Обрив
Обрив: понятието обрив се използва за означаване на голямо разнообразие от кожни раздразнения. Като обрив се означава и всяко възпалително състояние на кожата. Дерматолозите използват наименования за да опишат кожните промени. Към характеристиките на обрива се отнасят цвят, плътност, размер, консистенция, чувствителност, форма (кръгови, пръстеновидни, линейни). Промените по кожата могат да възникнат внезапно или да се развият постепенно. Обривът може да бъде локализиран в една част на тялото или да засегне кожата на цялото тяло. Разпределението му може да бъде от полза при диагностицирането, тъй като много заболявания имат типични местоположения за появата на промени по кожата. Обривът се появява като самостоятелен симптом или в комбинация с други признаци като: висока температура, хрема, зачервяване на очите, кашлица.
Обрив може да се дължи на редица заболявания и състояния, като:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергична реакция, анафилактичен шок, отравяне с олово.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - екзема, слънчево изгаряне, атопичен дерматит, еритема мултиформе, еритема нодозум, импетиго, копривна треска (уртикария), акне, псориазис, питириазис розеа (розов лишей), себореен дерматит, контактен дерматит, абсцес на кожата, фурункул и карбункул, дерматит от пелени, розацея, милиариа рубра, витилиго, хлоазма, суха кожа (ксерозис кутис).
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Инфекциозни и паразитни болести - скарлатина, Лаймска болест (Lyme disease), ранен сифилис, рубеола, морбили, варицела, гъбична инфекция, краста, питириазис верзиколор (разноцветен лишей), еризипел, инфекция с херпес зостер, вирусен хепатит, инфекциозна мононуклеоза, кожна туберкулоза, херпес-вирусни инфекции, внезапна екзантема (шеста болест - розеола), инфекциозен еритем (пета болест), вирусна инфекция, характеризираща се с увреждане на кожата и лигавиците.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - болест на Кавазаки (Kawasaki disease), ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус, юношески (ювенилен) артрит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, недоимък на есенциални мастни киселини.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - странични ефекти от лекарствени медикаменти, ухапване от насекоми.
- Психични и поведенчески разстройства - стрес.
- Болести на нервната система - менингит.
- Болести на органите на кръвообращението - ревматизъм със засягане на сърцето.
- Болести на храносмилателната система - токсично увреждане на черния дроб, цьолиакия, нарушена резорбция, причинена от непоносимост към въглехидрати, масти, белтък и нишесте.
- Болести на пикочо-половата система - тубулоинтерстициален нефрит.
- Други - ниска лична хигиена.
По-чести причини за поява на обрив при възрастни
Контактен дерматит
Реакция на кожата, която се проявява при контакт с дразнещо вещество. Симптомите, с които се проявява включват: зачервяване, залющване, поява на мехури по кожата, усещане за парене, напукване и поява на крусти по кожата.
Изображение: dermnetnz.org
Повече информация за състоянието в темата: "Контактен дерматит".
Екзема
Екземата е едно от най-честите кожни заболявания, особено в детска възраст. Симптомите, с които се проявява зависят от вида на екземата и от възрастта на засегнатия. Най-често се установяват: сухи и залющени участъци, напукана, груба и зачервена кожа, загуба на косми в засегнатите места, усещане за сърбеж.
Изображение: richmondhillcc.ca
Още по темата в: "Дерматит и екзема".
Алергия към лекарства
Някои хора реагират към предписаните им за лечение медикаменти. Симптомите, с които това се проявява включват: обрив, включително копривна треска, сърбеж по кожата, подуване. Често дни до седмици след приемане на определено лекарство се проявява лек, сърбящ обрив по тялото. При тежките случаи симптомите могат да бъдат животозастрашаващи като включват: затруднено дишане и сърдечни проблеми.
Изображение: dermnetnz.org
Розацея
Хронично кожно заболяване, за което кожата на лицето е силно зачервена, появяват се видими кръвоносни съдове, папули, пустули. Кожата е суха и с повишена чувствителност. Като предразполагащи фактори за силно изразена клинична изява на заболяването се считат слънчевата светлина, стреса, алкохолните напитки, пикантните храни.
Изображение: Michael Sand, Daniel Sand, Christina Thrandorf, Volker Paech, Peter Altmeyer, Falk G Bechara / CC BY
Повече за заболяването в темата: "Розацея".
Себореен дерматит
Състоянието е познато още като себорейна екзема и пърхот. При кърмачетата най-често се проявява като люспи по скалпа. Себорейният дерматит засяга по мазните области на тялото като лицето, веждите, ушите, клепачите. Характеризира се с кожни люспи (пърхот) по скалпа, веждите, брадата или мустаците; мазни плаки покрити с бели или жълти люспи по лицето, клепачите, гръдния кош, подмишниците, слабините; сърбеж и зачервена кожа.
Изображение: Kein Trinkwasser / CC BY-SA
Още за състоянието в раздел заболявания "Себореен дерматит МКБ L21" и раздел здравни проблеми "Себореен дерматит".
Псориазис
Автоимунно заболяване с хронично-рецидивиращ ход, което се характеризира с образуването на зачервени плаки по кожата покрити със сребристобели люспи. Най-често те се установяват областта на скалпа, лактите, коленете и долната част на гърба.
Изображение: MediaJet / CC BY-SA
Още по темата в раздел здравни проблеми "Псориазис" и раздел заболявания "Псориазис МКБ L40".
Трихофития
Гъбична инфекция, която засяга най-горния слой на кожата, космите и ноктите. Симптомите варират в зависимост от мястото на инфекцията и включват: поява на малки, зачервени и кръгли петна по кожата, залющване, опадване на космите в засегнатите места, сърбеж.
Изображение: James Heilman, MD / CC BY-SA
Още за заболяването в: "Дерматофития".
Краста
Състояние, което се причинява от микроскопични акари. То е силно заразно и лесно се разпространява при контакт. Симптомите включват: интензивен сърбеж, който се влошава през нощта; обрив, който се проявява по хода на акарите; разранявания по кожата вследствие на силния сърбеж.
Изображение: healthline.com
Още за заболяването: "Краста".
Херпес зостер
Вирусна инфекция, която се характеризира със силно болезнен обрив, причиняващ още усещане за парене и сърбеж. Въпреки, че обривът може да се появи навсякъде по тялото, най-често се появява като единична ивица от мехурчета от лявата или дясната страна на торса. Заболяването се причинява от същия вирус, който причинява варицелата. След прекарана варицела, вирусът остава неактивен в нервната тъкан. Години по-късно е възможно да се активира отново като херпес зостер.
Изображение: Preston Hunt (me@prestonhunt.com) / CC BY
Повече за заболяването в темата: "Херпес зостер".
Целулит
Бактериална инфекция, която засяга дълбокия слой на кожата (дермата). Проявява се при навлизане на бактерии през наранена или напукана кожа. Симптомите на заболяването включват: затопляне и зачервяване в засегнатото място, което бързо се разпространява, треска, умора, болезненост при докосване. Състоянието изисква спешна медицинска помощ.
Изображение: healthline.com
Подробна информация за състоянието може да прочетете в: "Целулит".
Ухапване от бълха
Бълхите са малки насекоми. Техните ухапвания са сърбящи, а понякога и болезнени. Симптомите започват веднага след ухапването. Характерна е появата на зачервени петна в засегнатото място. Най-често това са долните крайници.
Изображение: healthline.com
Повече по темата може да прочетете в: "Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги".
По-чести причини за обрив при деца
Скарлатина
Заболяването е причинено от токсин освободен от бактерия Streptococcus pyogenes - същата бактерия, която е отговорна за стрептокок в гърлото. Симптомите включват: възпалено гърло, обрив и треска. Кожата е груба, зачервена като обрива може да наподобява слънчево изгаряне. Засегнати са лицето и тялото, рядко крайниците. Типично при скарлатината е ягодово червения език.
Изображение: healthline.com
Повече информация в раздел заболявания "Скарлатина МКБ А38" и раздел здравни проблеми "Скарлатина".
Варицела
Силно заразно заболяване, което се характеризира с появата на зачервени и сърбящи петна по кожата на цялото тяло. Постепенно те преминават в мехурчета изпълнени с течност. В последния етап на заболяването мехурчетата се пукат и се образуват крусти. В хода на заболяването се наблюдават едновременно различни обривни единици (зачервени петна, мехурчета, крусти). Варицелата протича още с треска, болки по тялото, възпалено гърло и загуба на апетит. Докато и последната пъпка не се превърне в крустичка заболелият е заразен.
Изображение: F malan / CC BY-SA
Допълнителна информация може да прочетете в раздел заболявания "Лещенка" и раздел здравни проблеми "Варицела".
Морбили
Силно заразно заболяване, причинено от рубеола вирус. Характеризира се с висока температура, възпалено гърло, суха кашлица, загуба на апетит, хрема и червеникаво-кафяв обрив. Обривът се проявява от три до пет дни след първите признаци. Разпространява се от лицето към тялото. Характерна е и появата на малки сиво-бели петна със синьо-бели центрове в устата.
Изображение: Photo Credit: Content Providers(s): CDC/Dr. Heinz F. Eichenwald / Public domain
Допълнителна информация по темата ще откриете в раздел заболявания "Брусница" и раздел здравни проблеми "Дребна шарка".
Пета болест
Състояние, което е по-характерно за детска възраст. Типично при него е силното зачервяване на бузите. Проявява се лек обрив и върху ръцете, краката и горната част на тялото, който става по-видим след горещ душ. Заболяването може да се придружи и от признаци като възпалено гърло, хрема, диария, гадене, главоболие, умора, повишена температура.
Изображение: healthline.com
Допълнителна информация за заболяването може да откриете в: "Инфекциозен еритем".
Болест ръка-крак- уста
Състоянието, обикновено засяга деца под 5 годишна възраст. Характеризира се с появата на болезнени, зачервени петна преминаващи в мехурчета по кожата на ръцете, краката, устата, езика и венците. Зачервяванията могат да се появят още в областта на бедната и гениталиите.
Изображение: healthline.com
Допълнителна информация за заболяването може да прочетете в темата: "Ентеровирусен везикуларен стоматит с екзантема".
Импетиго
Силно заразна кожна инфекция, която често засяга деца на възраст между 2 и 5 години. Първият признак е зачервени петна и сърбеж по кожата. Причината за появата на болестта е бактерия - Staphylococcus aureus или Streptococcus pyogenes. Симптомите обикновено изчезват без лечение, но това все пак зависи от тежестта на заболяването.
Изображение: Åsa Thörn / CC BY-SA
Повече за него може да прочетете в: "Импетиго".
Дерматит от пелени
Състояние, при което е засегната кожата под пелената на бебето. Тя изглежда влажна, зачервена, раздразнена и се усеща топла при допир. Състонието не се дължи на самата пелена, а на съдържанието, което се задържа в нея (урина, изпражнения).
Изображение: desitin.com
Повече за този вид дерматит в темата: "Дерматит от пелени".
Как да се погрижите за обривите
Лечението на кожния обрив, зависи от причината за неговата поява. В повечето случаи се касае за напълно лечими състояния и заболявания. За да облекчите симптомите най-добре:
- да използвате топла, а не гореща вода за измиване на кожата и косата;
- да избягвате ароматните сапуни;
- ако е възможно не покривайте обрива с дрехи;
- да не използвате нови козметични продукти;
- да нанасяте хидратиращ лосион върху засегнатите зони;
- да избягвате да чешете обрива, тъй като може да се влоши;
- да използвате препоръчан от медицинско лице шампоан против пърхот;
- да използвате хидрокортизонов крем, ако обрива е много сърбящ.
Прогноза и превенция
Прогнозата зависи от причината за обрива. Затова от изключително значение е точната идентификация на кожното раздразнение и мерките, предприемащи се за лечението му.
В някои случаи има средства с помощта, на които може да се предотврати появата на обрив. Пример за такива са ваксините срещу морбили. Ваксинацията предпазва от заразяването с морбили и от възникването на по-сериозни усложнения.
Заглавно изображение: Rashy100 at English Wikipedia / Public domain
Заболявания при симптом Обрив
- Erythema marginatum
- Incontinentia pigmenti
- Ross River болест
- Абсцес на кожата, фурункул и карбункул
- Автоимунен хепатит
- Акне
Библиография
https://www.healthline.com/health/rashes#next-steps
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317999.php
https://www.medicinenet.com/rash/article.htm#rash_facts
Коментари към Обрив