Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Специална микробиология Бактериология Анаеробни спорообразуващи бактерии (Род Clostridium) Причинител на ботулизма

Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum)

от 15 юни 2017г., обновено на 06 юни 2022г.
Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum) - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Обща характеристика

Видът Clostridium botulinum принадлежи към род Clostridium, който обединява строго анаеробни спорообразуващи бактерии. Причинява болестта ботулизъм и е открит от Е. ван Ерменген през 1896г. Названието му произлиза от латинската дума за колбас - botulus.

Морфологични особености

Клостридиум ботулинум е Грам-положителна бактерия с пръчковидна форма и размери от 0,3 до 4 микрометра. Не притежава полизахаридна капсула, но образува ресни, което го прави подвижен. Образува спори, които при неблагоприятни условия предпазват ботулиновия бактерии от загиване. Бактериалните клетки притежават характерен морфологичен вид, често оприличаван на ракета.

Културелни особености

Бактерия на ботулизма е строг анаероб, което означава че не се развива в среди съдържащи кислород. Оптмални условия за неговото култивиране са температура от 35 до 37 градуса и рН 7,3 - 7,6. Развива се върху множество различни хранителни среди, но за диагностични цели най-често се използват кръвен или лактозо-жлъчно-млечен агар на Цайслер. След култивиране образува плоски и гладки колонии със странични израстъци.
Също така бактерия може да се култивира и в течни хранителни среди като в течната среда на Тароци образува мътнина, която по-късно преминава в утайка на дъното на епруветката.

Антигенна сруктура

Бактерия призвежда ресничести Н-антигени и термостабилни антигени на клетъчната стена.Най-силни антигени са ендотоксините, като в зависимост от спрцифичността на образуваните антигени се разграничават осем серотипа - A, B, Cα, Ç β, D, E, F, G.

Биохимична призводителност

В зависимост от своята биохимична производителност бактериите от вида клостридиум ботулинум се разделят на 4 групи:
  • силно протеолитични (разграждащи протеините);
  • силно захаролитични;
  • непротеолитични;
  • протеолитични, без захаролитична способност.

Причинителя на ботулизма образува най-силния известен токсин - ботулинов токсин.

Ботулиновият токсин е изключително силен екзотоксин, като е изчислено че 100-150 нанограма от него са минималната смъртна доза за човек, я при вдишване - 10-13 ng / kg. Неговото действие се изразява в предотвратяване на освобождаването на невротрансмитера ацетилхолин от аксоновите окончания в нервно-мускулната връзка и по този начин предизвиква парализа. Инфекцията с бактерията причинява болестта ботулизъм. Токсинът се използва и в търговията в медицината, козметиката и научните изследвания.
Съществуват осем вида ботулинов токсин, от тип А до Н. Типове А и В са способни да причинят заболяване при хора и също се използват в търговската и медицинската област.
  • Типовете C-G са по-рядко срещани;
  • Видове Е и F могат да причинят заболяване при хората, докато другите видове причиняват заболяване при други животни.
Типът Н се смята за най-смъртоносната субстанция в света - инжектирането само на 2 милиарда от грама (2 ng) може да причини смърт на възрастен. Ботулиновият токсин тип А и В се използват в медицината за лечение на различни мускулни спазми и заболявания, характеризиращи се с свръхактивен мускул. Токсина се състои от токсичен компонент, който представлява ботулиновия невротоксин и нетоксични протеинови компоненти.

Серотипове А, В, Е, и F причиняват заболяването ботулизъм при човека. За да се осъществи токсичното въздействие на токсина той претърпява частична протеолиза (разграждане) под действието на собствени ензими и на ензима трипсин, присъстващ в стомаха. Вследсвие на тези трансформации токсина се разделя на две части, като се получава активирания високотоксичен ботулинов токсин.

Епидемиология

Clostridium botulinum бактерия е широкоразпространен в почвата от където бактериалните спори попадат върху плодове, зеленчуци, месо или друг вид хранителни продукти включително меда. При консервиране на заразени хранителни продукти в тях могат да останат бактериални спори.

Поради тази причина не се препоръчва даването на мед на бебета и деца.

Патогенеза и кринична картина

botulism1При консумиране на заразени хранителни продукти се развива ботулинова хранителна интоксикация. В такива случаи токсина се резорбира в стомашно-чревния тракт от където постъпва в кръвния ток и достига до нежромускулните синапси, уврежда клетки на централната и периферна нервна система. Икубационният период на хранителната интоксикация е около 8 дни, като при част от пациентите се наблздават тежест и болки в корема, главоболие и повръщане.

Възможно е да се развият други две различни форми на заболяването:

Детски ботулизъм, който обикновено засяга бебета и рядко, възрастни с променена стомашно-чревна анатомия или микрофлора. Тя се причинява от поглъщането на спори от ботулиновите бактерии, които се размножават в храносмилателния тракт и произвеждат ботулинов токсин. Наблюдават се следните симптоми:

  • двойно виждане;
  • увисване на клепачите;
  • загуба на изражението на лицето;
  • проблеми при преглъщането;
  • смущения в централната нервна система като сухота в устата (поради понижено производство на слюнка), хипотония (понижено кръвно налягане, с последващо замайване).

Слабостта се разпространява в ръцете (започвайки от раменете и продължавайки до предмишниците) и долните крайници.

Раневи ботулизъм - възниква, когато отворена рана е замърсена с ботулинови спори.

Микробиологична диагностика

Необходимо е изолирането на бактерия върху кръвен или лактозо-жлъчно-млечен агар на Цайслер и последващото му микроскопиране, но за да бъде потвърдена диагнозата се използват:
  1. Електромиография;
  2. Изследване на ликвор;
  3. Лабораторно доказване на токсина в кръвта (тестове за ботулизъм).

Лечение

Ботулизмът се лекува с антитоксин за ботулизъм и поддържаща грижа, която включва наблюдение на дихателната функция. Респираторната недостатъчност, дължаща се на парализа, може да изисква механична вентилация от 2 до 8 седмици, както и интензивно медицинско обслужване. Раните трябва да се лекуват, за да се премахне източникът на бактериите, произвеждащи токсина.
Ботулинов анатоксин
При възрастни ботулизмът може да бъде лекуван чрез имунизация с анатоксин, който блокира действието на циркулиращия в кръвта токсин. Използват се тривалентни антитоксинови антитела, образувани срещу ботулинов токсин типове А, В и Е.
4.6/5 11 оценки

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Botulism#Signs_and_symptoms

https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-botulism

https://www.cdc.gov/botulism/index.html

Коментари към Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum)
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:47
    Коментирайте "Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Специална микробиология
  • Бактериология
  • Анаеробни спорообразуващи бактерии (Род Clostridium)
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Микробиология - мнения и въпроси

преди 2307 дни, 3 часа и 34 мин.

Сухи хранителни среди и реагенти за микробиология.

преди 2959 дни, 3 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 51 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival