Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
Човешкото тяло изисква разнообразни витамини, за да поддържа физиологичните си процеси. Мастноразтворими са витамините А, D, Е и К. Както показва и самото им име, основна предпоставка за усвояването им в организма е наличието на мазнини в храната. Процесът на усвояването им се осъществява по-бавно от този на водоразтворимите витамини. Физиологичното значение на мастноразтворимите витамини може да се изяви, когато те постъпват в човешкия организъм в малки количества, които са необходими за осигуряването на добро здраве. Човешкият организъм не се нуждае ежедневно от тях, затова когато не ги оползотворява ги запазва складирайки ги в черния дроб и мастната тъкан. Мастноразтворимите витамини не се разрушават при термичната обработка на храните, поради което не се налага повечето хора да приемат под формата на добавки. Свръхдозите на витамини А, D, E, K могат да бъдат токсични и да доведат до здравни проблеми.
Мастноразтворимите витамини се съхраняват за дълъг период време, като при тях съществува по-голям риск от токсичност в случаите, когато се приемат в по-голямо количество от водоразтворимите. При здрави индивиди, консумирането на разнообразна и добре балансирана храна не води до състояния на токсичност, но приемането на свръх дози мастноразтворими витамини под формата на хранителни добавки може да доведе до състояния на токсичност.
Физиологичното значение на мастноразтворимите витамини се изразява при постъпването им в човешкия организъм в малки, но адекватни дози. Въпреки, че състояния на хипо- и авитаминоза при мастноразтворимите витамини принципно не се наблюдават, не е изключено да настъпят дефицитни състояния, когато те не постъпват в адекватни количества. Освен това, някои здравословни проблеми могат да намалят абсорбцията на витамини А, D, E и K. Поради това, както и поради възможността приемът на други вещества и медикаменти да повлияят върху абсорбцията на мастноразтворимите витамини е нужна консултация със специалист.
Физиологично значение на витамин А
Витамин А (ретинол) е мастноразтворим витамин. Той действа като мощен антиоксидант. Оптималните му нива в организма са от ключово значение за поддържане на здравето зрителната система и на кожата. Освен това той е мощен имуностимулант. Хранителни източници на витамин А са плодовете и зеленчуците с оранжев, червен или жълт цвят. Витамин А се открива в големи количества в морковите, доматите, спанака, магданоза, цитрусите. Дневната нужда от витамин А е около 2-3 мг. Смята се, че ретинолът играе роля в превенцията и лечението на катаракта, атопичен дерматит, акне, диабет. Дефицитът на витамин А се наблюдава рядко. Той се характеризира с ксерофталмия, хемералопия, петна на Биот, сухи устни, нарушен имунитет.
Физиологично значение на витамин D
Витамин D (калциферол) е мастноразтворим витамин. Нарича се още антирахитичен фактор. Освен да се приема с храната този витамин може да се синтезира в кожата. Храните от животински произход са богати на витамин D. Към тях спадат скаридите, животинските мазнини, яйчния жълтък, кашкавала, кравето масло, сирене. Витамин D се синтезира в кожата от прекурсор 7-дехидрохолестерол. Дневната нужда от витамин D е около 0,003 мг/24 часа. За да осъществи своето действие, този витамин се превръща във физиологично активна форма в черния дроб и бъбреците - 1,25-дихидроксихолекалциферол. Основните физиологични роли на витамин D включват поддържане на оптималното ниво на калций и фосфор в кръвта, на нормален клетъчен растеж и функциониране, стимулиране на имунната система. Смята се, че витамин D има важна роля в превенцията и терапията на някои заболявания - атеросклероза, хипертония, епилепсия, депресия, остеопороза, множествена склероза. Дефицитът на витамин D води до развитие на заболяването рахит при децата. При възрастни при недостиг на това вещество се наблюдава остеомалация. Приемът на по-високи от необходимите дози витамин D може да бъде токсичен.
Физиологично значение на витамин Е
Витамин Е не представлява само едно съединение, а група от четири токоферола и четири токотриеола. Витамин Е е мощен антиоксидант, който предотвратява увреждащото действие на свободните радикали и естествено забавя стареенето. В храните от растителен произход съдържанието на витамин Е е високо. Добри източници са ряпата, магданоза, маслините, папаята, доматите, брюкселското зеле, граха, марулята. Препоръчителната дневна доза е около 15 мг. Основните физиологични роли на витамин Е включват нормализиране на нивата на холестерола, антиоксидантно действие, балансиране на хормоналните нива, подобряване на зрението. Смята се, че той участва в профилактиката и терапията на някои заболявания като астма, акне, атеросклероза, диабет, ревматоиден артрит, множествена склероза. Недостигът на витамин Е се наблюдава рядко и често се дължи на проблеми с храносмилателната система, заболявания на жлъчката, черния дроб и панкреаса. При дефицит се наблюдава периферна невропатия. Витамин Е не е много токсичен. При много високи дози могат да се наблюдават токсични ефекти като диария, гадене, метеоризъм, високо кръвно налягане.
Физиологично значение на витамин К
Витамин К е мастноразтворим витамин, наричан още антихеморагичен хормон. Той играе важна роля в осъществяване на кръвосъсирването и в поддържане на здравето на костите и сърцето. Витамин К се приема с храната и се синтезира от чревните микроорганизми. Отлични източници са яйцата, прясното и киселото мляко, морковите, доматите, ягодите, коприва, спанак, карфиол, кориандър. Необходимата дневна доза е около 100 микрограма. Дефицитът на витамин К се среща рядко. При него може да се наблюдава забавено кръвосъсирване и хеморагии. Предозирането с витамин К може да бъде опасно за живота.
Подраздели на Физиологично значение на мастноразтворимите витамини
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДОПЕЛХЕРЦ СИСТЕМ КОЛАГЕН БЮТИ флакон * 30
МАСЛО ОТ КРИЛ ОМЕГА - 3 РОЯЛ РЕД капсули 1000 мг * 30 УЕБЪР НАТУРАЛС
ОСТРОВИТ ОМЕГА 3 + ВИТАМИНИ D3 И К2 капсули * 180
ПРОТЕИНИ СИ ДЕТСКИ МУЛТИВИТАМИНИ ГЪМИС желирани дражета * 60
БЕТЪР Ю ИНТРА - ОРАЛЕН МУЛТИВИТАМИНЕН СПРЕЙ ЗА ВЪЗРАСТНИ 25 мл
МАСЛО ОТ КОНОПЕНО СЕМЕ капсули * 60 HOLLAND & BARRETT
МУЛТИВИТА ПЛЮС EMVE таблетки * 30
АМИКС КРИЛ ОЙЛ капсули 1000 мг * 60
МАЙПРОТЕИН ДЕЙЛИ ВИТАМИНИ таблетки * 60
НЕЙЧЪРС ЕЙД МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ДРОБ НА ТРЕСКА капсули 1000 мг * 180
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ ПАРАД БЕЙБИ ПЛЕКС ВИТАМИНИ ЗА БЕБЕТА капки 60 мл
МАСЛО ОТ ТРЕСКА С ЕКСТРАКТ ОТ СМИНДУХ капсули * 130 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320310.php
https://www.healthline.com/nutrition/fat-soluble-vitamins#vitA
http://extension.colostate.edu/topic-areas/nutrition-food-safety-health/fat-soluble-vitamins-a-d-e-and-k-9-315/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиологично значение на витамини и минерали
- Изследване на витамин Д
- Витамин D добавка - симптоми при недостиг, ползи, дозировка
- Домат
- Витамин D може да играе важна роля в управлението и превенцията на диабет тип 2
- Витамин D (Калциферол) – хранителни източници, дневна необходимост и роля за организма
- Рискове при прием на витамин А
- Камшик, Лечебен камшик, Агримония, Камшиче
- Физиологично значение на витамин D
- Напълнява ли се от витамин Д?
- Витамин А – хранителни източници, ползи и странични ефекти
Коментари към Физиологично значение на мастноразтворимите витамини