Обща характеристика
Видът Clostridium botulinum принадлежи към род Clostridium, който обединява строго
анаеробни спорообразуващи бактерии. Причинява болестта
ботулизъм и е открит от Е. ван Ерменген през 1896г. Названието му произлиза от латинската дума за колбас - botulus.
Морфологични особености
Клостридиум ботулинум е Грам-положителна бактерия с пръчковидна форма и размери от 0,3 до 4 микрометра. Не притежава полизахаридна капсула, но образува ресни, което го прави подвижен. Образува спори, които при неблагоприятни условия предпазват ботулиновия бактерии от загиване. Бактериалните клетки притежават характерен морфологичен вид, често оприличаван на ракета.
Културелни особености
Бактерия на ботулизма е строг анаероб, което означава че не се развива в среди съдържащи кислород. Оптмални условия за неговото култивиране са температура от 35 до 37 градуса и рН 7,3 - 7,6. Развива се върху множество различни хранителни среди, но за диагностични цели най-често се използват кръвен или лактозо-жлъчно-млечен агар на Цайслер. След култивиране образува плоски и гладки колонии със странични израстъци.
Също така бактерия може да се култивира и в течни хранителни среди като в течната среда на Тароци образува мътнина, която по-късно преминава в утайка на дъното на епруветката.
Антигенна сруктура
Бактерия призвежда ресничести Н-антигени и термостабилни
антигени на клетъчната стена.Най-силни антигени са ендотоксините, като в зависимост от спрцифичността на образуваните антигени се разграничават осем серотипа - A, B, Cα, Ç β, D, E, F, G.
Биохимична призводителност
В зависимост от своята биохимична производителност бактериите от вида клостридиум ботулинум се разделят на 4 групи:
- силно протеолитични (разграждащи протеините);
- силно захаролитични;
- непротеолитични;
- протеолитични, без захаролитична способност.
Причинителя на ботулизма образува най-силния известен токсин - ботулинов токсин.
Ботулиновият токсин е изключително силен екзотоксин, като е изчислено че 100-150 нанограма от него са минималната смъртна доза за човек, я при вдишване - 10-13 ng / kg. Неговото действие се изразява в предотвратяване на освобождаването на невротрансмитера ацетилхолин от аксоновите окончания в нервно-мускулната връзка и по този начин предизвиква парализа. Инфекцията с бактерията причинява болестта ботулизъм. Токсинът се използва и в търговията в медицината, козметиката и научните изследвания.
Съществуват осем вида ботулинов токсин, от тип А до Н. Типове А и В са способни да причинят заболяване при хора и също се използват в търговската и медицинската област.
- Типовете C-G са по-рядко срещани;
- Видове Е и F могат да причинят заболяване при хората, докато другите видове причиняват заболяване при други животни.
Типът Н се смята за най-смъртоносната субстанция в света - инжектирането само на 2 милиарда от грама (2 ng) може да причини смърт на възрастен. Ботулиновият токсин тип А и В се използват в медицината за лечение на различни мускулни спазми и заболявания, характеризиращи се с свръхактивен мускул. Токсина се състои от токсичен компонент, който представлява ботулиновия невротоксин и нетоксични протеинови компоненти.
Серотипове А, В, Е, и F причиняват заболяването ботулизъм при човека. За да се осъществи токсичното въздействие на токсина той претърпява частична протеолиза (разграждане) под действието на собствени ензими и на ензима трипсин, присъстващ в стомаха. Вследсвие на тези трансформации токсина се разделя на две части, като се получава активирания високотоксичен ботулинов токсин.
Епидемиология
Clostridium botulinum бактерия е широкоразпространен в почвата от където бактериалните спори попадат върху плодове, зеленчуци, месо или друг вид хранителни продукти включително меда. При консервиране на заразени хранителни продукти в тях могат да останат бактериални спори.
Поради тази причина не се препоръчва даването на мед на бебета и деца.
Патогенеза и кринична картина
При консумиране на заразени хранителни продукти се развива ботулинова хранителна интоксикация. В такива случаи токсина се резорбира в стомашно-чревния тракт от където постъпва в кръвния ток и достига до нежромускулните синапси, уврежда клетки на централната и периферна нервна система. Икубационният период на хранителната интоксикация е около 8 дни, като при част от пациентите се наблздават тежест и болки в корема, главоболие и повръщане.
Възможно е да се развият други две различни форми на заболяването:
Детски ботулизъм, който обикновено засяга бебета и рядко, възрастни с променена стомашно-чревна анатомия или микрофлора. Тя се причинява от поглъщането на спори от ботулиновите бактерии, които се размножават в храносмилателния тракт и произвеждат ботулинов токсин. Наблюдават се следните симптоми:
- двойно виждане;
- увисване на клепачите;
- загуба на изражението на лицето;
- проблеми при преглъщането;
- смущения в централната нервна система като сухота в устата (поради понижено производство на слюнка), хипотония (понижено кръвно налягане, с последващо замайване).
Слабостта се разпространява в ръцете (започвайки от раменете и продължавайки до предмишниците) и долните крайници.
Раневи ботулизъм - възниква, когато отворена рана е замърсена с ботулинови спори.
Микробиологична диагностика
Лечение
Ботулизмът се лекува с антитоксин за ботулизъм и поддържаща грижа, която включва наблюдение на дихателната функция. Респираторната недостатъчност, дължаща се на парализа, може да изисква механична вентилация от 2 до 8 седмици, както и интензивно медицинско обслужване. Раните трябва да се лекуват, за да се премахне източникът на бактериите, произвеждащи токсина.
Ботулинов анатоксин
При възрастни ботулизмът може да бъде лекуван чрез имунизация с анатоксин, който блокира действието на циркулиращия в кръвта токсин. Използват се тривалентни антитоксинови антитела, образувани срещу ботулинов токсин типове А, В и Е.
Коментари към Причинител на ботулизма (Clostridium botulinum)