Други бактериални, чревни инфекции МКБ A04
Бактериалните чревни инфекции са остри инфекциозни заболявания с разнообразна етиология. В зависимост от патогенността на причинителя, инфекциозния процес често обхваща целия организъм, въпреки че основната входна врата и специфична локализация на микроорганизма е гастроинтестиналния тракт.
Причини
В зависимост от клиничните, епидемиологични и лабораторни критерии чревните инфекции се разделят на три големи групи:
- Чревни инфекции, придобити в обществото - най-чести причинители E.coli, Campylobacter spp. и Clostridium difficile;
- Нозокомиални чревни инфекции;
- Чревни инфекции при имуносупресирани пациенти.
Възприемчивостта на човека спрямо чревните инфекции е много висока и зависи преди всичко от възможността за заразяване и заразяващата доза. Разпространението на причинителите е в пряка зависимост от санитарната култура и условията на живот в обществото.
Заразяването се осъществява по фекално-орален механизъм чрез консумация на храна или вода, контаминирани с бактерии или токсини, произведени от тях.
Много видове бактерии могат да причинят бактериални, чревни инфекции, включително:
- Escherichia coli;
- Shigella spp.;
- Salmonella;
- Campylobacter enteritis;
- Yersinia enterocolitica;
- Clostridium difficile;
- Staphylococcus spp.
Разпространение
Разпространението на бактериалните чревни инфекции зависи от източника на инфекцията, възприемчивостта на човешкия организъм, личната и обществена санитарна куртура и средно годишните температури в съответния географски регион.
Източниците на чревни инфекции се разделят на две групи - човек и животни. Инфекциите, чиито единствен източник е човекът се означават като антропонозни заболявания. Чревни антропонозни заболявания с източник болен или заразоносител са Коремен тиф, Холера, Полиомиелит, Шигелоза и други.
Животните разпространяват заболявания познати като зоонози. Чревните зоонозни заболявания биват:
- Салмонелоза;
- Лептоспироза;
- Ботулизъм и др.
Възприемчивостта на човека спрямо бактериалните чревни инфекции е изключително висока, крайните възрастови групи и имунокопрометираните пациенти са особено податливи на тези инфекции, които при тях протичат като по-тежки клинични варианти.
Сезонността е най-вече лятно-есенна, като това се обяснява с по-високите температури, благоприятстващи размножаването на чревните патогени във водоемите, хранителните продукти и увеличаването на популацията на някои механични преносители като мухите.
Бактериалните чревни инфекции протичат като водни, хранителни или контатно-битови епидемични взривове. Механизмът на тяхното разпространение не фекално-орален и контастно битов.
Рискови фактори
Рисковите фактори за възникване на бактериална чревна инфекция включват:
- Отслабена имунна система
- Употреба на лекарства, които намаляват киселинността в стомаха
- Неправилна обработка и съхранение на хранителните продукти.
Патофизиология
Бактериалните чревни патогени причиняват инфекция по различни механизми, включително адхезия, инвазия на тънкочревната или дебелочревна лигавица и производство на токсини. Познаването на патофизиологията и механизма на тези патогени помага при диагностицирането и лечението на болестта.
Една от основните функции на тънките черва е да абсорбира течности и хранителни вещества. При нарушение на тази фукция, под действието на различни токсини, се развива диария и дехидратация на организма. Производството на токсини е друг важен фактор за вирулентност. Тези токсини включват ентеротоксини, които причиняват водниста диария, като действат директно върху секреторните механизми в чревната лигавица и цитотоксини, които унищожават лигавичните клетки и предизвикват последващите възпалителни промени в червата. Както производството на цитотоксини, така и бактериалната инвазия и разрушаването на чревните лигавични клетки увреждат гастроинтестиналния тракт. Инфекциите с Шигела и ентероинвазивни Ешерихия коли се характеризират с инвазия на епителните клетки на лигавицата, интраепителиално размножаване и последващо разпространение в съседни клетки.
Симптоми
Симптомите варират в зависимост от вида на бактериите, причиняващи инфекцията, но най-общо включват загуба на апетит, гадене и повръщане, диария, коремна болка и спазми, кръв в изпражненията и висока температура.
Диференциална диагноза
Поради сходното протичане на бактериалните чревни инфекции, необходимо е диференциална диагноза да се направи с голям брой заболявания, засягащи гастроинтестиналния тракт. В диференциално-диагностичен план се разглеждат:
- Шигелоза;
- Салмонелозен ентерит;
- Чревни инфекции, предизвикани от Ешерихия коли;
- Ентероколит, предизвикан от Клостридиум дефициле;
- Ентерит, предизвикан от Йерсиния ентероколитика;
- Ентерит, предизвикан от Кампилобактер;
- Злоупотреба със слабителни вещества.
Окончателната диагноза се поставя по клинични и епидемиологични данни, признаците на дехидратация и установяване на конкретния причинител. Регистрираните случаи се класифицират като вероятни или потвърдени.
Изследвания
За поставяне на правилната диагноза е необходимо провеждането на лабораторни, микробиологични и серологични изследвания. Резултатите от лабораторните изследвания дават информация за характера на чревната инфекция - вирусна или бактериална, в зависимост от характерни промени в ПКК и броя и разпределението на левкоцитите.
Микробиологични изследвания
От основно значение бива взимането на фекална проба от прясно отделени фекалии или анален секрет и направата на фекален тест. Изследват се също кръв и повърнати материи.
Серологични изследвания
Могат да бъдат проведени различни серологични тестове като:
Лечение
В зависимост от възрастта на пациента и тежастта на клиничната картина пациентите могат да бъдат лекувани амбулаторно или тяхното състояние да налага хоспитализация.
Основна цел на лечението е овладяване на настъпилата дехидратация. По-сериозните бактериални гастроентерити се лекуват в болнична обстановка. Етиологичното лечение с антибиотици обикновено се налага при тежко протичащите или усложнени гастроентерити. Подходящият антибиотичен препарат се определя след предварително направена антибиограма.
Лечението на болния се провежда до клинично оздравяване по възможност подкрепено с отрицателен резултат от проведен фекален тест.
Видове Други бактериални, чревни инфекции МКБ A04
Симптоми и признаци при Други бактериални, чревни инфекции МКБ A04
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-e-coli#1
https://www.biomerieux-diagnostics.com/gastrointestinal-infections
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11980461
Коментари към Други бактериални, чревни инфекции МКБ A04