Акне вариолиформис МКБ L70.2
Акне вариолиформис представлява хронична форма на акне вулгарис. Нарича се още акне некротика или акне фронталис. Описано е за първи път от Базен през 1851 година под името вариолиформис - състояние, с белези като на шарка, останали в резултат на активно заболяване. Сабуро през 1928 година и Лейн през 1933 година описват по-леко състояние, без белези, и го нарекли акне некротика милиарис.
Акне вариолиформис се характеризира с болезнени папули с тежка некроза и цикатрикси, подобни на тези при вариола. За възникване на състоянието няма предразполагащи фактори. То се поражда внезапно, в отговор на стимули от околната среда.
Акне некротика причинява остра алопеция - разрушават се космените фоликули. То е рядко заболяване, което обикновено се появява в зряла възраст.
Причини
Етиологията на акне вариолиформис не е известна, но се предполага, че първоначалните лезии се дължат на инфектиране на космените фоликули с Propionibacterium acnes. Лезиите също могат да се развият под влияние на стафилококи или стрептококи, които нормално се откриват върху кожата.
Клинична картина
Акне вариолиформис е хронично, рецидивиращо състояние, което се представя със сърбеж и болезнени фоликуларни папули или пустули. Мъжете са по-предразположени към заболяването от жените.
Изображения: See page for author image 1, image 2, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Засегнати са фронталната и париетална част на скалпа, макар че не е нетипично да се открият лезии и по лицето, шията, гърдите. В ранните стадии се появяват малки пустули и сърбеж. Наблюдават се и болезнени фоликуларни папули - малки, твърди, възпалителни повишения на кожата, които не съдържат гной. Те са с размери 2-6 милиметра и са червени до червено-кафяви на цвят. В последствие те некротизират, оставяйки след себе си твърди хеморагични крусти. Процесът завършва с формирането на дълбоки белези.
Диагноза
При диагнозата на акне вариолиформис се извършва кожна биопсия. Биопсии на ранните лезии показват вътреклетъчен оток на епидермиса. Има и развитие на множество отделни некротични кератиноцити във фоликуларната обвивка и прилежащия епидермис с лимфоцитна екзоцитоза - поява на миграцията на възпалителни клетки в епидермиса. В по-късните лезии се наблюдава по- интензивна некроза и крусти.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза може да се прави с бактериален фоликулит, невротични екскориации, екзема херпетикум, контагиозен молускум.
Лечение
При лечение на акне вариолиформис се използват локални антибиотици (клиндамицин, еритромицин), локални кортикостероиди, както и перорални антибиотици. Скалпът се измива с шампоани, съдържащи противогъбични агенти (кетоконазол) и антибактериални агенти. Изотретиноин се прилага в дози 1-2 милиграма/килограм на ден в продължение на 20 седмици, за да се потисне активността на мастните жлези. Увредените и разрушени космени фоликули се повлияват чрез трансплантация. Дълбоките белези, които акнето оставя се коригират чрез лазерна терапия.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
» Акне
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
РОАКУТАН капсули 20 мг * 30
Библиография
Fitzpatrick's dermatology in general medicine, Seventh edition, Section Disorders of the sebaceous glands
http://www.dermnetnz.org/topics/scalp-folliculitis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Acne_miliaris_necrotica
http://www.huidziekten.nl/zakboek/dermatosen/atxt/AcneVarioliformis.htm
Коментари към Акне вариолиформис МКБ L70.2