Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Нормална микрофлора при човека Нормална микрофлора на червата

Нормална микрофлора на червата

от 14 юни 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Нормална микрофлора на червата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Човешкият стомашно-чревен тракт е разделен на отдели, което позволява храносмилането и абсорбцията на хранителни вещества в проксималната (горната) му част да бъда отделени от големите микробни популации в дебелото черво. При раждането червата на новороденото са стерилни (не съдържат бактерии), но микроорганизмите скоро ги колонизират. Околната среда (например майчината вагинална, фекална или кожна микрофлора) е основен фактор при определянето на ранния микробен профил при новородени.

Нормална микрофлора в стомаха и тънко черво

При здрави лица и правилно хранене стомахът и горните отдели на тънкото черво нормално са стерилни. Това се дължи предимно на стомашния сок, който се характеризира с ниска киселинност (pH 3-5) и висока активност на храносмилателните ензими. Временно в стомаха могат да съществува микроорганизми, които попадат в него от устната кухина и хранопровода с погълната слюнка или храна. Киселинността на стомашното съдържимо поддържат минимален брой на транзиторните микроорганизми (102-103/мл), освен в случаите, когато е налице обструкцията на пилора, благоприятстваща пролиферацията на грам-положителни коки и бацили. В него могат да се открият киселинно-устойчиви бактерии, които образуват млечна киселина (лактобацили и стрептококи), както и Helicobacter pylori. Последният е единственият микроорганизъм, който може да съществува постоянно в лигавицата на стомаха.

Стомах и тънко черво

Нормалното кисело рН на стомашния сок е основен защитен механизъм срещу редица чревни патогени (напр. Vibrio cholerae). При прилагането на антиацидни медикаменти като H2-рецепторни антагонисти и инхибитори на протонната помпа за лечение на пептична язвена болест и гастроезофагеална рефлуксна болест, както и при хронични гастрити, се стига до стойности на pH над 5. Това води до колонизиране на стомашната лигавица с различни бактерии, които произхождат от дебелото черво, носна или устна кухина.

С алкализирането на pH на чревното съдържимо резидентната нормалната чревна микрофлора постепенно се увеличава. При възрастни в дванадесетопръстника се съдържат 103-104 бактерии/мл, в йеюнума популацията им нараства до 104-105/мл, а в илеум до 108 бактерии/мл. В горните отдели на тънкото черво бактериалната популация, включва предимно анаероби от родове Peptostreprococus, Prevotella, както и представители на родове Стрептококи, Лактобацили, Хемофилус, Актиномицети, рядко C. albicans. В крайните участъци на илеума (хълбочно черво) с откриват Грам-положителни анаеробни бацили, Fusobacterium, представители на сем. Enterobacteriaceae и Enterococci. Микроорганизмите, развиващи се в чревния лумен, са представени от бързо пролифериращи и неадхериращи Clostridium и Lactobacillus. По лигавицата на тънкото черво адхерират Грам-негативни бацили, а в дълбочина на криптите - подвижни факултативни анаероби.

При патологични състояния, характеризиращи се нарушения на чревния мотилитет (забавена или липсваща перисталтика, оперативни интервенции, диабет, болести на жлъчната система и др.) или вследствие на хирургични намеси в областта на стомаха може да се стигне до бактериален свръх растеж. Прекомерно пролифериралите микроорганизми консумират протеините и вит. B12 от храната и причиняват диария, което може да доведе до хипопротеинемия (ниска белтъчна концентрация в кръвната плазма) и мегалобластна анемия. Нарушава се същото така и функцията на жлъчните соли в червата, което води до смутена абсорбция на мазнини и мастноразтворими витамини с поява на стеаторея.

Нормална микрофлора на червата - дебело черво

Дебелото черво е колонизирано от изключително голяма популация от микроорганизми, възлизаща 1011-1012 бактерии/мл. В сигмоидното черво и ректума бактериите съставят около 60% от фекалната маса. При здрави възрастни индивиди живата бактериална флора в дебелото черво е представена предимно от облигатни анаероби, чийто брой възлиза на 96-99% от цялата чревна популация. Останалите са факултативни анаероби и дрожди. Видовият състав и количеството на микроорганизмите се определя предимно от конкурентните отношения, съществуващи помежду им, и от наличието на специфични рецептори за адхезия на епителните чревни клетки, към които ентробактериите се свързват. Флората на колона (ентерококи, ентеробактерии и Bacteroides) показва по-висока устойчивост на действието на храносмилателните ензими и жлъчните соли.

Нормална микрофлора на дебело червоШест основни бактериални вида преобладават в нормалната чревна микрофлора на дебелото черво. Това са представители на Bacteroidetes, Firmicutes, Actinobacteria, Verrucomicrobiota, Fusobacteria и Proteobacteria. При микробиологично изследване в лабораторни условия могат да се култивират над 100 отделни вида микроорганизми, които са характерни за нормална фекална флора. Археите (Archaea) са представени главно от микроби, които отделят метан като Methanobrevibacter stadtmanae и в по-малка степен от Methanosphaera stadtmanae. Вероятно съществува повече от 500 вида бактерии в дебелото черво, като една част от тях все още не са проучвани. Освен бактериите и археите, съществуват и други видове микроорганизми, като протозои и гъби, чиято роля остава неуточнена. В този отдел на храносмилателната система се откриват и вируси, най-вече фаги, чиито гостоприемници са доминиращите бактерии на нормалната микрофлора на червата.

При болестни състояния на колона популацията на резидентните облигатни анаероби се потиска, което води до увеличаване количеството на факултативни анаероби като клебсиели, псевдомонади, стафилококи. Често се изолира Bacteroides fragilis, Clostridium perfringens и Clostridium innocuum, като B. fragilis е чест причинител на инфекции в перитонеалната кухина. Чревната микрофлора е източник на Грам-негативни причинители на инфекции на пикочно-половата система, а при нарушаване на целостта на чревния тракт (апендицит, дивертикулит, перфорации, хирургични намеси) могат да причинят бактериален сепсис или менингит.

Нормална микрофлора на червата при кърмачета

Бактериалната флора при кърмачета колонизира червата още през първото денонощие след раждането. Тя попада в стерилния им храносмилателен тракт от контакта при раждането с микроорганизмите на родовите пътища на майчиния организъм. Според данни от по-ранни изследвания, при новородените, които са предимно на майчина кърма, чревната флора се доминира от Грам-положителните бацили Bifidobacterium bifidum. Но по-нови проучвания показват, че тези бактерии се появяват в чревното съдържимо няколко месеца след раждането и след това популацията им не е голяма. Останалите микроорганизми са ентерококи, ентробактерии и стафилококи. Те разграждат млечната захар (лактоза) от кърмата до млечна киселина, което понижава pH на червата до 5. Поради това фекалиите им са жълто-кафяви и с кисела миризма.

Нормална микрофлора на червата при кърмачета

При бебетата, хранени с краве мляко и адаптирани млека съществува по-смесена чревна микрофлора, а количеството на лактобацилите значително по-малко. Техните изпражнения са по-тъмно оцветени, по-лошо миришещи и съдържат ентерококи, ентеробактерии, Lactobacillus acidophilus, анаеробни видове, вкл. и клостридии. Добавянето на лактоза в адаптираните млека стимулира реколонизацията на бифидобактриите. Диетата има основно значение върху относителния състав на чревната и фекалната флора. С промяна на храненето към модела на възрастните, флората на червата се променя.

Роля на нормалната чревна микрофлора за здравето на човешкия организъм

Чревни бактерииОсновните функции на нормалната микрофлора на червата могат да бъдат разделени на три основни категории. Първата от тях е защитната, при която резидентната микрофлора изместват и инхибират потенциално патогените бактерии непряко, като се конкурират за хранителни вещества и рецептори за адхезия, или директно чрез производството на антимикробни фактори като бактериоцини и млечна киселина. Втората важна функция на коменсалните микроби е участието им в развитието и функционирането на мукозната имунна система. Те индуцират секрецията на IgA, оказват влияние върху развитието на чревната хуморална имунна система и модулират локалния Т-клетъчен отговор и секрецията на цитокини. Третата категория се състои от широк спектър от метаболитни функции. Микрофлората на тънките черва допринася за снабдяването на човешкото тяло с аминокиселини, ако са получени с храната. Чревните бактерии произвеждат късо-верижни мастни киселини, които контролират диференцирането на епителните клетки на чревния тракт. Те синтезират витамин К, биотин, фолат и подобряват йонната абсорбция. Някои бактерии метаболизират канцерогени от храната и подпомагат ферментацията на несмилаеми хранителни вещества. Съществуват доказателства, че резидуалната чревна флора може да повлияе на отлагането на мазнини в тялото, което води до затлъстяване.

Още по темата:
  • Нормална микрофлора при човека Нормална микрофлора при човека
  • Нормална микрофлора на горни дихателни пътища Нормална микрофлора на горни дихателни пътища
  • Нормална микрофлора на кожата Нормална микрофлора на кожата
  • Нормална микрофлора на устна кухина Нормална микрофлора на устна кухина
4.8/5 6 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЕПИК - ПРО 25 ЩАМА капсули * 30 SWA030
66.90лв. 55.75лв.

СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЕПИК - ПРО 25 ЩАМА капсули * 30 SWA030

ПРОМО
БИОХЕРБА ПРОБИОТИЦИ 4 ЩАМА капсули * 60
12.40лв.

БИОХЕРБА ПРОБИОТИЦИ 4 ЩАМА капсули * 60

ЛАКТОБАЦИЛУС РАМНОЗУС GG капсули * 30 VIRIDIAN
51.50лв.

ЛАКТОБАЦИЛУС РАМНОЗУС GG капсули * 30 VIRIDIAN

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28
102.00лв.

ОМНИ БИОТИК СТРЕС РИПЕЪР саше 3 г * 28

Безплатна доставка за България!
КАЛИВИТА АЦИДОФИЛУС AC-ZYMES ПЛЮС капсули * 60
96.40лв.

КАЛИВИТА АЦИДОФИЛУС AC-ZYMES ПЛЮС капсули * 60

СУОНСЪН ОРАЛНА ПРОБИОТИЧНА ФОРМУЛА дъвчащи таблетки * 30 SWU1024
53.00лв. 44.17лв.

СУОНСЪН ОРАЛНА ПРОБИОТИЧНА ФОРМУЛА дъвчащи таблетки * 30 SWU1024

ПРОМО
БИОХЕРБА ЛАКТОБАЦИЛУС АЦИДОФИЛУС капсули 450 мг * 60
18.60лв.

БИОХЕРБА ЛАКТОБАЦИЛУС АЦИДОФИЛУС капсули 450 мг * 60

СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЛАКТОБАЦИЛУС РАМНОЗУС С ФРУКТООЛИГОЗАХАРИДИ капсули * 60 SWA024
40.60лв. 33.83лв.

СУОНСЪН ПРОБИОТИК ЛАКТОБАЦИЛУС РАМНОЗУС С ФРУКТООЛИГОЗАХАРИДИ капсули * 60 SWA024

ПРОМО
СУОНСЪН ПРОБИОТИК 16 ЩАМА капсули * 60 SWA051
38.40лв. 32.00лв.

СУОНСЪН ПРОБИОТИК 16 ЩАМА капсули * 60 SWA051

ПРОМО
УРОГАРД капсули * 30 НОБЕЛ
27.70лв.

УРОГАРД капсули * 30 НОБЕЛ

ЛИНЕКС КОМПЛЕКС капсули * 14
26.30лв.

ЛИНЕКС КОМПЛЕКС капсули * 14

БИОХЕРБА КАНДИДА СЪПОРТ капсули * 100
24.80лв.

БИОХЕРБА КАНДИДА СЪПОРТ капсули * 100

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7617/
https://www.scribd.com/document/340682690/jawetz-2013-medical-miceobiology-pdf
http://197.14.51.10:81/pmb/BIOLOGIE/02_Microbiology.pdf
JAWETZ, MELNICK & ADELBERG`S MEDICAL MICROBIOLOGY, 27th Edition. th Edition
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Нормална микрофлора на червата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нормална микрофлора на червата
    www.framar.bg 
    на 24 September 2023 в 19:40
    Коментирайте "Нормална микрофлора на червата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нормална микрофлора при човека
  • Нормална микрофлора при човека
  • Нормална микрофлора на горни дихателни пътища
  • Нормална микрофлора на кожата
  • Нормална микрофлора на устна кухина
  • Нормална микрофлора на пикочно-полова система
  • Промени в нормалната микрофлора при лечебни въздействия
  • Значение на микроорганизмите от нормалната микрофлора за човешкия организъм
  • Откритие на лечебните бактерии и свойства на киселото мляко през 1905 година, 2 част
  • Съществува ли връзка между чревната микрофлора и умората
  • Бактерии в червата помага на сърцето да се пребори с последиците след инфаркт

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Кафеникаво зацапване по време на бременност

преди 11 часа и 36 мин.

Лазерна епилация на цялото лице за брадата

преди 22 дни, 17 часа и 40 мин.

Психологът В. Б. от Шумен - впечатления.

преди 46 дни, 5 часа и 30 мин.

Защо ръцете ми гъбясват така бързо?

преди 72 дни, 19 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шоколадови яйца Хари Потър - как да убедя детето ми да не иска всеки ден

преди 74 дни, 13 часа и 8 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 92 дни, 17 часа и 16 мин.

Най-добрите ортодонти в Бургас

преди 92 дни, 17 часа и 24 мин.

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 111 дни, 6 часа и 38 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Има ли недостиг на лекарства по аптеките?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Вторична инфекция от микрофлората на червата

Вторична инфекция от микрофлората на червата

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Откритие на лечебните бактерии и свойства на киселото мляко през 1905 година, 1 част

Откритие на лечебните бактерии и свойства на киселото мляко през 1905 година, 1 част

от 01 авг 2017г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival