг и хирургична обработка.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
» Акне
Изображение: freepik.com
Видове Акне МКБ L70
Симптоми и признаци при Акне МКБ L70
- Симптоми на депресия
- Обрив
- Зачервяване на кожата
- Зачервяване на лицето
- Лющеща се кожа
- Подутини, възли, бучки по кожата
Лечение на Акне МКБ L70
- Антибиотици
- Дермабразио
- Лазерно лечение
- Лайфстайл лечение
- Лечение с бензоил пероксид
- Локални средства
Изследвания и тестове при Акне МКБ L70
- Изследване на лутеинизиращ хормон (ЛХ, LH)
- Изследване на тестостерон
- Изследване на триглицериди и холестерол
- Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH)
- Кожна култура и чувствителност
- Кръвна захар
Коментари към Акне МКБ L70