Семействo Enterobacteriaceae (Enterobacteriaceae)
Обща характеристика
Enterobacteriaceae представляват голяма, хетерогенна група от Грам-отрицателни пръчковидни бактерии, към които принадлежат 16 рода микроорганизми, от тях с най-голямо значение за човешката патология са родовете Escherichia, Shigella, Salmonella, Enterobacter, Klebsiella, Serratia, Proteus, Yersinia и др. Всички притежават сходни морфологични и културелни свойства. Микроорганизмите от семейството могат да предизвикат заболявания като коремен тиф, паратиф А, дизентерия и хранителни токсикоинфекции (отравяния), а други са нормални обитатели на храносмилателния тракт у човека и животните.
Морфологични характеристики
Бактериите от род Enterobacteriaceae притежават пръчковидна форма, Грам-отрицателни и са предимно подвижни поради наличието на ресни. Не образуват спори, а капсули образуват само някои видове.
Културелни особености
Невзискателни са и се развиват добре в обикновени хранителни среди (съдържащи белтъци без добавяне на натриев хлорид) като аероби (живеят и се развиват в присъствието на кислород) или анаероби (живеят без да използват на кислород), защото са факултативни анаероби. Растат добре и на MacConkey агар. MacConkey агарът е селективна среда за култивиране на бактерии, предназначен за селективно изолиране на Грам-отрицателни и ентерични (от чревния тракт) бактерии. Кристалните жлъчни соли инхибират (потискат) растежа на Грам-положителните организми.
Каталаза положителни и оксидаза отрицателни са.
E coli и повечето от другите ентерични бактерии формират кръгловати, изпъкнали, гладки колонии с различни по форма краища (глади или назъбени). Enterobacter колониите са подобни, но малко по-мукоидни, а колониите на Klebsiella са големи и много мукоидни, склонни са да се сливат помежду си след продължителна инкубация.
Антигенна структура
Ентеробактериите притежават О-, Н- и К- антигени.
- О-антигените представляват най-външната част на клетъчната стена — липополизахарид, който се състои от повтарящи се единици. O-антигените са устойчиви на топлина и алкохол, откриват чрез бактериална аглутинация. Антителата срещу О-антигените са предимно от клас IgM.
- Н-антигените представляват антигенната специфичност на ресните, те определят различните серотипове на един вид.
- К-антигените са капсулни полизахариди, но някои имат и белтъчен строеж. Обикновено К- и O- антигените образуват комплекси — ОК — комплекси.
Фактори на патогенност и вирулентност
Членовете на семейство Enterobacteriaceae могат да се проявят като патогенни или като условно патогенни щамове, това се определя от антигенната им структура и наличието на липополизахаридни комплекси.
Епидемиология
Повечето ентерични бактерии населяват чревния тракт в рамките на няколко дни след раждането и оттогава нататък представляват основна част от нормалната аеробна (факултативна анаеробна) микрофлора. Открити във вода или мляко, се приемат като доказателство за фекално замърсяване. Е.coli е най-често изолираният организъм в клиничната лаборатория.
Патогенеза и клинична картина
Предаването на ентеробактериалната инфеция може да бъде пряко или косвено чрез консумация на замърсени храни, прилагане на интравенозни разтвори или от ръцете на болничния персонал.
- Klebsiella pneumoniae присъства в дихателните пътища на около 5% от нормалните индивиди. Причинява малка част (около 1%) от всички бактериални пневмонии, може да предизвика обширни хеморагични некротизиращи зони в белия дроб.
- Съществуват три вида Enterobacter — Enterobacter cloacae, Enterobacter aerogenes и Enterobacter sakazakii (сега в рода Cronobacter), те причиняват по-голямата част от инфекциите.
- Serratia — Serratia marcescens е често срещан патоген при хоспитализирани пациенти. Serratia обикновено причинява пневмония, бактериемия (наличие на бактерии в кръвния ток) и ендокардит, особено при хоспитализирани пациенти.
- Видовете Proteus предизвикват инфекции при хората само когато бактериите напуснат чревния тракт. Откриват се при инфекции на пикочните пътища и предизвикват бактериемия и пневмония.
- Представители на вид Providencia са Providencia rettgeri, Providencia alcalifaciens и Providencia stuartii, членове са на нормалната чревна микрофлора. Всички причиняват инфекции на пикочните пътища и са често устойчиви на антимикробна терапия.
- Видовете от род Citrobacter могат да причинят инфекции на уринарния тракт и сепсис.
Микробиологична диагностика
Членове на семейството Enterobacteriaceae са идентифицирани на базата на техните биохимични свойства. Често използваните биохимични тестове за идентифицирането им са:
- Изпитване за използване на цитрат;
- Индолен тест;
- Тест за подвижност;
- Тест с метилово червено (MR);
- Тест на Voges-Proskauer (VP);
- Тест за уреаза.
Лечение
Няма единна специфична терапия при лечението на ентероинфекциите. Сулфонамидите, ампицилини и цефалоспорини са с доказан антибактериален ефект.
Резистентните на карбапенеми Enterobacteriaceae са докладвани в световен мащаб. Резистентните на карбапенеми Enterobacteriaceae (CRE) обикновено са резистентни към всички β-лактамни агенти, както и към повечето класове антибиотици, което ограничава възможностите за лечение.
Лечението на Грам-отрицателна бактеремия и септичен шок изисква бързото назначаване на антимикробна терапия, възстановяване на течния и електролитния баланс и лечение на дисеминираната вътресъдова коагулация.
Заглавно изображение CC0 Public domain
Подраздели на Семействo Enterobacteriaceae
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОСЪН ДЕЦА саше * 10 SUN WAVE
ОМНИ БИОТИК ПАУЪР саше 4 г * 28
Безплатна доставка за България!Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8035/
http://microbeonline.com/seven-common-characteristics-family-enterobacteriaceae/
Jawetz, Melnik & Andelberg`s Medical microbiology, 26th Edition
Коментари към Семействo Enterobacteriaceae (Enterobacteriaceae)