Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4
В рубриката други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli е разгледано заболяването ентерит, предизвикан от Escherichia coli.
Причини
Бактерията Escherichia coli е Грам-отрицателен, факултативен анаероб от семейство Enterobacteriaceae, род Escherichia. Бактериите от рода представляват подвижни пръчици, не образяват спори, но част от представителите образуват капсули, с които се свързва и капсулният антиген-К, други характерни за род антигени са соматичният (антиген О), ресничестият (антиген H) и антигенът на адхезивните пили (антиген F).
Коли бактериите са нормални обитатели на долните отдели на дебелото черво при човека и повечето топлокръвни животни. Голяма част от щамовете подпомагат правилното функциониране на чревния тракт на човека, но някои представители са патогенни и причиняват различни заболявания познати като ешерихиози. Патогенните Ешерихия коли отделят ентоксин, който се освобождава при разрушаването на клетъчната им стена и ентеротоксини, които предизвикват характерните за коли ентеритите симптоми. Щамът E.coli O157:H7 продуцира и екзотоксин (Shiga-like токсин) с подобно на екзотоксина продуциран от Шигела дизентерие действие.
Разпространение
Колиентеритът, предизвикан от Escherichia coli е чревна инфекция, която съставлява над 80% от острите бактериални диарии. Може да бъде причина за вътреболнични инфекции и се наблюдава през цялата година. Засягат се предимно кърмачета и по-рядко възрастни хора.
Бактериите от род Escherichia са разпространени в целия свят и възприемчивостта на човека спрямо патогенните щамове е значителна - контагиозният индекс е изключително висок.
Ентеритът, предизвикан от Ешерихия коли се предава по фекално-орален механизъм. Източник на инфекцията е човека - болен или здрав заразоносител. Заразяването се осъществява по контактно-битов или алиментарен път - чрез контаминирани хранителни продукти, замърсени ръце или предмети. Обикновено хранителното отравяне с E.coli настъпва вследствие на консумация на замърсени плодове или зеленчуци или недобре обработено месо.
Причинителят се отделя от болните в околната среда чрез изпражненията и по този начин бактериите могат да попаднат в хранителни продукти.
Патофизиология
Входна врата за патогените е устната кухина, след като попаднат в храносмилателната система част от бактериите загиват под действието на стомашния ацидитет, по-голямата част от тях преодоляват тази бариера и достигат до тънките черва (най-често йейунома). Бактериите прилепват към клетките на чревната лигавица и образуват микроколонии. В някои случаи бактериите преодобялавт бариерата на ентероцитите и достигат мезентериалните лимфни възли и кръвта, чрез нея се отнасят до различни органи, което обуславя развитието на метастатични гнойни процеси - септични и септикопиемични форми.
Основните поражения се наблюдават в тънките черва - лигавицата е възпалена с възможни некротично-деструктивни промени. Чревните клетки започват да отделят повече вода, слуз и електролити, ускорява се чревната перисталтика. Това обуславя появата на диария.
Симптоми
Заболяването започва остро, с покачване на телесната температура и влошаване на общото състояние. Болният е слаб, отпуснат и блед. Появяват се горно и долно диспептични прояви като:
Вследствие организмът губи течности и настъпва дехидратация.
Колиентеритът в кърмаческа и детска възраст се характеризира с пълно разгръщане на клиничната картина на заболяването и често развитие на усложнението ентерална токсикоза. Заболяването започва със субфебрилна температура и единични повръщания, като до няколко дни се разгръща пълната клинична картина.
В рагара на болестта температурата достига до 39°C. Повръщанията стават обилни и чести. Диарийният синдром се представя с изхождания на течни и премесени със слуз фекалии. Изхожданията биват от 7 до 20 за 24 часа.
Най-честото усложнение на ентерита, предизвикан от Ешерихия коли в кърмаческа и ранна детска възраст е ентералната токсикоза, която настъпва в края на първата седмица след началото на болестта.
Ентералната токсикоза се характеризира с прояви на тежка дехидратация на организма - намален тургур и еластичност на кожата, лицето е с изострени черти, фонтанелата е хлътнала под нивото на черепните кости. Развива се хипотермия, телесната температура достига 35-34°C, тахикардия и хипотония. Въпреки тежката дехидратация по долните крайници се наблюдават отоци. Коремът е подут, а перисталтиката е от вяла до липсваща.
Изследвания
За поставянето на диагнозата Ентерит предизвикан от Ешерихия коли е необходимо провеждането на лабораторни и микробиологични изследвания.
Лабораторни изследвания
Микробиологични изследвания
За доказване на патогенни Ешерихия коли се взима фекална проба с цел изготвянето на фекална култура в специална хранителна среда и провеждането на фекален тест.
Диференциална диагноза
Пради сходното клинично протичане на бактериалните чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:
В допълнение в кърмаческа възраст се прави диференциална диагноза и с количествени или качествени грешки в храненето на кърмачето.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните прояви, данните от анамнезата за консумиране на съмнителна храна или контакт с инфектиран. Причинителят може да се изолира от изпражнения чрез провеждането на фекален тест или от повърнати материи.
Лечение
Лечението на други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli започва с диета, рехидратация на организма и почивка на легло. В дните на острата фаза на заболяването не трябва да се приема храна, а само течности или подсладен чай. При тежко протичащите клинични форми и в кърмаческа възраст хоспитализацията е задължителна. Етиологичното лечение се състои в приложение на антибиотици като Трета генерация цефалоспорини и Аминогликозиди.
Симптоми и признаци при Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4
- Диария
- Коремна болка
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Неразположение
- Коремни спазми
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1432762/
https://emedicine.medscape.com/article/217485-overview
https://emedicine.medscape.com/article/970451-overview
Коментари към Други чревни инфекции, предизвикани от Escherichia coli МКБ A04.4