Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Инфекции на кожата и подкожната тъкан Импетиго Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация)

Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0

от 22 яну 2013г., обновено на 05 юни 2024г.
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Виолина Тодева
Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Какво представлява

› Видове

› Епидемиология

› Причини

› Заразяване

› Рискови фактори

› Симптоми

› Усложнения

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение

› Прогноза

Какво представлява?

Импетиго е често срещана, силно заразна бактериална кожна инфекция, характеризираща се с пустули и ерозии с цвят на мед. Засяга основно кърмачета и малки деца. Обикновено се появява като червеникави рани с жълтеникави корички по лицето, особено около носа и устата, и по ръцете и краката.

Инфекцията засяга повърхностните слоеве на епидермиса и обикновено се причинява от Staphylococcus aureus и Streptococcus pyogenes (Група А бета-хемолитични стрептококи).

Импетигото е най-честата кожна инфекция при деца на възраст между 2 и 5 години. Среща се и при по-големите деца.

Клинично се различават две форми: булозна и небулозна. Небулозното импетиго е по-честата форма, съставляващо приблизително 70% от случаите на импетиго. Засяга предимно кожата на лицето или крайниците, която е била с нарушена цялост от ухапвания, порязвания, ожулвания, други травми или заболявания като варицела.

Небулозната форма е по-заразна от булозния тип и представлява приблизително 10% от кожните заболявания при децата.

Ектимата е по-дълбока, улцерираща инфекция, причиняваща по-дълбоки ерозии на кожата в дермата и често протичаща с лимфаденит, който може да бъде усложнение на импетиго. Вторичната инфекция на рани или други кожни лезии със същите патогени се нарича „импетигинизация“.

Диагнозата на импетиго обикновено се основава единствено на анамнезата и клиничната картина.

Лечението обикновено включва локална грижа за рани, заедно с антибиотична терапия, локална или системна с локална. Лечението с антибиотици може да ограничи разпространението на импетиго сред другите. Заздравяването обикновено не оставя белези.

Предотвратяването е чрез измиване на ръцете, избягване на хора, които са заразени, и почистване на наранявания.

Името на заболяването произлиза от латинската дума "impetere", което означава "атака". Импетигото първоначално е описано и диференцирано от английския дерматолог Уилям Тилбъри Фокс (William Tilbury Fox) около 1864 г.

Видове

Импетиго се класифицира въз основа на външния вид на заразената кожа и колко дълбоко навлиза инфекцията в слоевете на кожата.

Двете основни форми на импетиго са:

  • Небулозно импетиго (Impetigo contagiosa)
  • Булозно импетиго (Impetigo bullosa)

Небулозното импетиго е най-често срещаният вид. Причината за булозното импетиго почти винаги от Staphylococcus aureus, докато небулозното може да се дължи на инфекция с Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes или на комбинация от двете.

Ако не се лекува, импетигото може да се развие в ектима. Това е сериозна инфекция, която навлиза по-дълбоко в кожата в сравнение с другите два вида.

В зависимост от локализацията импетигото бива:

  • Impetigo fissurica - в ъгъла на устата
  • Impetigo retroauricularis - зад ушните миди
  • Impetigo periungularis - в областта около нокътния вал
  • Impetigo papulosa posterosiva - по седалището и горната част на бедрата при лошо гледани бебета
  • Bockhart impetigo (импетиго на Бокхарт) - засяга предимно космените фоликули

Епидемиология

Импетиго се съобщава като третото най-често срещано кожно заболяване при деца.

Инфекцията се среща по-често в тропически климат и на по-ниска надморска височина. Топли, влажни условия на околната среда, съчетани с често увреждане на кожата чрез хапещи насекоми, благоприятстват развитието му през цялата година в тропически климат. Пренаселените условия или лошата хигиена също насърчават импетиго.

Импетиго може да засегне хора от всички раси. Като цяло, честотата при мъжете и жените е еднаква, като при възрастни импетиго е по-често при мъжете. Инфекцията се среща при индивиди от всички възрасти, но е най-честа при деца на възраст 2-5 години. Бързото разпространение може да стане чрез центрове за дневни грижи, детски ясли и начални училища.

Небулозното импетиго е най-често срещаната форма на заболяването, а булозното импетиго засяга предимно при новородени и кърмачета - 90% от случаите се срещат при деца под 2 години.

Причини

Импетиго се причинява от бактериална инфекция - от Staphylococcus aureus и по-рядко Streptococcus pyogenes.

Причинители на импетиго

Изображения: Wikimedia Commons

Както Staphylococcus aureus, така и Streptococcus pyogenes причиняват небулозно импетиго. Staphylococcus aureus е отговорен за приблизително 80% от случаите, Streptococcus pyogenes в 10% от случаите, а двата организма се откриват в 10% от случаите.

Булозното импетиго се причинява почти изключително от Staphylococcus aureus.

Небулозно импетиго

  • Причинява се от Staphylococcus aureus, бета хемолитични стрептококи от група А (GABHS, известни още като Streptococcus pyogenes) или комбинация от двете. Повечето инфекции започват като стрептококова инфекция, но стафилококите заместват стрептококите с течение на времето.
  • Метицилин-резистентният S aureus (MRSA), който може да бъде придобит в болница или в обществото, е все по-честа причина за импетиго; този патоген се наблюдава по-често при небулозна форма на импетиго, отколкото при булозна форма.
  • Ненаранената кожа обикновено е устойчива на колонизация от бактерии. Нарушаването на целостта на кожата позволява нахлуване на бактерии през увредената повърхност.

Булозно импетиго

  • Дължи се на Staphylococcus aureus, който произвежда ексфолиативни токсини (ексфолиатини A и B).
  • Ексфолиативните токсини са насочени към вътреклетъчните адхезионни молекули (десмоглеин-1), присъстващи в епидермалния гранулиран слой.
  • Води до дисоциация на епидермалните клетки, което причинява образуване на мехури.
  • Може да се появи на участъци с ненаранена кожа.
  • Булозното импетиго се счита за по-малко заразно от небулозната форма.

Заразяване

Импетиго е силно заразно. Инкубационният период е 1-3 дни след излагане на Streptococcus и 4-10 дни за Staphylococcus.

Инфекцията се разпространява чрез директен контакт с лезии или с назални носители, чрез индиректен контакт и чрез автоинокулация:

  • директен контакт - импетиго се разпространява чрез директен контакт кожа до кожа със заразен човек
  • индиректен контакт - инфекцията се разпространява чрез докосване на повърхности или предмети, които са били замърсени от раните, включително дрехи, чаршафи и кърпи.
  • автоинокулация - разчесване или докосване на заразената област (раните от импетиго или течността от раните) и разпространение на инфекцията чрез ръцете към други области на тялото.

Рискови фактори

Всеки може да получи импетиго, но някои фактори увеличават риска от заразяване с тази инфекция.

Импетиго е най-често при малки деца, но може да се появи на всяка възраст. Обикновено се предава чрез директен контакт. Импетиго се разпространява лесно в семейства, в претъпкани места, като училища и детски заведения, и от участие в спортове, които включват контакт кожа до кожа.

Рисковите фактори, които могат да предразположат индивида към импетиго, включват:

  • Възраст - импетиго е най-често при деца на възраст от 2 до 5 години.
  • Кожни заболявания - атопичен дерматит, контактен дерматит, краста, варицела
  • Кожни травми - лацерация (разкъсване), ухапвания от насекоми, термични изгаряния, ожулвания
  • Имуносупресия - здравословни състояния или медицинско лечение, които отслабват имунната система, също могат да повишат риска от импетиго, включително химиотерапия, диабет, ХИВ/СПИН, диализа
  • Топъл, влажен климат - импетиго може да се появи навсякъде, но по-често се среща в райони с горещо, влажно лято и мека зима (субтропици) или влажни и сухи сезони (тропици).
  • Лоша хигиена - липсата на правилно измиване на ръцете, къпане и почистване на лицето може да увеличи риска от поява на импетиго.
  • Близък контакт - близкият контакт с друго лице с импетиго е най-честият рисков фактор за инфекцията. Например, ако някой има импетиго, бактерията често се разпространява сред други хора в неговото домакинство.
  • Пренаселена среда - среда с много хора може да увеличи риска от разпространение на импетиго, например детски заведения и училища, приюти за бездомни и др.

Симптоми на импетиго

Симптоми на импетиго

Изображения: Wikimedia Commons

Обикновено отнема 10 дни, за да се появят рани след излагане на стрептококова бактерия от група А.

Симптомите включват червени, сърбящи рани, които се пукат и отделят бистра течност или гной за няколко дни. След това върху раната се образува коричка с жълт цвят или "с цвят на мед", която след това заздравява, без да оставя белег.

Раните могат да се появят навсякъде по тялото, но най-често засягат откритата кожа. Могат да се разпространят в други части на тялото чрез допир, дрехи и кърпи. Сърбежът и болезнеността обикновено са леки.

По-рядко срещана форма на заболяването, наречена булозно импетиго, причинява по-големи мехури по тялото на бебета и малки деца. Ектимата е сериозна форма на импетиго, която причинява болезнени рани, пълни с течност или гной.

Небулозно импетиго (Impetigo contagiosa)

Небулозното импетиго е остро протичаща, силно заразна повърхностна пиодермия, характерна за детската възраст. Предразполагащи фактори за развитие на това заболяване са микротравми, разчесвания, предшестващ херпес симплекс.

  • Най-често се развива по лицето или крайниците, но е възможно да засегне кожата на всяка част на тялото.
  • Започва с единична еритематозна макула, която еволюира в пустула или везикула. Първоначалната еритематозна макула при небулозно импетиго може да бъде по-трудно забележима при по-тъмни тонове на кожата.
  • Пустулата или везикулата се разкъсва, отделяйки серозно съдържимо, което изсъхва, оставяйки типична коричка с цвят на мед.
  • След опадането на коричката остава хиперхромно петно (с повишено оцветяване), преминаващо без белег.
  • Минимална или никаква околна еритема.
  • Може да се разпространи бързо със сателитни лезии поради автоинокулация.
  • „Лезии от целувки“ възникват, когато две кожни повърхности са в контакт.
  • Пациентите обикновено са добре. Съпътстващият сърбеж допринася за разпространението на обрива. Ако състоянието не се лекува, се развива регионална лимфаденопатия.

Булозно импетиго (Impetigo bullosa)

Булозното импетиго е остро гнойно възпалително изменение на гладката кожа с по-сериозна прогноза. Най-често се засягат новородени. Заболяването започва през първите дни от живота и може да развие епидемичен характер в съответния родилен дом.

  • Обикновено се появява по лицето, торса, крайниците, седалището и перинеалната област, често при бебета и деца под 2 години.
  • Може да се разпространи дистално поради автоинокулация.
  • Характеризира се с бързо появяващи се повърхностни, малки или големи тънки були (мехури) със серозно гнойно съдържимо, върху непроменена или леко зачервена кожа. Мехурите лесно се разкъсват, отделят жълта течност и за 2-3 дни епителизират.
  • Възможни са системни симптоми на неразположение, треска и лимфаденопатия.

Ектима

Ако импетиго не се лекува, може да се развие в тази по-тежка, но по-рядко срещана форма.

  • Ектимата засяга по-дълбоките слоеве на кожата.
  • Предизвиква болезнени рани, пълни с течност или гной със зачервяване на кожата, обикновено по ръцете и краката, превръщайки се в язви, които проникват по-дълбоко в дермата.
  • След като се спукат, те образуват твърди, плътни, сиво-жълти струпеи, които понякога оставят белези.
  • Възможно е поява на подути лимфни възли в засегнатата област.

Усложнения

Импетигото обикновено не е опасно. А раните при леките форми на инфекцията обикновено зарастват без белези.

Рядко усложненията на импетиго включват:

  • По-широко разпространена инфекция - целулит, лимфангит и бактериемия
  • Стафилококов синдром на попарената кожа
  • Скарлатина
  • Постстрептококов гломерулонефрит - рядко, остро бъбречно състояние след инфекция със Streptococcus pyogenes (стрептококи от група А); дължи на реакция на свръхчувствителност тип III и се проявява 2-6 седмици след кожната инфекция
  • Синдром на стрептококов токсичен шок - рядко усложнение, причиняващо дифузен еритематозен обрив, хипотония и пирексия
  • Постинфламаторна пигментация
  • Белези, особено при ектима

Диагноза

Импетиго обикновено е клинична диагноза, базирана на характеристиките, описани по-горе. Обикновено лезиите изглежда като струпеи с цвят на мед, образувани от изсъхнал себум и често се срещат по ръцете, краката или лицето.

Препоръчва се кожна проба за посявка и чувствителност, ако импетигото е рецидивиращо, широко разпространено, има опасения за инфекция с метицилин-резистентен Staphylococcus aureus (MRSA) или ако е налице постстрептококов гломерулонефрит. Възможно е да се назначи микробиологично изследване на назален секрет при рецидивираща инфекция, тъй като може да идентифицира стафилококово назално носителство, което изисква специфично лечение.

Рядко може да бъде показана биопсия, ако диагнозата е неясна (особено при булозно импетиго) или ако е рефрактерна на лечение. Хистологичните особености са характерни.

Диференциална диагноза

Други състояния, които могат да доведат до симптоми, подобни на небулозната форма, включват контактен дерматит, херпес симплекс вирус, дискоиден лупус и краста.

Други състояния, които могат да доведат до симптоми, подобни на булозната форма, включват други булозни кожни заболявания (например пемфигус фолиацеус, пемфигус вулгарис), изгаряния и некротизиращ фасциит.

Лечение

Лечението на импетиго обикновено включва локална грижа за рани заедно с антибиотична терапия. Антибиотичната терапия за импетиго може да бъде само с локално средство или комбинация от системни и локални средства.

Лечение на импетиго

Изображение: freepik.com

Обикновено се предписват антибиотици, под формата на крем или перорално. В 95% от случаите седемдневен антибиотичен курс води до излекуване при деца. По-тежките случаи изискват перорални антибиотици.

Препоръчва се внимателно почистване, отстраняване на коричките с цвят на мед от небулозно импетиго с помощта на антибактериален сапун и кърпа и често поставяне на мокри превръзки върху областите, засегнати от лезии.

Общи мерки

  • Редовно внимателно почистване; премахване на коричките с цел прилаганото след това лекарство да попадне в кожата.
  • Добра хигиена на ръцете и късо подрязани нокти.
  • Водоустойчива превръзка на засегнатите области, за да предотврати разпространение на инфекцията.
  • Специфични мерки

Локални антибиотици

  • Локалната антибиотична терапия се счита за лечение на избор при лица с неусложнено локализирано импетиго.
  • При локализирано небулозно импетиго се препоръчва прилагане на антисептик 2-3 пъти на ден в продължение на 5-7 дни (например водороден пероксид 1% крем или повидон-йод 10% маз).
  • Локалните антибиотици като фузидова киселина или мупироцин са ефективни при лечението на небулозно импетиго, но употребата им може да не се препоръчва в някои страни поради бактериална резистентност.
  • Могат да се обмисли употреба на локални антибиотици, когато антисептичното лечение не е подействало или не е подходящо (например импетиго около очите).
  • Фусидовата киселина е първа линия на лечение.
  • Употребата на мупироцин често е запазена за възможна инфекция с MRSA.

Орални антибиотици

  • Препоръчват се при булозно импетиго, широко разпространено небулозно импетиго (повече от 3 лезии), когато локалното лечение е неуспешно, пациентът е изложен на висок риск от усложнения или когато изпитва системно неразположение.
  • Инфекциите, които са широко разпространени, усложнени или са свързани със системни прояви (огнища на постстрептококов гломерулонефрит), обикновено се лекуват с антибиотици, които са ефективни срещу Грам-положителни бактерии. Системна терапия също се препоръчва, ако възникнат множество инциденти с пиодермия в детска градина, семейство или спортен отбор.
  • Препоръчват се антибиотици, устойчиви на бета-лактамаза (например цефалоспорини, амоксицилин-клавуланат, диклоксацилин), тъй като изолатите на S. aureus от импетиго обикновено са чувствителни към метицилин. Цефалексин е лекарството на избор за перорална антимикробна терапия при деца.
  • Алтернативите могат да включват триметоприм + сулфаметоксазол или еритромицин (например при алергия към пеницилин или за инфекция с MRSA).

Превантивни мерки

За да предотвратите разпространението на импетиго към други хора:

  • Избягвайте да докосвате засегнатите области.
  • Практикувайте добра хигиена на ръцете; измивайте ръцете преди и след нанасяне на кремове.
  • Внимателно измивайте засегнатите области със сапун и течаща вода.
  • Използвайте чиста кърпа всеки път, за да измиете и подсушите засегнатите области.
  • Не използвайте с други хора обща хавлия за лице.
  • Не поддържайте близък контакт с други хора, особено с бебета или малки деца.
  • Облеклото и спалното бельо трябва да се сменят ежедневно. Перете дрехите, спалното бельо и кърпите на заразения човек всеки ден с гореща вода.
  • Носете ръкавици, когато прилагате антибиотичен мехлем, и измивайте добре ръцете си след това.
  • Дръжте раните покрити с превръзка, докато зараснат, ако е възможно.
  • Изрежете ноктите на заразеното дете късо, за да предотвратите увреждане от надраскване.
  • Насърчавайте редовното и правилно миене на ръцете и добрата хигиена като цяло.
  • Избягвайте близък контакт с други хора - децата от училище/детските ясли трябва да останат вкъщи, докато лезиите не се покрият с коричка или не бъдат лекувани поне 24 часа, или докато лекуващият лекар каже, че не е заразно.

Прогноза

Импетигото обикновено се самоограничава без сериозни усложнения. Дори без лечение импетигото обикновено отминава за 2-3 седмици; при лечение лезиите изчезват в рамките на 10 дни. Лечението обаче води до по-висок процент на излекуване и намалява разпространението на инфекцията към други части на тялото (чрез инокулация) или към други хора.

При лечение обикновено състоянието не е заразно след 48 часа. Възможно е да отнеме известно време, за да заздравеят раните напълно, но инфекцията рядко оставя белези.

Появата на белези е рядка, но може да възникне постинфламаторна хипопигментация или хиперпигментация.

Без лечение импетигото може да изчезне от само себе си след няколко седмици, но има по-голям риск от развитие на усложнения и поява на нови рани и мехури. Нелекуваните лезии на небулозно импетиго рядко могат да прогресират до ектима, дълбока дермална инфекция, след която могат да възникнат последващи белези.

 

Заглавно изображение: James Heilman, MD, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Често задавани въпроси

Заразно ли е импетиго?

Импетигото е силно заразно. Повечето хора се заразяват чрез директен контакт кожа до кожа. Можете да получите импетиго, като влезете в контакт с рани, слуз или назален секрет от някой с инфекцията. Децата и спортистите, като футболисти и борци, често се заразяват по този начин.

Хората също могат да разпространяват импетиго, като използват предмети като кърпи, дрехи или други лични вещи със заразен човек.

Колко време импетигото е заразно?

Без лечение импетигото може да бъде заразно в продължение на седмици. След започване на лечение с импетиго, състоянието е заразно до:

  • изчезване на обрива
  • падане на коричките (струпеите)
  • поне два дни употреба на антибиотици
3.6/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0

  • Сърбеж на кожата
  • Инфекция
  • Лесно отскубване на нови косми
  • Олющване на кожата при новородени
  • Везикули по кожата при новородени
  • Зачервяване на кожата при новородени в някои случаи
Всички

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ГЕНТАМИЦИН АКТАВИС 1 mg/g крем 15 г ТЕВА
3.68лв.

ГЕНТАМИЦИН АКТАВИС 1 mg/g крем 15 г ТЕВА

ГЕНТАМИЦИН АКТАВИС унгвент 0.1% 15 г ТЕВА
3.82лв.

ГЕНТАМИЦИН АКТАВИС унгвент 0.1% 15 г ТЕВА

НЕОМИЦИНУМ ТС спрей за кожа, суспензия 11,72 мг/г 32 г
13.20лв.

НЕОМИЦИНУМ ТС спрей за кожа, суспензия 11,72 мг/г 32 г

Библиография

https://dermnetnz.org/topics/impetigo
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-impetigo-basics
https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/impetigo.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/impetigo/symptoms-causes/syc-20352352
https://en.wikipedia.org/wiki/Impetigo
https://www.healthline.com/health/impetigo
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15134-impetigo
https://emedicine.medscape.com/article/965254-overview
https://www.verywellhealth.com/impetigo-child-infection-basics-2633391

Коментари към Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 17:32
    Коментирайте "Импетиго (всеки причинител) (всяка локализация) МКБ L01.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Горуха, Буренна горуха
  • Лечение при импетиго
  • Използвайте етерично масло от чаено дърво срещу импетиго
  • Импетиго може да се предава от дете на дете
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 11 часа и 51 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 11 часа и 51 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 20 часа и 44 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 20 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code CA$100 Off [acy240173] First Time User

преди 20 часа и 54 мин.

Temu Coupon Code 40,000? Off [acy240173] First Time User

преди 21 часа

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 21 часа и 1 мин.

[??? ?????????] Temu ?????? ???? [acy240173] 40,000? ???? ??? ? ?????????? ??????? ????????? ????? 2025 ?.

преди 21 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Горуха, Буренна горуха Горуха, Буренна горуха

Горуха, Буренна горуха

от 04 юни 2024г. Прочети повече
Лечение при импетиго Лечение при импетиго

Лечение при импетиго

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Използвайте етерично масло от чаено дърво срещу импетиго Използвайте етерично масло от чаено дърво срещу импетиго

Използвайте етерично масло от чаено дърво срещу импетиго

от 15 март 2016г. Прочети повече
Импетиго може да се предава от дете на дете Импетиго може да се предава от дете на дете

Импетиго може да се предава от дете на дете

от 13 фев 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival