Акне вулгарис МКБ L70.0
Акне вулгарис е кожно заболяване, което се характеризира с невъзпалителни комедони и възпалителни папули, пустули и нодули. Заболяването е характерно за пубертетната възраст и регресира към 25-30 години. По-тежко боледуват брюнети със себорейна кожа.
Акне вулгарис има хронично-прогресивен ход със сезонни подобрения през лятото. Продължителното излагане на силно слънце стимулира есенното влошаване на заболяването и преминаването на възпалителните промени в по-дълбоките слоеве на дермата.
Състоянието може да се изяви още през първите няколко седмици или месеци от живота, когато новороденото е още под влияние на майчините хормони. Това състояние спонтанно отминава.
По време на юношеството акне вулгарис се среща по-често при момчетата, отколкото при момичетата. В зрелостта преобладава при жените.
Причини
Акне вулгарис е полиетиологично заболяване, характерно за пубертетната възраст. Причините за неговото развитие са:
- ендогенни - автозомно-доминантно унаследяване с вариабилна пенетрантност на гените
- хормонални
- контактни дразнители - масла, катрани, сапуни, детергенти и други
- психическо и физическо натоварване - по-често при студенти и спортисти
Развитието на състоянието се определя от различни фактори, но основно значение има генетичната предиспозиция. Допълнителни утежняващи фактори са повишената мастна секреция, наличието на Propionibacterium acnes и възпалението.
Комедоните започват да се появяват около адренархе при пациенти с акне в Т-зоната. Това подсказва значението на андрогенните хормони в развитието на акне вулгарис. Рецептори за андрогени има в мастните жлези, а от друга страна индивидите с дефект на рецепторите не развиват акне.
Патогенеза
Патогенезата на акне вулгарис включва четири основни механизма:
- увеличена себумна секреция - мастните жлези, космените фоликули и апокринните жлези са специфични таргетни обекти за андрогенно влияние. Високата себумна секреция през пубертета се дължи на увеличена продукция на андрогени или увеличена наличност на свободни хормони.
- промени в състава на кожните липиди - пациентите с акне имат високи нива на сквалени и восъчни естери и дефицит на линоленова киселина. Индивидуалните варианти на липидните компоненти оказват влияние върху интензитета на фоликуларната хиперкератоза и развитието на бактериална флора у всеки индивид.
- фоликуларна хиперкератоза - дължи се на хиперпролиферация, нарушена корнеоцитна сепарация и промени в състава на кожните липиди.
- бактериалната флора - акнето не е инфекциозно заболяване, но се влияе от резидентната и транзиторната микробна флора. За патогенезата на акнето имат най-голямо значение P.acnes и P.granulosum, които продуцират биологичноактивни субстанции. Те преминават през фоликулната стена и предизвикват асептично възпаление.
Натрупаните корнеоцити, себум и бактерии образуват микрокомедони, затворени и отворени комедони. Запушените фоликули се раздуват и руптурират - това задълбочава възпалителния процес, стимулира левкоцитен хемотаксис и съединителнотъканна цикатрициална реакция.
Клинична картина
Заболяването започва с поява на милиуми - бели милиарни кистички и отворени комедони. Впоследствие се появяват еритемни милиарни папули, разположени перифоликуларно, пустули и кисти. Около руптурираните мастни жлези в дермата се формират възелчета. В разгърнатите тежки случаи акнеиформените обриви се представят с еволютивен полиморфизъм, пръснати по лицето, гърдите и гърба. Заболяването се влошава през есента или преди менструация. Наблюдават се и спонтанни ремисии.
При тежките форми на акне вулгарис, със засягане на лице и тяло, се формират кисти, фистули, гигантски комедони и деформиращи цикатрикси и келоиди. Суперпонирана пиококова инфекция, както и алергия към локални медикаменти и храни могат да влошат състоянието.
Освен от ендокринни въздействия, болести на централната нервна система и други, акнеиформени ерупции могат да бъдат стимулирани и от:
- употребата на медикаменти - acne medicamentosa
- контакт с машинни масла, катрани, подово масло и други - acne professionalis
- употреба на козметични препарати - acne cosmetica
Acne fulminans се развива много бързо, за няколко дни. Болният е в тежко състояние, с висока температура и дисеминиран по лицето, тялото и крайниците папулопустулозен обрив, с опасност за живота.
Диагноза
Диагнозата се поставя по външния вид на лезиите.
Хистопатологично акне вулгарис се характеризира с фоликуларна хиперкератоза, разширен и изпълнен със себум канал, възпалителен инфилтрат перифоликуларно и около мастната жлеза.
Лечение
Леките форми на акне вулгарис могат да се самоизлекуват. Лечението цели потискане на мастната секреция и фоликулозната хиперкератоза при едновременно саниране на бактериалната инфекция. Препоръчва се щадящ тоалет с индиферентни емулсии без употреба на алкални сапуни, противосеборейни шампоани.
В началото при комедонно акне се прилагат бактерицидни лосиони, съдържащи салицилова киселина, антибиотици, ретиноиди и други. При пустулозно акне инфекцията се санира с адстрингентни спиртни разтвори, гелове, спрейове с антибиотици и други.
В по-тежки случаи се включват локални антисептици и антибиотици. Тежките рефрактерни на локално лечение случаи на акне вулгарис изискват прилагането на системни антибиотици, които се излъчват чрез себума - еритромицин, тетрациклин, клиндамицин, миноциклин.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
» Акне
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Акне вулгарис МКБ L70.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
СКИНОРЕН крем 30 г
СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР НЕЖЕН ГЕЛ 200 мл.
БОРОВ ПРАШЕЦ таблетки * 108 GUOZHEN
АКНЕ АУТ БП гел 5% 20 г
ХИМАЛАЯ ПУРИМ таблетки * 30
БИОХЕРБА ЧЕРЕН ОРЕХ капсули 250 мг * 60
ЕПИДУО 1 мг/25 мг/г гел 30 г
МАКСИ ВИТА АКНЕСТОП капсули * 30
ДОКСИЦИКЛИН TZF инфузионен разтвор 20 мг/мл 5 мл * 10
ДАВЕРЦИН ГЕЛ 15 г
НовЗИНЕРИТ солуцио 30 мл
АКНАТАК гел 30 г
Библиография
Fitzpatrick's Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology, Sixth Edition, Section DISORDERS OF SEBACEOUS AND APOCRINE GLANDS
http://emedicine.medscape.com/article/1069804-overview
http://www.dermnetnz.org/topics/acne-vulgaris/
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/acne-vulgaris-topic-overview
Коментари към Акне вулгарис МКБ L70.0