Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални хранителни отравяния

Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05

от 19 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари
Свързаност

› Какво представляват

› Разпространение

› Причини

› Патофизиология

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение

Какво представляват?

Други бактериални хранителни отравяния представляват група токсикоинфекции, които възникват след консумацията на храна, контаминирана с микроорганизми или техни токсини. Установени са повече от 200 различни заболявания причинени вследствие на консумация на контаминирани хранителни продукти.

Разпространение

Бактериалните хранителни отравяния представляват голяма група от инфекциозни заболявания, характеризиращи се с повсемесно разпространение и тенденция за развитие на различни по размер епидемични взривове. Миграцията, международната търговия, пътуванията и глобализацията на производството и предлагането на храни увеличават риска от разпространението на бактериалните хранителни отравяния.

Механизмът на заразяване е фекално-орален, а пътят по който инфекцията поразява човешкия организъм е чрез консумиране на заразено месо, месни продукти, мляко, млечни продукти, яйца и др. Заболяванията са по-чести през лятно-есенния сезон.

Причини

Поради способността им да съществуват в различни форми (вегетативни форми и спори), голямото разнообразие от бактериални видове и свойството им да отделят различни токсини бактериите са най-честата причина за настъпването на хранителни отравяния. Някои патогенни бактерии са способни да образуват спори и по този начин са силно устойчиви на топлина (Clostridium botulinum, C.perfringens и Bacillus cereus), други са способни да произвеждат устойчиви на топлина токсини (Staphylococcus aureus, Clostridium botulinum). Повечето патогени са мезофилни с оптимален температурен диапазон на растеж от 20°C до 45°C, което допълнително увеличава температурния диапазон, благоприятен за размножаване на бактериите в контаминираните хранителни продукти.

Най-често срещаните причинители на бактериални хранителни отравяния са E.coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus, Clostridium botulinum, както и различни представители на родовете Shigella, Salmonela и др.

Бактериално хранително отравяне

Патофизиология

Бактериите или техните ентеротоксини постъпват в стомашно-чревния тракт и въздействат локално на чревния епител, като предизвикват възпалителен процес и увреждат чревната моторика. Хранителна инфекция се развива тогава, когато патогенът се поглъща с храната и се се размножава в човешкия организъм.

Хранителната интоксикация възниква, когато бактерия се размножава в определен хранителен продукт и произвежда токсин, който след това се навлиза в организма на гостоприемника чрез храната.

Водещ патогенен фактор при бактериалните хранителни отравяния е ентеротоксинът, отделян от бактериалния причинител. Ентеротоксините са термостабилни и най-често устойчиви спрямо действието на стомашния ацидитет и чревните ензими. Основният патогенетичен ефект на бактериалните ентеротксини е активиране на моториката на стомаха и червата, локална деструкция на чревната лигавица и повишение на секрецията на вода и натрий в лумена на червата.

Симптоми

Инкубационният период на бактериалните хранителни отравяния е кратък - няколко часа до едно денонощие.

Симптоми на хранително отравяне

Въпреки голямото разнообразие от етиологични причинители и характерни особености в протичането на повечето бактериални хранителни интоксикации, основните симптоми са:

  • Гадене
  • Повръщане
  • Диария - с различна характеристика в зависимост от етиологичния причинител
  • Отпадналост
  • Загуба на тегло
  • Повишена температура
  • Дехидратация на организма

Началото на хранителната интоксикация е най-често внезапно. Независимо от бурното начало, голяма част от тази група инфекции завършват с пълно възстановяване и са с добра прогноза. Изключение прави ботулизмът и тежката клинична форма на интоксикация, причинена от C.perfringens - хеморагично-некротичен ентерит.

Диагноза

За поставяне на точна диагноза е необходимо провеждането на лабораторни и микробиологични изследвания. Серологичните изследвания (PCR, ELISA) се провеждат при нужда от допълнително уточняване на бактериалния серотип, което е от значение в условията на епидемичен взрив.

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина
  • Левкоцити

В зависимост от причинителя промените в кръвната картина на пациента се различават по тежест. Най-често се наблюдават левкоцитоза и хемоконцентрация.

Микробиологични изследвания

Клинично е трудно да се разграничат отделните етиологични видове хранителни токсикоинфекции. Единствено чрез микробиологично изследване може да се определи точният причинител. Изследват се повърнати материи, фецес или хранителни продукти със съмнение за контаминация. Събраните проби се използват за посявка върху селективни хранителни среди, направата на фекална култура и провеждането на фекален тест.

Диференциална диагноза

Диференциална диагноза се прави с:

  • Dispepsia simplex
  • Цьолиакия 
  • Вирусни гастроентерити

Лечение

Голяма част от бактериалните хранителни отравяния са самоограничаващи се заболявания с добра прогноза и нямат нужда от антибиотично лечение. При затегнат ход на заболяването или силно патогенен причинител се прилага антибиотична терапия след предварително направена антибиограма. От голямо значение е възстановяване на водно-електролитния баланс на организма чрез адекватна рехидратация. На хоспитализация подлежат всички пациенти с тежко протичаща клинична форма, както и кърмачета и малки деца.

 

Изображения: freepik.com

4.0/5 9 оценки

Видове Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05

  • A05.0 Стафилококово хранително отравяне
  • A05.1 Ботулизъм
  • A05.2 Хранително отравяне, предизвикано от Clostridium perfringens [Clostridium welchii]
  • A05.3 Хранително отравяне, предизвикано от Vibrio parahaemolyticus
  • A05.4 Хранително отравяне, предизвикано от Bacillus cereus
  • A05.8 Други уточнени бактериални хранителни отравяния
  • A05.9 Бактериално хранително отравяне, неуточнено

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1935354/?page=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6604998/

Коментари към Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:33
    Коментирайте "Други бактериални хранителни отравяния МКБ A05"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 98.2 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРО ПРОТИЧАЩИ ЧРЕВНИ ИНФЕКЦИОЗНИ БОЛЕСТИ С ДИАРИЧЕН СИНДРОМ, ПРИ ЛИЦА ПОД 18 ГОДИНИ
  • КП № 98.1 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТРО ПРОТИЧАЩИ ЧРЕВНИ ИНФЕКЦИОЗНИ БОЛЕСТИ С ДИАРИЧЕН СИНДРОМ, ПРИ ЛИЦА НАД 18 ГОДИНИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 3 часа и 12 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 4 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival