Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5
Кампилобактериозата представлява остро чревно инфекциозно заболяване с причинител бактериии от род Campylobacter, от които C.jejuni е най-често срещания при острите ентерити.
Причини
Бактериите от семейство Enterobactericeae, род Campylobacter са Грам-отрицателни, спираловидно извити пръчици с две флагели, които осигуряват тяхната подвижност. Тези патогенни микроорганизми са изолирани за пръв път от сър Джон Макфадийн в Кралския ветеринарен колеж през 1906 г. Към рода се отнасят 5 вида бактерии - Campylobacter upsaliensis, C.hyointestinalis, C.fetus, C.jejuni и C.lanienae, от тях заболяване при човека причинят C.jejuni и C.fetus, останалите представители причиняват зоонози (инфекциозни заболявания при животните). Притежават O- и H-антигени, въз основа на които се разделят на много серологични типове. Неустойчиви са на ниски и високи температури и на дезинфекционни средства. Отделят ендо- и ентеротоксин, а някои серотипове - и цитотоксин.
Разпространение
Кампилобактериозата и зооантропонозно заболяване - резервоар и източник на инфекцията са основно птици, овце, крави, кучета и котки. Източниците на инфекцията отделят кампилобактериите с урина и фецес. Човекът се заразява по алиментарен път - консумация на контаминирани хранителни продукти, особено фекално замърсени или при липсата на добра термична обработка. В напредналите страни над 50% от всички случаи са свързани с консумация на месо от домашни птици. Предаването от чоек на човек се среща значително по-рядко.
Заболяването е разпространено в целия свят и е с характерна лятно-есенна сезонност. Възприемчивостта е всеобща, но най-често боледува възрастта от 1 до 5 години. Застрашени са животновъди, особено работещи в големи ферми и ветеринарни лекари. Сезонността на заболяването е целогодишна с пик през лятото и ранната есен. Често срещани са спорадичните заболявания и рядко се наблюдават епидемии.
Патофизиология
Входна врата за кампилобактерната инфекция е стомашно-чревният тракт. В стомаха голяма част от причинителите се разрушават от солната киселина. Бактериите, които преодолеят бариерата на стомашната киселинност достигат до тънките и дебели черва. Патогените адхезират чревната лигавица и проникват в чревните епителни клетки, като бързо достигат дълбоките слоеве на лигавицата. В субмукозата продължава размножаването на патогените и в същото време разграждането им от фагоцитите, в резултат на което настъпва възпалителен процес и освобождаване на ендо- и ентеротоксини. Ендотоксинът причинява обща интоксикация, а ентеротоксинът - диариен синдром. Част от агентите могат да преминат в мезентериалните лимфни възли и в кръвообращението.
Поради значителният възпалителен процес лигавицата на тънкото и дебелото черво (особено на йеюнум, илеум и колон) е оточна, с огнищни хеморагии и некроза на епитела.
Симптоми
Симптомите на инфекция с Campylobacter са описани за пръв път през 1886 г. от Теодор Ешерих. Първоначално инфекцията е наречена холера инфантум, или "лятни оплаквания", (summer complaint).
Ентеритът, предизвикан от Campylobacter е широко разпространена зооантропоноза, характеризираща се с развитието на токсиинфекциозен и ентероколитен синдром, коремна болка и хепотоспленомегалия.
Инкубационният период е от 1 до 7 дни, най-често 3-4 дни.
Началото на кампилобактерният ентерит е остро, наблюдават се:
- висока температура, достигаща 39-40 °C;
- главоболие;
- болки в мускулите;
- отпадналост - 12 до 24 часа преди началото на чревната симптоматика.
В разгара на заболяването се появяват коликообразни или дифузни болки в корема, гадене, повръщане и диария (около 10 изхождания в денонощие). Фекалните маси са рядко-кашави или воднисти, с неприятна миризма, жълти или жълто-зелени, примесени със слуз и кръв, а при по-тежко протичащи клинични форми и с гной. Общото състояние бързо се влошава, настъпва изразена дехидратация на организма, хипотония и подчертана слабост. Особено тежко протича дехидратацията в ранна детска възраст.
При достигане на бактериите до кръвния ток е възможно развитието на сепсис. Наблюдавани са изолирани поражения на вътрешните органи (висцерални форми) - менингит, хепатит, реактивен артрит и др. Тези генерализирани форми са рядко срещани и се наблюдават най-вече при имунокомпрометирани пациенти.
Изследвания
За поставяне на диагнозата ентерит, предизвикан от Campylobacter е неоходимо провеждането на физикален преглед, снемане на щателна анамнеза и провеждането на лабораторни, микробиологични изследвания и серологични изследвания за доказване на спацифични антитела.
Лабораторни изследвания
Лабораторните промени при кампилобактериоза показват умерено ускорено СУЕ и левкоцитоза.
Микробиологични изследвания
Провежднето на микроилогично изследване на фецес, урина или кръв (при генерализираните форми) е задължително и решаващо за диагнозата.
Директната микроскопия на нативни препарати установява типичната подвижност на кампилабактериите. Посявката на фекална проба в специфични хранителни среди и провеждането на фекален тест дефинитивно доказва причинителя.
Серологични изследвания
При нужда от доказване на специфични интитела се провеждат изследвания като латекс аглутинация и Елайза.
Диференциална диагноза
Ентерит, предизвикан от Campylobacter може да се заподозре при епидемиологични данни - диария сред животновъди след консумация на полусурово месо, при пиене на непреварено мляко и др., особено ако са доказани други бактериални чревни инфекции. Поради сходната клинична картина при бактериалните чревни инфекции, диференциална диагноза се прави с:
- Шигелоза;
- Салмонелозен ентерит;
- Ентерит, предизвикан от Yersinia enterocolitica;
- Ентеропатогенна инфекция, предизвикана от Escherichia coli;
- Други бактериални, чревни инфекции.
Потвърждаването на диагнозата става чрез изолиране на причинителите от копрокултури, посети на специални хранителни среди.
Лечение
Болните подлежат на хоспитализация в инфекциозно отделение. Лечението започва с почивка на легло и диета.
Етиологичното лечение може да се проведе с антибиотици от групата на макролидната или тетрациклиновата групи. Патогенитечното лечение се състои в рехидратация и дезинтоксикация.
Прогнозата е благоприятна, особено при адекватно лечение. Възможен е летален изход при кърмачета и имунокомпрометирани лица, поради настъпване на хипопротеинемия или септични усложнения.
Профилактиката на широко разпространените кампилобактерни гастроентерити се провежда чрез дезинфекция на питейната вода, консумация на пастьоризирано мляко и достатъчна термична обработка на месните хранителни продукти.
Симптоми и признаци при Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5
ВсичкиБиблиография
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/campylobacter
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-campylobacter-infection#1
Коментари към Ентерит, предизвикан от Campylobacter МКБ A04.5