Стафилококово хранително отравяне МКБ A05.0
Стафилококовите хранителни отравяния са остри стомашно-чревни заболявания, възникващи след консумацията на хранителни продукти, предварително контаминирани със стафилококи и техните токсични продукти (ентеротоксини).
Причини
Стафилококите са Грам-положителни бактерии с кълбовидна форма. Род Staphylococcus включва повече от 40 вида микроорганизми. Повечето от тях са нормални обитатели на кожата и лигавиците на човека. Малка част от тях обитават и почвата.
Основният причинител на стафилококов ентерит е S.aureus, по-рядко и S.epidermidis. Ентеротоксини произвеждат около половината от изолираните щамове S.aureus, в зависимост от това тяхно свойство се разделят в 7 антигенни групи – A, B, C1, C2, D, E, F, G. Щамовете могат да продуцират широк спектър (над 20) ентеротоксини и ентеротоксин-подобни токсини. Източник на стафилококи са човека и животните. Контаминирането на хранителни продукти се осъществява най-често при приготвянето им от хора със стафилококови заболявания като фурункулоза, панарициум, стафилококов ринит или пневмония. Също така заболявания възникват и след консумация на мляко от животни с мастит.
Разпространение
Хранителното отравяне възниква обикновено след консумация на сладкарски изделия или млечни продукти и по-рядко след консумация на месо и рибни храни. Основен момент е контаминираните хранителни продукти да престоят няколко часа на стайна температура - благоприятна среда за размножаване на стафилококите и натрупване на ентеротоксин. Възприемчивостта на човека спрямо влиянието на ентеротоксина е висока, наблюдават се спорадични случаи и епидемични взривове. Ръстът на заболеваемост се увеличава през летните месеци. Важно особеност на контаминираните хранителни продукти е липсата на промяна в органолептичните си качества.
Патофизиология
Входна врата при стафилококовото хранително отравяне е устната кухина, водещ патогенен фактор е термостабилният стафилококов ентеротоксин, който се резобрира в тънките черва, активира моториката на стомаха и червата и има еметично действие. Ентеротоксинът предизвиква катарално възпаление на чревната лигавица, също така притежава токсичен ефект върху парасимпатикусовата нервна система - повлиява съдовата инервация, резултата от което е артериална хипотония.
Симптоми
Инкубационният период е от 30 минути до 2 часа, рядко до 4 часа след консумацията на контаминирани хранителни продукти.
Началото е остро и внезапно. Основните симптоми на стафилококово хранително отравяяне биват:
коликообразна коремна болка;
Повръщанията са почти непрекъснати, мъчителни, без облекчение, като в началото се повръща приетата храна, а след това и стомашен и жлъчен сок. Диарията е леко изразена с течни изпражнения, без патологични примеси. Общото състояние бързо се влошава с остро настъпваща хипотония. Болният е блед, с обща слабост, прострация и световъртеж. Характерно за стафилококовите хранителни интоксикации е тяхното абортивно протичане, т.е. те започват с тежки и силно изразени симптоми, които обаче бързо отзвучават след 6-12 часа. След преминаване на острия период, общото състояние бързо се подобрява и симптомите отзвучават за няколко часа.
Най-честото усложнение на стафилококовите хранителни интоксикации е дехидратацията при значителен диариен синдром и повръщане.
Изследвания
За поставяне на диагнозата важно значение има анамнезата за консумация на съмнителна храна и груповост на заболяването. Назначават се лабораторни и микробиологични изследвания.
Лабораторни изследвания
Кръвната картина не показва почти никакви изменения. При част от болните може да се наблюдава левкоцитоза с олевяване, а при наличие на дехидратация и данни за хемоконцентрация. Въпреки че определени лабораторни тестове могат да открият ентеротоксинтоксин в хранителните продукти, тези тестове обикновено не се поръчват, освен по време на епидечен взрив.
Микробиологични изледвания
Най-сигурният начин за потвърждаване на диагнозата е микробиологичното изследване и изолирането на стафилококовите бактерии от съмнителни хранителни продукти.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с останалите с други уточнени бактериални чревни инфекции, като:
Лечение
Лечението на стафилококовото хранително отравяне включва диетичен режим и рехидратация на организма. Етиологично лечение не е необходимо. Прогнозата е добра.
За профилактиката са важни правилното съхранение на хранителните продукти, спазване на хигиенните мерки, както и редовен контрол върху заведенията за хранене и персонала работещ в тях.
Симптоми и признаци при Стафилококово хранително отравяне МКБ A05.0
ВсичкиЛечение на Стафилококово хранително отравяне МКБ A05.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ВЕРАТРУМ АЛБУМ 9 СН
Библиография
https://www.cdc.gov/foodsafety/diseases/staphylococcal.html
https://www.msdmanuals.com/home/digestive-disorders/gastroenteritis/staphylococcal-food-poisoning
Коментари към Стафилококово хранително отравяне МКБ A05.0