Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Други бактериални, чревни инфекции Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli

Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

В рубриката други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli е разгледано заболяването ентерит, предизвикан от Escherichia coli.

Причини

Бактерията Escherichia coli е Грам-отрицателен, факултативен анаероб от семейство Enterobacteriaceae, род Escherichia. Бактериите от рода представляват подвижни пръчици, не образяват спори, но част от представителите образуват капсули, с които се свързва и капсулният антиген-К, други характерни за род антигени са соматичният (антиген О), ресничестият (антиген H) и антигенът на адхезивните пили (антиген F).

Коли бактериите са нормални обитатели на долните отдели на дебелото черво при човека и повечето топлокръвни животни. Голяма част от щамовете подпомагат правилното функциониране на чревния тракт на човека, но някои представители са патогенни и причиняват различни заболявания познати като ешерихиози. Патогенните Ешерихия коли отделят ентоксин, който се освобождава при разрушаването на клетъчната им стена и ентеротоксини, които предизвикват характерните за коли ентеритите симптоми. Щамът E.coli O157:H7 продуцира и екзотоксин (Shiga-like токсин) с подобно на екзотоксина продуциран от Шигела дизентерие действие.

Разпространение

Колиентеритът, предизвикан от Escherichia coli е чревна инфекция, която съставлява над 80% от острите бактериални диарии. Може да бъде причина за вътреболнични инфекции и се наблюдава през цялата година. Засягат се предимно кърмачета и по-рядко възрастни хора.

Бактериите от род Escherichia са разпространени в целия свят и възприемчивостта на човека спрямо патогенните щамове е значителна - контагиозният индекс е изключително висок.

E.coli

Ентеритът, предизвикан от Ешерихия коли се предава по фекално-орален механизъм. Източник на инфекцията е човека - болен или здрав заразоносител. Заразяването се осъществява по контактно-битов или алиментарен път - чрез контаминирани хранителни продукти, замърсени ръце или предмети. Обикновено хранителното отравяне с E.coli настъпва вследствие на консумация на замърсени плодове или зеленчуци или недобре обработено месо.

Причинителят се отделя от болните в околната среда чрез изпражненията и по този начин бактериите могат да попаднат в хранителни продукти.

Патофизиология

Входна врата за патогените е устната кухина, след като попаднат в храносмилателната система част от бактериите загиват под действието на стомашния ацидитет, по-голямата част от тях преодоляват тази бариера и достигат до тънките черва (най-често йейунома). Бактериите прилепват към клетките на чревната лигавица и образуват микроколонии. В някои случаи бактериите преодобялавт бариерата на ентероцитите и достигат мезентериалните лимфни възли и кръвта, чрез нея се отнасят до различни органи, което обуславя развитието на метастатични гнойни процеси - септични и септикопиемични форми.

Основните поражения се наблюдават в тънките черва - лигавицата е възпалена с възможни некротично-деструктивни промени. Чревните клетки започват да отделят повече вода, слуз и електролити, ускорява се чревната перисталтика. Това обуславя появата на диария.

Симптоми

Заболяването започва остро, с покачване на телесната температура и влошаване на общото състояние. Болният е слаб, отпуснат и блед. Появяват се горно и долно диспептични прояви като:

  • гадене;
  • повръщане;
  • диария.

Вследствие организмът губи течности и настъпва дехидратация.

Pain

Колиентеритът в кърмаческа и детска възраст се характеризира с пълно разгръщане на клиничната картина на заболяването и често развитие на усложнението ентерална токсикоза. Заболяването започва със субфебрилна температура и единични повръщания, като до няколко дни се разгръща пълната клинична картина.

В рагара на болестта температурата достига до 39°C. Повръщанията стават обилни и чести. Диарийният синдром се представя с изхождания на течни и премесени със слуз фекалии. Изхожданията биват от 7 до 20 за 24 часа.
Най-честото усложнение на ентерита, предизвикан от Ешерихия коли в кърмаческа и ранна детска възраст е ентералната токсикоза, която настъпва в края на първата седмица след началото на болестта.

Ентералната токсикоза се характеризира с прояви на тежка дехидратация на организма - намален тургур и еластичност на кожата, лицето е с изострени черти, фонтанелата е хлътнала под нивото на черепните кости. Развива се хипотермия, телесната температура достига 35-34°C, тахикардия и хипотония. Въпреки тежката дехидратация по долните крайници се наблюдават отоци. Коремът е подут, а перисталтиката е от вяла до липсваща.

Изследвания

За поставянето на диагнозата Ентерит предизвикан от Ешерихия коли е необходимо провеждането на лабораторни и микробиологични изследвания.

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Микробиологични изследвания

За доказване на патогенни Ешерихия коли се взима фекална проба с цел изготвянето на фекална култура в специална хранителна среда и провеждането на фекален тест.

Диференциална диагноза

Пради сходното клинично протичане на бактериалните чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:

  • Шигелоза;
  • Салмонелоза;
  • Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica.

В допълнение в кърмаческа възраст се прави диференциална диагноза и с количествени или качествени грешки в храненето на кърмачето.

Диагнозата се поставя въз основа на клиничните прояви, данните от анамнезата за консумиране на съмнителна храна или контакт с инфектиран. Причинителят може да се изолира от изпражнения чрез провеждането на фекален тест или от повърнати материи.

Лечение

Лечението на други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli започва с диета, рехидратация на организма и почивка на легло. В дните на острата фаза на заболяването не трябва да се приема храна, а само течности или подсладен чай. При тежко протичащите клинични форми и в кърмаческа възраст хоспитализацията е задължителна. Етиологичното лечение се състои в приложение на антибиотици като Трета генерация цефалоспорини и Аминогликозиди.

3.9/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4

  • Диария
  • Коремна болка
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
  • Неразположение
  • Коремни спазми
Всички

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1432762/
https://emedicine.medscape.com/article/217485-overview
https://emedicine.medscape.com/article/970451-overview

Коментари към Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 03:53
    Коментирайте "Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

* Фунгитер - победа над гъбичните инфекции!

преди 294 дни, 16 часа и 9 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2065 дни, 15 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 15 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 6 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 7 часа и 9 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 7 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival